X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Siemoniak: myślimy o nowych lotniskach i bazach na potrzeby NATO

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 08:21
Jak zapowiedział w radiowej Jedynce minister obrony narodowej, nowe środki na obronę mogą zostać przeznaczone m.in. na rozbudowę infrastruktury na potrzeby przyjęcia wojsk sojuszniczych.
Audio
  • Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak o zwiększeniu wydatków na obronę (Sygnały dnia/Jedynka)
Tomasz Siemoniak
Tomasz SiemoniakFoto: Jacek Konecki/ Polskie Radio

Podczas wizyty Baracka Obamy w Polsce prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział podniesienie budżetu obronnego do poziomu 2 proc. PKB.

Szef MON Tomasz Siemoniak jest optymistyczny wobec tych zapowiedzi. Jego zdaniem jest to bardzo istotny sygnał pod adresem innych sojuszników NATO. - Będziemy oczekiwali, że ten ruch będzie dobrym przykładem dla tych, którzy w ostatnich latach redukowali swoje budżety obronne. Wyraźnie widać, że to nie czas na redukcję w tym obszarze - wyjaśnił.

Na pytanie, czy wydatki na obronę zostaną podniesione już w przyszłorocznym budżecie, minister odpowiedział, że sprawa musi pójść właściwym torem. Podkreślił, że podniesienie wydatków na wojsko jest odpowiedzią na konflikt rosyjsko-ukraiński.

Jak dodał, Polska poważnie traktuje swoje obowiązki w NATO, a USA podkreślają, że Europa powinna bardziej troszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

4 czerwca - Zobacz serwis specjalny >>>

Minister Siemoniak poinformował, że zwiększone wydatki na obronę będą skierowane m.in. na modernizację armii, ale nie tylko. - Będziemy bardzo poważnie myśleć o tworzeniu infrastruktury w Polsce na potrzeby NATO, na potrzeby przyjęcia sojuszników - zapowiedział. Dodał, że część tej kwoty może być przeznaczona na nowoczesne lotniska i bazy. - Na pewno chcemy, żeby w części modernizacyjnej środki skierować na najnowocześniejsze technologie - powiedział gość "Sygnałów dnia".

Podkreślił, że polskie firmy będą budowały infrastrukturę, a pieniądze zostaną w kraju i dadzą nowe miejsca pracy.

Mocne przemówienie Baracka Obamy [dokumentacja] >>>

Podczas wizyty w Polsce Barack Obama zadeklarował że poprosi amerykański Kongres o 1 mld dolarów na zwiększenie obecności wojskowej w krajach sojuszniczych z Europy Wschodniej.

- Myślę, że to bardzo dobrze, iż razem z deklaracją padła konkretna kwota - powiedział szef resortu obrony dodając, że jego ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, dotyczącymi stacjonowania w Polsce amerykańskich żołnierzy. Zdaniem Siemoniaka, w najbliższych miesiącach trzeba rozmawiać o tym, jak przekształcić rotacyjną obecność Amerykanów w Polsce w obecność stałą.

Tymczasem władze Czech i Słowacji wyrażają sprzeciw wobec stałej obecności wojsk NATO na swoich terytoriach. - Każde państwo samo ocenia swoją sytuację bezpieczeństwa - skomentował Tomasz Siemoniak.

Barack Obama w Polsce - czytaj więcej >>>

Zaznaczył, że wśród 28 państw członkowskich naturalne są różnice zdań i że trzeba dyskutować o tym, jakie środki w dobie konfliktu na Ukrainie są najlepsze.

Minister obrony powiedział, że piątkowe obchody rocznicy lądowania w Normandii, w których weźmie udział prezydent Barack Obama, przypomną Amerykanom, co się dzieje, jeśli w porę nie zareaguje się na zagrożenie bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczne szybko i właściwie zareagowały na konflikt na Ukrainie.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Trójka, IAR, bk

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-06-05 09:56 Zgłoś
T my dla NATO, czy NATO dla nas?! (NATO, to jest zbrojne ramię Usraela, mające trzymać Europę i Rosję w ryzach, nic więcej.)

Czytaj także

25 lat wolności. Mocne słowa Obamy, orędzie Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 20:00
Zapewnienia amerykańskiego prezydenta dla Polski i orędzie Bronisława Komorowskiego w Sejmie. W Warszawie świętowano 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów kontraktowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat wolności. Mocne przemówienie Baracka Obamy [dokumentacja]

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 15:36
Prezydent USA w przemówieniu, wygłoszonym podczas obchodów 25-lecia wolności na Placu Zamkowym w Warszawie, przyznał m.in., że Polska została w przeszłości opuszczona przez sojuszników. Zapowiedział jednak, że to się nie powtórzy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama w Polsce. Wyrazy poparcia, słowa uznania i obietnice

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:18
Prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił przemówienie podczas obchodów 25-lecia wolności. Wystąpienie Baracka Obamy oceniali w radiowej Trójce prof. Edward Haliżak i dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media w USA: sukces Polski jednym z największych po zimnej wojnie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 06:51
Relacjonując przemówienie prezydenta Baracka Obamy w Warszawie, media w USA położyły nacisk na jego zapewnienie, że USA będą bronić Europy Wschodniej przed nowymi zagrożeniami.
rozwiń zwiń