Porozumienie Ruchów Miejskich idzie do wyborów samorządowych: będziemy alternatywą dla PO i PIS

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 09:22
- Miejmy nadzieję, że nie będzie trzeba głosować na mniejsze zło. Wierzymy też, że zorganizowana partia mieszkańców będzie działać jak opozycja wobec sprawujących władzę i wymuszać na nich lepsze rządzenie - powiedział w Jedynce Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Tomasz Leśniak z Koalicji Kraków Przeciw Igrzyskom
Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Tomasz Leśniak z Koalicji Kraków Przeciw IgrzyskomFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Jesteśmy mieszkańcami polskich miast. Nasz jedyny interes to interes publiczny. Idziemy do wyborów samorządowych" - zadeklarowali na stronie Porozumienia Ruchów Miejskich jego założyciele. - Chcemy być lobby mieszkańców, by miasta rozwijały się w sposób zrównoważony. Mamy złe prawo, które trzeba zmieniać i jako Porozumienie Ruchów Miejskich chcemy zabierać głos również na poziomie ogólnokrajowym - dodał w radiowej Jedynce Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

PRM tworzą członkowie ruchów istniejących w sześciu miastach Polski: Warszawie (Miasto Jest Nasze), Poznaniu (Prawo do Miasta), Krakowie (Kraków Przeciw Igrzyskom), Gdańsku (Gdańsk Obywatelski), Toruniu (Czas Mieszkańców) i Płocku (Samorządni.pl).

Tomasz Leśniak z Koalicji Kraków Przeciw Igrzyskom dodał, że Porozumienie to projekt na najbliższe wybory samorządowe, ale także kolejne. - O Porozumieniu mówimy od niedzieli i zgłosiły się już 4 nowe miasta, więc liczymy na to, że koalicja jeszcze się rozrośnie. PRM będzie organizacją parasolową wobec inicjatyw rozczarowanych władzą samorządową. Myślę, że za cztery lata będziemy już głównym rozgrywającym na terenie samorządowym - wyjaśnił.

Goście "Sygnałów dnia" podkreślają, że samorządy "cierpią na upartyjnienie", wielokadencyjność prezydentów miast prowadzi do tworzenia "układów samorządowych". - PO i PiS głosują przeciw sobie, nie ma dyskusji o alternatywnych wizjach miasta. Konflikt z poziomu centralnego przenosi się na samorząd - dodał Leśniak, który zamierza kandydować na prezydenta Krakowa.

Czy ruchy miejskie są w stanie wypracować programy polityczne? Za pomocą jakich narzędzi organizacje mieszkańców będą prowadzić kampanię? Czy referenda lokalne mogą stać się narzędziem zmian w samorządach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 roku.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jagna Marczułajtis rezygnuje. Jacek Majchrowski: nie będę przewodniczącym

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 13:31
Posłanka PO nie będzie już przewodniczącą Komitetu Konkursowego Kraków 2022. Jako powód swojej rezygnacji podała m.in. "nagonkę medialną" na jej osobę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz: powalczę o 3 kadencję

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 20:12
Hanna Gronkiewicz-Waltz potwierdziła w TVN24 chęć swojego startu w wyborach samorządowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gronkiewicz-Waltz: 30 września warszawiacy nie pojadą II linią metra

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 09:31
Prezydent Warszawy zapewniała w "Sygnałach dnia", że termin zakończenia budowy, czyli 30 września 2014 roku będzie dotrzymany. Zakończenie prac nie oznacza jednak uruchomienia drugiej nitki podziemnej kolejki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Gibała odchodzi z Twojego Ruchu. Chce rządzić Krakowem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 13:27
Poseł chce startować w najbliższych wyborach samorządowych. Będzie ubiegać się o funkcję prezydenta Krakowa. - Wystartuję jako kandydat niezależny - ogłosił na Twitterze.
rozwiń zwiń