Ewa Kopacz: koalicja zda egzamin w piątkowych głosowaniach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 09:37
Gość "Sygnałów dnia” Marszałek Sejmu nie ma wątpliwości, jak zakończą się głosowania ws. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu oraz wniosku nieufności dla szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. - Mobilizacja w klubach PO i PSL jest pełna - powiedziała Ewa Kopacz.
Audio
  • Ewa Kopacz: koalicja zda egzamin w piątkowych głosowaniach (Sygnały dnia/Jedynka)
Ewa Kopacz
Ewa KopaczFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Głosowania rozpoczną się w piątek o godz. 9.00. - Sądzę, że w granicach  godz. 10.00 będzie już po wszystkim - dodała Ewa Kopacz.

Marszałek Sejmu przyznała, że opozycja miała prawo złożyć wnioski. Jej zdaniem jednak wielkim znakiem zapytaniem jest cel i forma w jakiej to zrobiła. Przypomniała, że dwa tygodnie temu przegłosowano na Sejmie wotum zaufania dla rządu. Nie wykluczyła, że w przypadku głosowania nad wotum nieufności dla ministra Sienkiewicza, może się "coś wydarzyć". - Nikt nie siedzi w głowie każdego z 460 posłów i nie wie, czy nie zabraknie refleksu, nie wyjdzie sali, czy też się nie pomyli - powiedziała. Jak jednak podkreśliła, mobilizacja w klubach PO i PSL jest pełna.

Ewa Kowacz tłumaczyła również w radiowej Jedynce, dlaczego prof. Piotr Gliński nie może wystąpić na forum Sejmu, jako kandydat PiS na premiera. Zapewniała, że jest marszałkiem, który stoi na straży obowiązującego prawa. - Gdyby było ono inne, umożliwiające osobie spoza parlamentu, wystąpienie na sali plenarnej, to również stałabym na straży tego prawa - powiedziała Kopacz. Podkreślała, że dopuszczenie prof. Glińskiego do sejmowej mównicy nie było zależne od jej dobrego samopoczucia. - Dzisiaj mogłam złamać regulamin, jutro nagiąć jakąś ustawę pod potrzeby polityczne. Chciałby pan żyć w takim kraju w którym prawo służyłoby tym, którzy mają większość? - zwróciła się do prowadzącego rozmowę Krzysztofa Grzesiowskiego.

>>>Zapis całej rozmowy

Kopacz tłumaczyła, że wszyscy wobec prawa powinni być równi. Jeśli natomiast jest ono niedoskonałe to powinniśmy je zmieniać. - Nie możemy traktować prawa pod potrzeby polityczne. Nie było przeszkód, aby opozycja je zmieniła. Miała 1,5 roku by wnieść poprawki do regulaminu Sejmu - powiedziała Kopacz.

Marszałek Sejmu pochwaliła też prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, która zdecydowała o zwolnieniu prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora szpitala im. św. Rodziny. Jej zdaniem, była to trudna decyzja dla prezydent stolicy, ale podjęta zgodnie z prawem. Jak podkreśliła, należy za to chylić głowy przed Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Leszek Miller w "Sygnałach dnia" o prof. Bogdanie Chazanie >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS chce zmiany regulaminu Sejmu. Prof. Gliński na mównicy?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 10:41
Projekt PiS dotyczy tylko jednego artykułu, który dotyczy udzielania głosu przez marszałka Sejmu w czasie debaty przed głosowaniem o wyrażenie wotum nieufności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Gliński jednak nie wystąpi w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 21:59
Zmianami w regulaminie Sejmu, proponowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość i Sojusz Lewicy Demokratycznej, zajmie się Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich. Stanie się to w normalnym trybie dlatego zabraknie czasu na wprowadzenie przepisu umożliwiającego Glińskiemu przemówienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzierżanowski: PSL zagłosuje w Sejmie za rządem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 08:13
- PSL jest partią władzy i zawsze będzie trzymać z tymi, którzy dadzą jej więcej - mówi w radiowej Trójce Marcin Dzierżanowski z "Wprost". - Większość ustaleń już została poczyniona - dodaje Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gliński w Sejmie: w sytuacji kryzysu państwa konieczna zmiana ekipy rządzącej

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:40
Profesor Piotr Gliński to kandydat na premiera, zgłoszony przez PiS przy okazji konstruktywnego wotum nieufności dla rządu. W przerwie posiedzenia Sejmu, podczas otwartego posiedzenia klubu PiS, przedstawiał przez około godzinę program swojego gabinetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o "klauzulę sumienia". "Mamy do czynienia z ewidentnym konfliktem wartości"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 09:26
W środę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zwolniła z funkcji dyrektora szpitala Świętej Rodziny profesora Bogdana Chazana. Czy słusznie? O tym w "Komentatorach" dyskutowali Renata Kim z "Newsweeka" i Piotr Gabriel z "Do Rzeczy”.
rozwiń zwiń