Leszek Miller: SLD chce ograniczyć korzystanie z klauzuli sumienia

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 08:52
Według Leszka Millera lekarze, którzy postępują tak, jak prof. Bogdan Chazan, są zagrożeniem dla życia pacjentek.
Audio
  • Leszek Miller, szef SLD o konstruktywnym wotum nieufności wobec rządu (Sygnały dnia/Jedynka)
Leszek Miller
Leszek MillerFoto: Polskie Radio

W szpitalu im. Świętej Rodziny, gdzie dyrektorem jest jeszcze profesor Bogdan Chazan, zakończyła się kontrola przeprowadzona przez urząd miasta. Zdaniem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, raport Ratusza pozwala na zwolnienie profesora. Kontrolerzy oceniali decyzję Chazana, który odmówił przeprowadzenia uzasadnionej aborcji w zarządzanym przez niego szpitalu i nie udzielił informacji, gdzie pacjentka taki zabieg może mieć zrobiony.

Zanim Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o zwolnieniu prof. Chazana, SLD złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez nią przestępstwa, które miało polegać na niedopełnieniu obowiązków.

Leszek Miller, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, powiedział w radiowej Jedynce, że zawiadomienie zostanie teraz wycofane. - Pani Gronkiewicz-Waltz postąpiła słusznie, choć długo się nad tym zastanawiała - powiedział.

Jego zdaniem tacy lekarze, jak prof. Chazan, "stanowią zagrożenie dla życia kobiet, skazują je na cierpienie i odmawiają wykonywania obowiązków zawodowych".

- Profesor Chazan to jest religijny psychopata, który nie pozwala kobietom na badania prenatalne, zmusza je, by rodziły dzieci, które są ciężko okaleczone - ostro skomentował Miller. Dodał, że tacy lekarze w gruncie rzeczy odmawiają realizacji obowiązków zawodowych.

Szef SLD zapowiedział, że jego partia w czwartek zaprezentuje kilka propozycji zmian zawężających możliwość stosowania klauzuli sumienia, m.in. by nie mogła być ona stosowana w przypadku wystawiania recept na środki antykoncepcyjne. Jego zdaniem w określonych przypadkach, gdy szpitale odmawiają wykonania zabiegu aborcji, powinny być pozbawiane środków z NFZ.

Leszek Miller mówił także o debacie nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu, nad którym posłowie zagłosują w piątek.

- Dwie prawicowe partie o identycznym rodowodzie politycznym licytowały się, która z nich bardziej zaszkodziła Polsce - skwitował środowe posiedzenie Sejmu gość radiowej Jedynki.

Dodał, że to, co działo się w Sejmie było mało interesujące dla bezrobotnych, emerytów, czy osób pracujących na umowy śmieciowe. Szef SLD wyjaśnił, że podczas piątkowego głosowania jego partia wstrzyma się od głosu.

- Nie możemy poprzeć rządu premiera Tuska, w stosunku do którego mamy cały ocean zastrzeżeń, ale też nie możemy poprzeć jakiegoś abstrakcyjnego rządu pana profesora Glińskiego, bo to wszystko jest kabaretowe i groteskowe - wyjaśnił.

W piątek odbędzie się także głosowanie nad wotum nieufności wobec szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Miller uważa, że koalicyjna większość PO i PSL obroni ministra.

- Te dwa ugrupowania mają większość w Sejmie, ale na pewno nie mają większości w społeczeństwie. Mam nadzieję, że za 1,5 roku my, obywatele Rzeczypospolitej wystawimy słony rachunek PO i PSL za to, że bronią skompromitowanych ministrów - powiedział.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

bk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Miller: premier chce z afery nagraniowej zrobić aferę węglową

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 08:19
Zdaniem Leszka Millera, premier próbuje przykryć to, co w aferze taśmowej jest najważniejsze - treść rozmów polityków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca SLD i Twojego Ruchu. PiS: kompromitacja lewicy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 08:30
PO i PiS bagatelizują spotkanie Leszka Millera z Januszem Palikotem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz: w kaskadach kłamstw gubi się istota sprawy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 17:42
- Jedynym popełnionym przestępstwem było nielegalne nagranie rozmowy - przekonywał w Sejmie szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, odnosząc się do nagrania sprzed roku jego rozmowy z szefem NBP Markiem Belką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaczyński: rząd jest doszczętnie skompromitowany. Tusk: to kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 20:55
- Mamy poważny kryzys polskiego państwa - przekonywał w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Donald Tusk zarzucił mu, że kłamie i tchórzy wystawiając kandydaturę Piotra Glińskiego na szefa rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed głosowaniem o wotum nieufności dla rządu

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 20:34
Gościem "Sygnałów dnia" będzie w czwartek, 10 lipca marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń