Miller: premier chce z afery nagraniowej zrobić aferę węglową

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 08:19
Zdaniem Leszka Millera, premier próbuje przykryć to, co w aferze taśmowej jest najważniejsze - treść rozmów polityków.
Audio
  • Leszek Miller, szef SLD o sytuacji w polityce po aferze taśmowej (Sygnały dnia/Jedynka)
Leszek Miller
Leszek MillerFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Nie możemy pozwolić, żeby ta fabryka pudru, która została przy tej okazji zbudowana, by ten puder przykrył wszystko to, co słyszymy na nagraniach - powiedział w Jedynce Leszek Miller, przewodniczący SLD.

Jego zdaniem "premier usiłuje z afery nagraniowej zrobić aferę węglową, najlepiej z Rosjanami w tle, a może jeszcze w kontekście ukraińskim albo Unii Europejskiej". - Zamach stanu, o którym mówią rządzący, zawsze lepiej wygląda, gdy jest inspirowany przez obce służby niż przez rodzimych kelnerów - skomentował Miller.

Rząd na podsłuchu. Serwis specjalny portalu Polskiego Radia >>>

Zdaniem szefa SLD nie jest najważniejsze, kto nagrywał, a to o czym mówili politycy. - Ważniejsza jest treść tych nagrań, bo gdyby ministrowie nie mówili takich rzeczy, to tej afery by nie było - mówił gość "Sygnałów dnia".

Jak zaznaczył Leszek Miller, środowe wotum zaufania dla rządu niczego nie rozwiązuje. - Jeśli będą pojawiać się nowe nagrania, jeżeli te nagrania spowodują wahnięcie w pozycji sondażowej, to siły odśrodkowe wewnątrz tej koalicji będą potężnieć - stwierdził.

- Wczoraj zarówno premier, jak i posłowie PO i PSL wyznaczyli standard, standard na poziomie gleby, bo udzielili wotum zaufania nie tylko premierowi, ale też wszystkim ministrom - zwrócił uwagę Miller.

Szef SLD powiedział, że teraz jednym z rozwiązań są wota nieufności dla kolejnych ministrów. Zaznaczył jednak, że jego partia nie przyłączy się do wniosku o konstruktywne wotum nieufności, który zamierza złożyć PiS, bo jego zdaniem jest to groteska.

- Pojawia się znowu pan prof. Gliński, który jakiś czas temu był wysunięty przez PiS na premiera. Ten wniosek poniósł wtedy kompletną porażkę. Jeżeli PiS chciał, żeby ten wniosek miał jakieś walory powagi, to przynajmniej trzeba było znaleźć innego kandydata na prezesa Rady Ministrów. To nie jest poważne - skomentował gość Jedynki.

Zaraz potem zapowiedział , że SLD podejmie inne działania. - Wszystkie opinie wyrażone na tych nagraniach, które dotyczą funkcjonowania różnych ogniw rządu, a które są o charakterze patologicznym, będziemy zgłaszać do Najwyższej Izby Kontroli, do prokuratur - mówił Miller.

W środę SLD zgłosiło do prokuratury pierwszy wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra Sienkiewicza. Szef partii zapowiedział, że w czwartek kolejny wniosek trafi do NIK.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

bk, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prezes PiS: złożymy wniosek o wotum nieufności

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 17:40
- Będziemy dążyli do tego, żeby dni tego rządu były już policzone, bo jeżeli w Polsce jest jakiś wielki problem, to tym problemem jest rząd Donalda Tuska - mówi Jarosław Kaczyński i zapowiada, że PiS nie zrezygnuje ze swoich planów wobec dymisji gabinetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wystąpienie premiera w Sejmie mało konkretne"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 17:53
- Czysto polityczne i mało konkretne - tak politolodzy oceniają przedstawioną przez premiera Donalda Tuska informację na temat afery taśmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier odpowiadał na pytania posłów. "Afera taśmowa to nie Watergate"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 21:32
- Jest zasadnicza różnica między sytuacją , kiedy rząd podsłuchuje obywateli, a kiedy to rząd jest nielegalnie podsłuchiwany - przekonywał w Sejmie Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd Tuska ma w Sejmie większość. Głosowanie to potwierdziło

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 06:30
"Za" głosowało 237 posłów, "przeciwko" - 203. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Premier złożył wniosek o udzielenie rządowi wotum zaufania w związku z aferą taśmową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wotum zaufania dla rządu. Będą kolejne wnioski o odwołanie ministrów

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 10:43
Gorąca atmosfera po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu. Opozycja zapowiada, że nie złoży broni.
rozwiń zwiń