X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uwaga borelioza! "Mamy duży problem z diagnostyką tej choroby"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 09:24
- Jeśli nie zostanie wykryta we wczesnym etapie, staje się zagadką. Lekarz widzi pacjenta z niespecyficznymi objawami, a testy, które wykonuje, wychodzą negatywnie - mówił w Jedynce Rafał Reinfuss, wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.
Audio
  • Rafał Reinfuss o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu boreliozy (Sygnały dnia/Jedynka)
Kleszcz
Kleszcz Foto: Richard Bartz, Munich Makro Freak/Wikimedia Commons/lic CC

Między 2004 a 2013 rokiem trzykrotnie zwiększyła się liczba zachorowań na boreliozę. Zdaniem Rafała Reinfussa, wiceprezesa Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, wynika to ze wzrostu świadomości pacjentów, ale także środowiska lekarskiego. - Lekarze sami często przyznają, że niewiele wiedzą o tej chorobie. Patrząc na historię medycyny jest to zagadnienie świeże, bo w Polsce diagnozowana jest dopiero od późnych lat 80. XX wieku - wyjaśnił w Jedynce Rafał Reinfuss, wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Równolegle ze świadomością rośnie liczba kleszczy w ogóle, a także kleszczy zakażonych. - Nie jest to już domena głębokich lasów i puszcz. Z zakażonymi kleszczami mamy do czynienia w parkach miejskich, na skwerach - podkreślił w "Sygnałach dnia".

Pierwszymi objawami boreliozy są stany grypopodobne: ból w okolicach kości i stawów oraz mięśniowe, osłabienie, stan podgorączkowy. U połowy pacjentów występuje rumień wędrujący. - Bardzo łatwo jest te objawy przeoczyć, zbagatelizować, uznać za zwykłe przeziębienie. Później zaczyna się problem diagnostyczny - zwrócił uwagę Reinfuss.

Sezon na kleszcze. Przed boreliozą można się uchronić >>>

W dalszych fazach borelioza może przebiegać bezobjawowo, następnie pojawiają się ciężkie stany neurologiczne. Często latami pacjenci krążą od specjalisty do specjalisty, a nawet są hospitalizowani, a i tak nie otrzymują właściwej diagnozy. - Nie ma w tej chwili wśród stosowanych metod badania, które byłoby w stanie wykluczyć tę chorobę - podkreślił gość Jedynki.

W czym jest w stanie pomóc Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę? Jak znaleźć kompetentnego lekarza i otrzymać skuteczne leczenie? Czy boreliozę da się całkowicie wyleczyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Komentarze1
aby dodać komentarz
Roma Deker2014-06-21 14:58 Zgłoś
Mieszkam przy lesie... Kleszcze były, są i będą -to wiedziałam od dziecka. Ale! ostatnio moja Córcia spytała mnie o miejsce kleszcza w łańcuchu pokarmowym (ponieważ wychowuję Ją w szacunku do przyrody wie, że wszystko jest potrzebne). ...no właśnie! Czy kleszcze mają naturalnych wrogów? Zaczęłam poszukiwania -najpierw postanowiłam się przyjrzeć draniowi z bliska szukając: " kleszcz pod mikroskopem" i "kleszcz przed i po wypiciu krwi" ... jakież było nasze zdziwienie gdy znalazłam informacje i to na filmie (ktoś to zrobił!) wreszcie o kleszczach a nie tylko o ich usuwaniu i chorobach jakie roznoszą (że np. nie mają naturalnych wrogów, mogą 2 lata żyć bez jedzenia!, trudno je wyjąć bo się dobrze przystosowały no i 6000 jajeczek robi swoje itd.). Aż mi wstyd, że tyle lat trwałam w takiej niewiedzy...

Czytaj także

Krętek borelli i wirusowe zapalenie mózgu - tym zarażają kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 12:18
- Sezon kleszczowy jest bardzo długi. Trwa od marca do listopada. Ciężko wstrzymywać się przez tak długi czas od wejścia do lasu. Trzeba tylko uważać i się zabezpieczać - mówił w Jedynce Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleszcze: nie próbuj pozbywać się ich na własną rękę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 07:49
Kleszcze są nosicielami dwóch groźnych dla człowieka chorób: bakteryjnej - boreliozy - i wirusowej - odkleszczowego zapalenia opon mózgowych. Często na ryzyko narażamy się, sami próbując usunąć pasożyta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na kleszcze. Przed boreliozą można się uchronić

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 07:30
- Nie rezygnujemy z korzystania z natury, pozostawanie w domu to skrajne rozwiązanie. Ale wychodząc na łąkę czy do lasu zachowajmy podstawowe środki ostrożności, by kleszcz nas nie dopadł - apelowała w radiowej Jedynce dr Marta Maciaszczyk-Rainko.
rozwiń zwiń