Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej: wolność jest wielkim darem Boga

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 08:39
W siedzibie episkopatu Polski w poniedziałek 2 czerwca będzie miała miejsce uroczystość upamiętniająca 25. rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Polską. W trakcie spotkania wykład wygłosi przebywający od kilku dni w Warszawie, ks. kardynał Pietro Parolin.
Audio
  • Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, o 25-leciu nawiązania stosunków pomiędzy Watykanem a Warszawą (Jedynka/Sygnały dnia)
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w towarzystwie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza odwiedził grób bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w towarzystwie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza odwiedził grób bł. księdza Jerzego Popiełuszki w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Przyjechałem do Polski przede wszystkim z okazji kanonizacji Jana Pawła II, żeby podziękować za to wydarzenie. Zbiegło się to z 25. rocznicą obalenia komunizmu i odzyskania przez Polskę niepodległości. Przede wszystkim trzeba dziękować Bogu za wolność i takie też jest przesłanie papieża Franciszka, które przekazuję – powiedział w "Sygnałach dnia" sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin. Dodał, że "wolność jest wielkim darem Boga”, a człowiek jest stworzony, by w niej żyć.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>
Zwrócił też uwagę, że Polacy bardzo dążyli do tego, by ją osiągnąć, pomimo tego, że na ich drodze stały "różne trudności, ale również wyzwania”. – To jest wielkie wyzwanie, umieć zagospodarować ten wielki dar wolności i przeżywać go autentycznie – dodał.

Zobacz serwis specjalny Sierpień '80 >>>
17 lipca 1989 roku wznowiono stosunki dyplomatyczne między Watykanem a Warszawą. Gość radiowej Jedynki powiedział, że z perspektywy ćwierćwiecza najwięcej zmieniło się w kwestii "odzyskanej wolności religijnej”. – Stosunki pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską są serdeczne, są bardzo dobre. Kościół może dzięki temu wnosić swój twórczy wkład w życie społeczne i to jest wielkie dobro, nie tylko dla niego, ale przede wszystkim dla społeczeństwa – tłumaczył.
Kardynał Parolin powiedział, że nie czuje się "drugą osobą w Watykanie”, jak często jest określany, jest "jedynie prostym współpracownikiem Ojca Świętego”.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
pp, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Kardynał Dolan: kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII jednymi z najważniejszych w historii Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 15:46
W wywiadzie dla Polskiego Radia metropolita Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan podkreślił, że choć każda kanonizacja jest świętem Kościoła, to niedzielna uroczystość była jednak czymś więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa: osiągnięcia ostatnich 25 lat są bezsporne, tylko smak jest nie bardzo

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 10:36
- Nigdy w naszej historii nie mieliśmy większych osiągnięć i tak udanego 25-lecia. Popatrzmy tylko na nasz kraj: ja w Gdańsku nie mogę wyjść wieczorem z domu, bo miasto jest tak przebudowane, że ciężki mi gdziekolwiek trafić. Mogliśmy jednak wykorzystać wolność znacznie mądrzej i uczciwiej - mówił w Jedynce były prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relikwie św. Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 15:16
Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II przybyła do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie kilka tysięcy wiernych powitało ją oklaskami.
rozwiń zwiń