Janusz Kukuła: Teatr Polskiego Radia to dom wszystkich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 09:48
- Jeżdżą po świecie, robią wielkie kariery, grają w filmach, wychodzą na sceny, ale zawsze do nas wracają. Razem z pracownikami Polskiego Radia robimy wszystko, by czuli się u nas jak najlepiej - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Audio
  • Janusz Kukuła i Danuta Stenka o festiwalu "Dwa Teatry" (Sygnały dnia/Jedynka)
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz KukułaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W sobotę rozpoczyna się XIV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2014". W konkursie na najlepsze słuchowisko udział weźmie aż 21 radiowych produkcji.

"Dwa Teatry 2014" z radiową Jedynką >>>

- To jest święto radiowej i telewizyjnej sceny. Jestem dumny, że spotykamy się w Sopocie już po raz 14. Lata mijają i z małej imprezy festiwal stał się znaczącym wydarzeniem artystycznym w skali całego kraju. Dowodem na to jest fakt, że swoim patronatem objął go prezydent Bronisław Komorowski - mówił w "Sygnałach dnia" Janusz Kukuła. Jak podkreślił, że zarządzanie Teatrem Polskiego Radia oraz reżyserowanie słuchowisk sprawia mu wielką przyjemność. - To jest moja pasja, spełnienie marzeń, moja kochanka. Moje wszystko, mój świat do tego się sprowadza.  Poświeciłem temu życie i jednym z jego owoców jest festiwal Dwa Teatry - dodał Kukuła.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia tłumaczył, że przez 14 lat festiwal się zmieniał, ale niezmienne pozostało tworzenie teatru w radiu. - Mimo oczywistych przemian technologicznych to jedno na zawsze pozostanie najważniejsze - artyści, którzy przychodzą do studia. Mamy u nas piękna sztafetę pokoleń - przyznał Kukuła.

Aktorka Danuta Stenka związana jest z Teatrem Polskiego Radia od 1991 roku. - Brakuje nam radia i słuchowisk. Chcielibyśmy grać ich więcej, jak przed laty. Spotykać się częściej - zapewniała aktorka, która na festiwalu "Dwa Teatry" jest przewodniczącą jury. Stenka tłumaczyła, że ma tremę, ale jednocześnie czuje się wyróżniona swoją rolą. - Przede wszystkim ogromną przyjemność dał mi fakt, że mogłam wysłuchać tylu słuchowisk. Nie byłoby mi to dane na co dzień, pewnie przez cały rok nie miałabym takiej szansy. Bardzo sobie to cenię - podkreśliła. Jej zdaniem, najlepszy na festiwalu spektakl radiowy powinien mieć ciekawy tekst, dobrych aktorów, świetną realizację i reżyserię.

DWA TEATRY - SOPOT 2014 - relacje w Polskim Radiu >>

Zwycięzców XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2014" poznamy w niedzielę wieczorem 15 czerwca podczas uroczystej gali, którą po godz. 20.00 będzie transmitowała radiowa Jedynka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj, bk

Czytaj także

Dyrektor Teatru Polskiego Radia: w słuchowisku najważniejsza jest wyobraźnia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 05:39
- Luis Bunuel powiedział, że film jest taki jak sen, a ja parafrazując tego genialnego reżysera dodam, że słuchowisko radiowe jest jak myśl. W 40-50 minutach myślimy to samo, choć każdy z nas widzi swój świat, przefiltrowany przez własne doświadczenie i własną wrażliwość oraz to, co dla nas najważniejsze, czyli wyobraźnię - stwierdził Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń