Abp Wojciech Polak: chcę dotrzeć z Ewangelią do wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 09:37
Najmłodszy prymas w Europie obejmie jedną z najstarszych polskich diecezji. Ingres arcybiskupa Wojciecha Polaka w Gnieźnie rozpocznie się dokładnie w południe.
Audio
  • Abp Wojciech Polak: trzeba otwierać Kościół dla wszystkich (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Jacek Butlewski o spotkaniu w Lednicy (Sygnały dnia/Jedynka)
Arcybiskup Wojciech Polak
Arcybiskup Wojciech Polak Foto: PAP/Paweł Jaskółka

Nowy prymas, który był gościem radiowej Jedynki podkreślał, że chociaż zwykło się uważać, że prymas stoi na czele Kościoła, to od kilku lat to się zmieniło. To jest dziś funkcja honorowa i symboliczna. Decydujący głos należy do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a prymas należy do członków Rady Stałej.

Abp Wojciech Polak pytany co chciałby zrobić dla Kościoła jako prymas Polski hierarcha zauważył, że Kościół musi się otworzyć. - Towarzyszy mi w czasie tego mojego ingresu takie zdanie z adhortacji "Evangelii Gaudium" papieża Franciszka, żeby otwierać Kościół dla wszystkich, że to jest marzenie docierania z Ewangelią do wszystkich ludzi - mówi prymas w "Sygnałach dnia".
Arcybiskup zapowiedział, że złoży rezygnację z funkcji sekretarza generalnego Episkopatu Polski, bo nie da się jej połączyć z funkcją prymasa i biskupa gnieźnieńskiego, który musi zajmować się bieżącymi sprawami diecezji. Stanie sie to podczas najbliższego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski, który zbiera sie w Warszawie 10 i 11 czerwca. Gość radiowej Jedynki nie chciał spekulować, kto zostanie jego następcą.
Pytany o "Deklarację wiary" podpisywaną przez lekarzy, arcybiskup Polak przypomniał, że lekarze mogą powoływać się na klauzulę sumienia. Jest to osobista deklaracja, która wypływa z głębi sumienia i świadomości moralnej - tłumaczy arcybiskup Polak. Prymas dodał, że w żadnym wypadku nie oznacza ona, że lekarz odmówi komuś pomocy w sytuacji zagrożenia życia.
Arcybiskup zapewnił, że mimo ingresu weźmie udział w spotkaniu młodzieży w Lednicy.
Choć dziś prymasostwo nie niesie za sobą władzy takiej jak na przykład w czasach komunizmu, to nadal ma silne znaczenie w Kościele katolickim w Polsce ze względu na dawną rolę.
Samo słowo prymas pochodzi z łacińskiego słowa "Primas" i oznacza pierwszy. Pierwszy wśród biskupów, przewodniczył Kościołowi, a gdy panowało bezkrólewie, on zastępował władcę.
W Polsce znaczące zmiany w zadaniach prymasa wprowadzono w 1994 roku. Oddzielono go wtedy od funkcji przewodniczącego Episkopatu Polski, który kieruje pracą biskupów.
Dziesięć lat później wprowadzono jeszcze jedną modyfikacje tytuł został związany z Kościołem katolickim w Gnieźnie. Sama rola prymasa stała się, więc symboliczna. Ma jednak duże znaczenie ze względu na historię.
Nowy prymas ma 49 lat. Do tej pory był między innymi sekretarzem Episkopatu Polski i biskupem pomocniczym w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" od poniedziałku do soboty od godz. 6 do 9. Zapraszamy do słuchania.

(IAR/ag)

Czytaj także

Nowy Prymas Polski abp. Wojciech Polak: chcę iść pośród ludu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 12:23
Metropolita Gnieźnieński zaprasza do wspólnoty Kościoła wszystkich, także tych, którzy z różnych powodów dotychczas zachowywali dystans.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już osiemnasty raz na polach lednickich spotka się młodzież z całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 19:57
Lednica jest już pełnoletnia, bo sobotnie spotkanie odbywa się po raz 18-ty. Jak co roku przybędzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, by modlić się przez wiele godzin, a następnie przejść przez Bramę-Rybę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ingres nowego prymasa Polski. "Chcę być dla was, z wami i pomiędzy wami"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:23
Abp Wojciech Polak przejął podczas mszy św. w Gnieźnie urząd prymasa i rządy nad powierzoną mu archidiecezją gnieźnieńską. Błogosławieństwa nowemu metropolicie udzielił prymas-senior abp Józef Kowalczyk.
rozwiń zwiń