Adam Szejnfeld: UE nie jest odporna na wirusa kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 08:44
- Jeżeli wirusy będą dotykać w przyszłości Europę, a ona się nie zmieni to będziemy mieli do czynienia z nawrotami tej choroby z dramatycznymi skutkami dla ludzi - powiedział w "Sygnałach dnia" kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Audio
  • Adam Szejnfeld: UE jest nieodporna na wirus kryzysu (Jedynka/Sygnały dnia)
Adam Szejnfeld w studiu radiowej Jedynki
Adam Szejnfeld w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zdaniem Adama Szejnfelda lata kryzysu gospodarczego oraz sytuacja związana z agresją Rosji na Ukrainę wpłyną w sposób zasadniczy na przyszłość Unii Europejskiej. - Mamy do czynienia z kryzysem zewnętrznym i wewnętrznym. Nie możemy przejść obok niego bez zmian w UE - przekonywał gość radiowej Jedynki. Przypomniał, że Rosja stwarza zagrożenie również dla członków UE np. państw nadbałtyckich. - UE musi wytworzyć również wachlarz bezpieczeństwa zewnętrznego. Powinniśmy zastanowić się, czy nie powinna mieć swojego ramienia zbrojnego - powiedział Szejnfeld.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Jego zdaniem w sprawach bezpieczeństwa nie można zapominać o energetyce. - UE jest potęgą która potrafi sobie radzić na globalnym rynku z ewentualnym gospodarczym atakiem z zewnątrz. Nie ma natomiast takiego państwa i wspólnoty, która może sobie poradzić bez energii. Energia jest dzisiaj kluczowa - podkreślił Szejndfeld.

Poseł PO tłumaczył, że idzie do Parlamentu Europejskiego z programem, który wpisuje się w program PO i Europejskiej Partii Ludowej. - Chcemy zrealizować jeden z najtrudniejszych programów pt. Solidarność i Bezpieczeństwo. UE mimo bogatej historii nie jest spójna wewnętrznie.  To będą ogromne zadania dla polskiego rządu i przedstawicieli Polski w KE oraz eurodeputowanych - powiedział w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem .

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

Natomiast jego osobistym celem jest próba zrealizowania tego, co robił do tej pory w polskim parlamencie ws. legislacyjnych. - Doszedłem do wniosku, że jeśli ponad 70 proc. przepisów obowiązujących w Polsce, nie jest u nas tworzonych tylko w UE to trzeba to prawo zmieniać u źródła - dodał. Szejnfeld tłumaczył, że jeden człowiek nie jest w stanie tego zrobić, ale jego zdaniem w nowym  PE powstanie koalicja, która będzie miała wpływ na zmiany w prawie. Tak, żeby biurokracji w całej UE i w Polsce było mniej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Bosak: Parlament Europejski jest instytucją fasadową

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 08:37
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", UE nie jest organizacją demokratyczną, a Parlament Europejski jest do niej dobudowany na siłę i jest atrapą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kalinowski: notowania PSL to też element tradycji

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 09:21
Gość "Sygnałów dnia" jest przekonany, że ludowcy wejdą do Parlamentu Europejskiego. - Niemal przed każdymi wyborami nasze notowania oscylują wokół progu wyborczego. Póki co jesteśmy jedynym ugrupowaniem parlamentarnym od 1989 roku, które istnieje i nie zmieniło nazwy - powiedział Jarosław Kalinowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korwin-Mikke: Unii nie można obalić, trzeba z niej wystąpić

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 09:40
- Obalenie władzy ludzi z Unii Europejskiej nie jest możliwe, są doskonale "okopani", Parlament Europejski nie może im nic zrobić. Trzeba więc wystąpić z Unii i przestać spełniać jej kretyńskie wymagania - powiedział w Jedynce lider Kongresu Nowej Prawicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Zemke: UE nie może wyłącznie polegać na NATO i USA

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 09:12
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", Europa musi w większym stopniu wziąć na siebie odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: nie dziwię się ludziom, że szukają alternatywy dla PO

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 08:00
Idziemy ”łeb w łeb” z naszym głównym konkurentem - tak premier Donald Tusk ocenił ostatnie sondaże przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wezwał, by głosować na ludzi kompetentnych, którzy będą w stanie zaangażować się w twarde polityczne rozgrywki w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń