Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - nowy cykl Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 10:44
Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na antenie Jedynki można słuchać wspomnień uczestników i dowiedzieć się, jak miejsca, w których toczyły się walki, wyglądają współcześnie. Pierwszy odcinek cyklu "Radiowa Mapy Powstania Warszawskiego" poświęcony był Śródmieściu Południowemu.
Audio
  • Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - Śródmieście Południowe
Aleja Szucha zagrodzona szlabanem i z bunkrem niemieckim po prawej stronie ulicy, widziane od strony placu Unii Lubelskiej (lipiec 1944)
Aleja Szucha zagrodzona szlabanem i z bunkrem niemieckim po prawej stronie ulicy, widziane od strony placu Unii Lubelskiej (lipiec 1944) Foto: Stefan Bałuk - (1948). "Wspomnienia Spadochroniarza"/wikimediacommons/cc

- Kiedy obecnie spacerujemy aleją Szucha, mamy jak najbardziej pozytywne skojarzenia. Szuch to nazwisko wspaniałego projektanta, chociażby ogrodów - mówi dr Szymon Niedziela, kierownik ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>

Szymon Niedziela podkreśla natomiast, że "w kontekście wojny, miejsce to stało się synonimem cierpienia, męczeństwa, okrucieństwa, barbarzyństwa niemieckiego." Jak tłumaczy, w alei Szucha 25, gdzie dzisiaj znajduje się Ministerstwo Edukacji Narodowej, znajdowało się przeklęte miejsce w okupowanej Warszawie - siedziba policji bezpieczeństwa.

- To dzielnica policyjna, czyli część Warszawy tylko dla Niemców. Wszędzie były zasieki, posterunki niemieckiej żandarmerii. Zdobyć ten teren, to było niezwykłe wyzwanie, ponieważ obiektu w alei Szucha 25 broniło około 800 niemieckich żołnierzy i policjantów. 1 sierpnia 1944 roku śmiertelny, krwawy atak powstańców niestety doprowadził do tego, że Niemcy od razu zaczęli się mścić - podkreśla Szymon Niedziela. - Ludzi zaczęto gromadzić i rozstrzeliwać. Głównie w ogródku jordanowskim, na rogu Al. Ujazdowskich i Bagateli - dodaje.

<<< Apel o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego: ustaw alarm w komórce >>>

Te tragiczne wydarzenia wspomina Zygmunt Gebethner, pseudonim "Zygmuntowski", plutonowy podchorąży w batalionie Golskim. - Dzień przed Powstaniem, zostałem wezwany do dowództwa, aby przygotować plan zajęcia Domu Prasy. Przygotowałem całe przejście przez Dom Prasy na aleję Szucha - mówi.

- W swoim plutonie miałem bardzo dobre uzbrojenie. Dwa pistolety maszynowe, wszyscy mieli broń krótką. Zostałem od razu ranny, w pierwszych minutach. Pamiętam taki moment, jak jeden z kolegów krzyczał do mnie: "niżej, niżej!". Okazało się, że strzelałem za wysoko, co było spowodowane tym, że nie zorientowałem się, że krew spływała mi na twarz i nie bardzo widziałem - opowiada Zygmunt Gebethner.

Dodaje, że był tak przeświadczony, że jego oddział poszedł dalej na aleję Szucha, że kiedy tylko odzyskał przytomność i opatrzono jego rany, chciał "chłopców" dogonić. - Poszedłem na aleję Szucha przez domy, dachami, ale zorientowałem się, że tam już nikogo z powstańców nie było, bo wszystko było opanowane przez Niemców - zaznacza rozmówca Agnieszki Ciecierskiej.

- Jak zorientowałem się, co się dzieje, że Niemcy piętro po piętrze idą i ludzi wyprowadzają, to razem z kolegą, który był ze mną postanowiliśmy uciekać stamtąd. To jakaś masakra była. Nikt się z mieszkańców tych domów nie uratował - wspomina powstaniec.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentować będziemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Audycja powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

(kh, pg)

Czytaj także

864 powstańców zostało uwiecznionych na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 18:55
Zdjęcia portretowe ponad 860 powstańców to efekt pracy pięcioosobowej grupy fotografów, którzy podczas tegorocznych obchodów 69. rocznicy wybuchu zrywu realizowali w Muzeum Powstania Warszawskiego projekt "Portret Powstańców Warszawskich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie warszawskie na dużym ekranie: to więcej niż film

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 01:15
Uroczystą premierę filmu "Powstanie Warszawskie", zmontowanego z autentycznych zdjęć z 1944 r., pochodzących z powstańczych kronik, zorganizowano w środę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń