Tomasz Siemoniak: wiemy, kto jest naszym najważniejszym sojusznikiem

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 08:21
- Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi to filar polskiego bezpieczeństwa. Dbamy także o równowagę w relacjach z USA i sojusznikami w Europie - mówił w Jedynce Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.
Audio
  • Tomasz Siemoniak o współpracy wojskowej z USA (Sygnały dnia/Jedynka)
Szef MON Tomasz Siemoniak
Szef MON Tomasz SiemoniakFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

- Nie emocjonują mnie rzeczy, które pochodzą z nielegalnych podsłuchów. Wiem jakie jest stanowisko rządu w sprawie sojuszu z USA. Często rozmawiam o nim z ministrem Sikorskim i mamy takie zdanie, jakie publicznie prezentujemy - dodał gość "Sygnałów dnia”.

AFERA TAŚMOWA W POLSKIM RZĄDZIE - czytaj więcej >>>

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w ujawnionych przez "Wprost" nagraniach krytykował współpracę Polski z USA. - Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic nie warty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa - mówi szef MSZ. - Skonfliktujemy się z Niemcami i Rosją i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy l... Amerykanom. Frajerzy - dodaje.

Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na fakt, że podsłuchana rozmowa szefa MSZ z Jackiem Rostowskim miała miejsce w styczniu. - Spójrzmy na następne miesiące i reakcje Amerykanów na kryzys ukraiński, obecność samolotów F-16, spadochroniarzy w Polsce oraz na to co prezydent Barack Obama powiedział na placu Zamkowym, gdzie mocno podkreślił zobowiązania USA wobec Polski. Jest jasne, kto jest naszym najważniejszym sojusznikiem i na czym opieramy swoje myślenie o bezpieczeństwie  - powiedziała szef MON.

Gość Jedynki podkreślił, że jedna nagrana rozmowa nie wpłynie na kształt dyskusji dotyczącej kwestii wzmacniania NATO. - USA w ciągu ostatniego pół roku bardzo mocno przewartościowały swoją politykę wobec Europy. Wysiłek Polski, a także państw w regionie sprawił, że USA na nowo są mocno obecne i bardzo aktywne - podkreślał minister. Przyznał jednocześnie, że w Waszyngtonie nie brakuje krytyków takiego kursu.

Siemoniak powiedział, że Amerykanie doceniają nie tylko tych, którzy czekają na pomoc, ale także tych, którzy chcą coś zrobić sami dla siebie. Dlatego - jak tłumaczył minister - modernizujemy armię, dbamy o relacje z sojusznikami, o to żeby "NATO było zwarte i silne”. - Współpracujemy także z państwami w regionie, bo to są nasi sąsiedzi, nawet jeśli mają inne zdanie, co do obecności wojsk USA w regionie - dodał.

>>>Zapis całej rozmowy

Tomasz Siemoniak powiedział, że MON będzie miał wyższy budżet już w przyszłym roku. Związane jest to z płatnościami za samoloty F16. Szef MON zapewnił, że od 2016 roku zacznie się dyskusja o wzroście wydatków na wojsko do 2 procent PKB

O wzroście wydatków obronnych do poziomu 2 procent PKB mówił prezydent Bronisław Komorowski w trakcie wizyty Baracka Obamy w Polsce.

Polska ma zamiar wydać blisko 140 mld złotych na modernizację armii do roku 2022. Najwięcej pieniędzy ma pójść na system obrony rakietowej Wisła. O jego budowę dla Polski walczą Amerykanie, Francuzi, jedno wielonarodowe konsorcjum i Izrael. Wkrótce MON ma poinformować o postępach w wyborze partnera.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

to, pg

Komentarze5
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-06-27 18:37 Zgłoś
Polska dla USA nie jest sojusznikiem, a jest posłusznikiem. Jak kiedyś ZSRR wydawał указы, приказы, tak teraz USA stawiają Polsce "propositions". Sam minister sikorski, wiadomość wprost z pierwszych ust, powiedział, że Polska jest taką jakby tirówką... Taka dola POlski; "L'uomo propone e la donna dispone..."
szeleszczyciel2014-06-27 12:32 Zgłoś
Użytkownik szeleszczyciel napisał
USA swoimi mackami, kleszczami i smrodem opanowały nie tylko Polskę, ale i myśli Polaków. Wczoraj w telewizji, jakaś pani psycholog mówiła używając amerykańskich słów, ja nic nie rozumiałem.
Powiedziała (ona), że dzieci, to jest "target" dla twórców reklam. Dziennikarz, który jej słuchał, nawet się nie upomniał (taki sam jak ona) o polski odpowiednik tego cudzego słowa, słuchał, jak świnia grzmotu i nie upomniał jej.
duch2014-06-27 11:42 Zgłoś
Wygladasz Siemoniak jak bys sie czegos nieustannie bal - nie lekaj sie chlopie. Bo kto jest winny : ten, ktory ujawnil morderce czy morderca. Polecam myslenie
Weredyk2014-06-27 09:57 Zgłoś
A co ma mówić? Że nie mamy wyjścia bo wokół nikt nas nie lubi? Przecież nie pójdzie normalnej pracy szukać bo jak znam życie to on może też historyk (jak co drugi mocarz w tym nierządzie) i do niczego innego prócz gadania bzdur się nie nadaje. Wielu z tych ostatnich ministrów obrony przypuszczalnie nawet pistoletu Kałasznikowa nie potrafiłoby rozebrać i zlożyć.
szeleszczyciel2014-06-27 09:04 Zgłoś
USA swoimi mackami, kleszczami i smrodem opanowały nie tylko Polskę, ale i myśli Polaków. Wczoraj w telewizji, jakaś pani psycholog mówiła używając amerykańskich słów, ja nic nie rozumiałem.

Czytaj także

Sikorski o nagraniach: zorganizowany atak na rząd

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 15:12
To zorganizowany przestępczy atak na rząd - tak minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski skomentował w Luksemburgu nowe publikacje "Wprost”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe media o aferze taśmowej. Moskwa chwali Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 21:38
Służby prasowe rosyjskiej dyplomacji z szacunkiem odniosły się do „twardych wypowiedzi” polskiego ministra spraw zagranicznych - twierdzi "Komsomolska Prawda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Departament Stanu USA: relacje z Polską są bardzo dobre

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 07:38
USA i Polskę łączy niewiarygodnie silny sojusz, oparty na wspólnych wartościach - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf, pytana o komentarz do ujawnionych przez "Wprost" nagrań z wypowiedzą szefa MSZ Radosław Sikorskiego.
rozwiń zwiń