Katastrofa samolotu na Ukrainie. Kidawa-Błońska: na 90 proc. na pokładzie nie było Polaków

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 08:12
Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka rządu powiedziała, że tragedia na Ukrainie powinna skłonić linie lotnicze do zmian tras lotów.
Audio
  • Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka rządu o katastrofie malezyjskiego samolotu na Ukrainie (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Katastrofa samolotu na wschodzie Ukrainy. Korespondenci Polskiego Radia: Piotr Pogorzelski z Kijowa i Maciej Jastrzębski z Moskwy (Jedynka/Sygnały dnia)
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-BłońskaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Prawdopodobnie nie było żadnego polskiego obywatela na pokładzie samolotu - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że sprawdzane jest, czy któryś z pasażerów nie miał podwójnego obywatelstwa. Jednak jej zdaniem na ponad 90 proc. w katastrofie nie uczestniczyli Polacy.

Rzeczniczka rządu zaznaczyła, że na razie o katastrofie wiemy niewiele, dlatego premier nie może w zdecydowany sposób ustosunkować się do tej tragedii. - W tej chwili mówimy o rożnych spekulacjach. Jedno co jest pewne, to że samolot spadł na ziemię, że prawdopodobnie został zestrzelony - powiedziała. - Możliwe, że to było działanie przypadkowe, że nie było skierowane przeciwko samolotowi pasażerskiemu, co nie zmienia faktu, że wydarzyła się tragedia - dodała.

Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej katastrofa malezyjskiego samolotu znów zwróci uwagę świata na sytuację na Ukrainie.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny

- Wskazuje to tylko, że przeszliśmy do porządku dziennego nad tym, że na Ukrainie trwają działania wojenne. Codziennie słyszymy, że dochodzi do aktów przemocy, że zostają zestrzelone samoloty ukraińskie. Dotychczas to były samoloty wojskowe. Tutaj stało się inaczej i cały świat zwrócił uwagę na Ukrainę - stwierdziła. - Chyba Europa inaczej spojrzała, bo wiele krajów bardzo letnio traktowało sytuację na Ukrainie, dopóki to ich nie dotyczyło - dodała.

Rzeczniczka rządu podkreśliła, że niezbędne jest jednolite stanowisko Europy wobec Rosji.

Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że Polska już jakiś czas temu zmieniła trasy przelotowe, które przebiegały nad Ukrainą, ze względu na bezpieczeństwo pasażerów, ale nie wszystkie kraje tak postąpiły.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

- Na pewno to, co się wydarzyło na Ukrainie, uzmysłowiło wszystkim liniom lotniczym, że ten korytarz powietrzny nad Ukrainą jest niebezpieczny i należy szukać innych rozwiązań - powiedziała.

Jak zaznaczyła rzeczniczka rządu, Ukraina nie ma doświadczenia w badaniu takich spraw, dlatego potrzebna jej będzie pomoc międzynarodowa.

Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła również o obsadzie najważniejszych unijnych stanowisk. Jako polscy kandydaci na szefa Rady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji wskazywani są Donald Tusk i Radosław Sikorski.

- To powód do dumy, że premier jest bardzo dobrze oceniany i jest potencjalnym kandydatem na tę najważniejszą funkcję w parlamencie - powiedziała rzeczniczka rządu. Przypomniała jednak, że Tusk mówił wcześniej o swoich innych priorytetach.

Jej zdaniem w przypadku Radosława Sikorskiego objęcie stanowiska szefa dyplomacji będzie trudne, ale nie jest niemożliwe.

- Pod względem merytorycznym jest on jednym z najlepiej ocenianych kandydatów, ale podział tych funkcji jest rozdzielony na poszczególne ugrupowania polityczne. Ta teka prawdopodobnie jest przeznaczona dla socjalistów, a w Unii Europejskiej szczególnie zwraca się w tej chwili uwagę, żeby ważne funkcje zajmowały kobiety. To jest element utrudniający Radosławowi Sikorskiemu ubieganie się o tę funkcję - wyjaśniła.

Kidawa Błońska zapowiedziała też, że najprawdopodobniej we wtorek przedstawi nowego ministra ds. równego traktowania. Na razie wiadomo jedynie, że będzie to kobieta.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

bk

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego samolotu. Premier spotkał się z szefem MON

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 21:54
Jak poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, podczas spotkania Tomasz Siemoniak przekazał Donaldowi Tuskowie raport w sprawie tragedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777. Putin uderza w Kijów: to wasza wina!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 01:15
Prezydent Rosji obciążył Ukrainę odpowiedzialnością za katastrofę malezyjskiego samolotu pasażerskiego na jej terytorium twierdząc, że nie doszłoby do tego, gdyby Kijów nie wznowił działań zbrojnych przeciwko separatystom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777. Poroszenko: to atak terrorystyczny

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 03:43
Atak terrorystyczny na malezyjski samolot jest wyzwaniem dla całego świata - napisał w specjalnym oświadczeniu prezydent Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa Boeinga 777. Władze USA: malezyjski samolot został trafiony rakietą

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 05:39
Stany Zjednoczone uważają, że malezyjski samolot MH17, który w czwartek rozbił się na wschodzie Ukrainy, został strącony rakietą ziemia-powietrze - powiedzieli agencji Reuters dwaj wyżsi przedstawiciele amerykańskich władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa Boeinga 777 na Ukrainie. Ponad połowa zabitych to Holendrzy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 06:53
Na pokładzie maszyny Malaysia Airlines znajdowało się 283 pasażerów. 154 z nich miało holenderski paszport - poinformowały władze Malaysia Airlines.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: wszystko wskazuje na to, że do katastrofy samolotu doszło przez przypadek

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 07:38
- Samolot lecący na wysokości 11 km jest wielkości główki od szpilki, więc operatorzy systemu rakietowego tak naprawdę nie wiedzą do czego strzelają - tłumaczy w Jedynce Krzysztof Moczulski, ekspert ds. lotnictwa.
rozwiń zwiń