Lech Wałęsa: wiele bitew z gen. Jaruzelskim przegrałem, ale wojnę wygrałem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 08:40
- Natomiast nie biorę się za podsumowanie, rozliczenie czy osądzenie jego osoby, dlatego że sam poznałem konieczność podejmowania decyzji. Gdyby w Polsce była wolność, to można by podejmować różne decyzje, on jednak działał w określonym systemie - mówił w radiowej Jedynce Lech Wałęsa.
Audio
  • Lech Wałęsa o generale Wojciechu Jaruzelskim i 25. rocznicy wyborów 4 czerwca (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Mariusz Filar o pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Lech Wałęsa
Lech WałęsaFoto: W. Kusiński/PR

W piątek 30 maja, na warszawskich Wojskowych Powązkach, odbędzie się pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego. Państwowy charakter uroczystości, tak jak cała postać zmarłego, budzą wiele kontrowersji. Unikając oceny gen. Jaruzelskiego, Lech Wałęsa przypomniał, że jednym z celów jego walki o demokrację było to, by za rozliczenia odpowiadały zawodowe struktury. - I niech one to robią. Natomiast politycy za rozliczenia nie powinni się brać, powinni stwarzać warunki, a resztę niech robią służby zawodowe. A na końcu niech zrobi to Pan Bóg - przekonywał w "Sygnałach dnia" były prezydent.

Urban: Jaruzelski musiał oddać władzę, bo o tym nie decydowano w Polsce >>>

Gość radiowej Jedynki podkreślał również tragizm pokolenia, do którego należał Wojciech Jaruzelski. - Nie zapominajmy, że w 1939 r. Polska została zdradzona, w 1945 przekazana Sowietom, więc co to pokolenie miało do powiedzenia? Więksi bohaterowie od dawna spoczywają w ziemi, część próbowała stać się częścią systemu, żeby rozwalać go do środka, a jeszcze inni wchodzili do systemu jako pokonani - tłumaczył Lech Wałęsa.

Były prezydent wspomniał również o roli gen. Jaruzelskiego w transformacji ustrojowej. Początek zmianom dały obrady Okrągłego Stołu, choć początkowo intencje generała - zdaniem Wałęsy - były inne. - Wiedział, że jesteśmy słabi, że rozbito nas stanem wojennym, że wielu ludzi wyjechało z Polski i chciał nas wtedy pokonać. Myślał sobie w ten sposób: dopieścimy tych, którzy zostali i jak będą grzeczni, to pozostaną w pobliżu stołu, a wszyscy niegrzeczni zostaną zluzowani. Ja natomiast miałem inny zamysł: biorę to co mogę, bo na więcej mnie nie stać, a jutro zabiorę wam wszystko. Do stołu siadły więc dwie oszukańcze koncepcje no i wyszło, to co wyszło - stwierdził gość Jedynki.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

pg/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Zobacz więcej na temat: Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski

Czytaj także

Wojsko na pogrzebie generała Jaruzelskiego. Będzie asysta honorowa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 17:03
Nie gasną emocje wokół pogrzebu generała Wojciecha Jaruzelskiego. W ceremonii weźmie udział wojsko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urban: Jaruzelski musiał oddać władzę, bo o tym nie decydowano w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 19:50
Były rzecznik komunistycznych rządów w latach 1981-89, powiedział w radiowej Jedynce, że o likwidacji imperium sowieckiego, włączając w to kraje podległe, zdecydował Michaił Gorbaczow w porozumieniu z USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb gen. Wojciech Jaruzelskiego. Wyjaśnienie proboszcza katedry polowej WP

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 08:25
Ks. płk Robert Mokrzycki, proboszcz katedry, w której zostanie odprawiona msza pogrzebowa generała, odpowiada na pojawiające się zarzuty i pytania kierowane w jego stronę.
rozwiń zwiń