Homeopatia dzieli środowisko lekarzy. "Jaką korzyść odniesie pacjent?"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 08:17
- Ciągle mówimy o opiniach, o tym, co nam się wydaje, a lepiej byłoby oprzeć się na faktach - mówił w Jedynce farmaceuta dr Leszek Borkowski.
Audio
  • Dr Leszek Borkowski o działaniu leków homeopatycznych (Sygnały dnia/Jedynka)
Leki homeopatyczne
Leki homeopatyczneFoto: Ar291/Wikimedia Commons/domena publiczna

- Produkty homeopatyczne stosowane są przez około 200 tys. lekarzy na całym świecie, przyjmuje je około 400 mln pacjentów. Meto da ta, znana od 200 lat, dziś często zalecana jest jako wsparcie tradycyjnych metod alopatycznych, gdyż spada wtedy zużycie leków tradycyjnych i zmniejszają się działania niepożądane - powiedział w "Sygnałach dnia" dr Leszek Borkowski, farmakolog, były szef Urzędu Rejestracji Leków. On sam doświadczył działania homeopatii podczas swojego leczenia onkologicznego.

W środowisku lekarskim nie brakuje jednak sceptyków, a nawet przeciwników stosowania homeopatii. Prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił na naszej antenie, że "efektywność tych preparatów równa jest efektowi placebo", a Naczelna Rada Lekarska zaprotestowała przeciw utworzeniu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji.

- W Polsce bardzo często kolportuje się w sposób nieuzasadniony opinie nie opierając się na faktach. Trzeba skorzystać z obowiązującego prawa, a to mówi, że leki homeopatyczne są oficjalnie dopuszczone w Polsce w procedurach obowiązujących w całej Unii Europejskiej - zaznaczył dr Borkowski. Dodał, że aby lek homeopatyczny zadziałał, musi być dobrze dobrany dla indywidualnego pacjenta i czasu rozwoju jego choroby. Nie jest więc polecane samoleczenie, ale terapią homeopatyczną powinien kierować lekarz posiadający wiedzę w tej dziedzinie.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj online >>>

Dr Borkowski powiedział, że w krytyce NRL wobec nauczania homeopatii nie dostrzega troski o pacjenta. - Jak to możliwe, by korporacja lekarzy, której celem jest ratowanie życia pacjenta, tak mocno angażowała się w rzeczy, które nie wnoszą nic dla postępu medycyny - pytał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie

Czytaj także

Spór o homeopatię. Co jest nauką, a co wiarą?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:53
W marcu tego roku pierwszą edycję studiów podyplomowych na kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji zainaugurował Śląski Uniwersytet Medyczny. Na wydarzenie zareagowało środowisko lekarskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja zbiera żniwo, bo słowo "psychiatra" stygmatyzuje. Wyznanie Kowalczyk coś zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 13:20
Nawet co piąta osoba może przejść jeden epizod depresyjny w ciągu życia i nie zależy to od zawodu czy statusu społecznego. - Przyznanie się do choroby, pójście do psychiatry dla wielu osób wciąż stanowi problem - mówiła w radiowej Jedynce dr Anna Zofia Antosik-Wójcińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha epidemia - w okresie wakacyjnym rośnie ryzyko zachorowania na WZW

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 14:10
Wirusowe zapalenie wątroby potocznie nazywane jest żółtaczką, jednak - jak zwracają uwagę lekarze - to problem dużo bardziej złożony. Najgroźniejsze jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), gdyż chorobę trudno rozpoznać i nie można się przeciw niej zaszczepić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół prof. Chazana. "Lekarz musi przestrzegać prawa"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 12:03
Czy klauzula sumienia zwalnia lekarza z obowiązku udzielenia pomocy kobiecie, której dziecko nie ma szans przeżyć po narodzeniu? Zdania gości audycji "Sterniczki" były w tej kwestii podzielone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczeństwa gorącego lata. Jak dbać o zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 03:28
Wiele osób z niecierpliwością oczekuje lata, jednak nie zawsze na jego nadejście jest przygotowany nasz organizm. O czym powinniśmy pamiętać i na co szczególnie należy uważać? O tym rozmawialiśmy w "Debacie medycznej".
rozwiń zwiń