Jan Krzysztof Bielecki o wizycie Baracka Obamy: zaczyna nazywać rzeczy po imieniu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 09:24
- Jeżeli widzimy Rosję w tej chwili we właściwiej perspektywie, to chyba wreszcie świat staje na nogach - oceniał w "Sygnałach dnia” były premier Jan Krzysztof Bielecki.
Audio
  • Jan Krzysztof Bielecki o wizycie Baracka Obamy: zaczyna nazywać rzeczy po imieniu (Jedynka/Sygnały dnia)
Jan Krzysztof Bielecki
Jan Krzysztof BieleckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Odnosząc się do wizyty Baracka Obamy w Polsce , Jan Krzysztof Bielecki przypomniał w radiowej Jedynce , że kilka lat temu, w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na nasz kraj, amerykański prezydent "właściwie zlikwidował program tarczy antyrakietowej w Polsce”.

<<<Wyrazy poparcia, słowa uznania i obietnice. Barack Obama w Polsce>>>

Podkreślił, że obecne zapowiedzi większego zaangażowania USA w regionie świadczą o tym, że Obama "zresetował tamten reset z Rosją i zaczyna wreszcie rzeczy po imieniu nazywać”.

Barack Obama w Polsce - czytaj więcej>>>>

- Wracamy do tego, co się sprawdziło najbardziej w historii powojennej Europy, czyli Paktu Północnoatlantyckiego - oceniał w "Sygnałach dnia” Jan Krzysztof Bielecki. - Jeżeli widzimy, jakie to jest ważne dla pokoju i bezpieczeństwa, jeżeli widzimy Rosję w tej chwili we właściwiej perspektywie, to chyba wreszcie świat staje na nogach - dodał.

4 czerwca - Zobacz serwis specjalny>>>
W radiowej Jedynce przekonywał, że z perspektywy czasu należy ocenić, że polska polityka zagraniczna była ”bardzo spójna” - od samego początku stawialiśmy na NATO i UE.
- Unia Europejska to jest dobre podżyrowanie przynależności do rodziny państw demokratycznych świata zachodniego – przekonywał były premier.
Jan Krzysztof Bielecki odniósł się też do wielkich zmian, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatniego 25-lecia i wspominał przemiany, jakie zaszły w tym czasie pod względem bezpieczeństwa, postępu gospodarczego i cywilizacyjnego.

<<<25-lecie wolności. Uroczystości w całej Polsce>>>
- To było niewyobrażalne tempo, zdarzenia przyspieszały w sposób niebywały - podkreślał były premier. - Co byśmy dzisiaj nie powiedzieli złego, Polska w momencie startu w 1989 roku była na poziomie Białorusi i Ukrainy. Po 25 latach jesteśmy trzy razy zamożniejsi od nich. To pokazuje skalę zmian, która nastąpiła - dodał.
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.
pp/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Szczyt polityczny w Warszawie z udziałem Obamy zablokował centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 20:11
Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy i Wisłostrada - to tylko niektóre miejsca, gdzie we wtorek i środę trzeba się liczyć z dużymi utrudnieniami w ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent USA apeluje: musimy zawsze stać ramię w ramię

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 20:31
We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydentów Polski i USA - Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy z przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama w Warszawie. Amerykańskie media: padły ważne słowa

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 20:15
Wizyta w Polsce Baracka Obamy została odnotowana przez media w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie eksponują kwestie bezpieczeństwa i deklarację o przeznaczeniu miliarda dolarów na zwiększenie obecności wojskowej USA w naszym regionie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczysta kolacja. Obama, Komorowski, Wałęsa przy jednym stole

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 21:39
Toast za wolność i solidarność wzniósł prezydent Bronisław Komorowski podczas kolacji z okazji obchodów 25-lecia przemian 1989 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 21:31
Na obchody dwudziestej piątej rocznicy pierwszych, częściowo demokratycznych wyborów w Polsce do Warszawy przybyli przywódcy i przedstawiciele wielu państw świata. Honorowym gościem jest prezydent Stanów Zjednoczonych – Barack Obama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama w Polsce. Rosyjskie media krytykują prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 23:26
Relacjonując wizytę Baracka Obamy w Warszawie, rosyjska telewizja państwowa Kanał 1 podkreśliła, że wezwał on europejskich sojuszników w NATO do zwiększenia wydatków na cele wojskowe. Stacja zaznaczyła, że apel ten wystosował laureat pokojowego Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat polskiej wolności. Barack Obama wygłosi przemówienie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 07:06
Amerykański prezydent będzie specjalnym gościem uroczystości rocznicowych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Obama od wtorku jest w Warszawie, gdzie spotyka się z polskimi władzami. W środę ma też rozmawiać z nowym prezydentem-elektem Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama w Polsce. "Duży krok, ale może nie wystarczyć"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 08:20
Relacjonując pierwszy dzień wizyty w Polsce prezydenta Baracka Obamy, media w USA koncentrują się na zapowiedzi wydania 1 mld dolarów na zwiększenie obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej. Przyznają jednak, że to może nie wystarczyć, bo Polsce zależy na stałej bazie.
rozwiń zwiń