X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śmierć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy placu Teatralnym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 09:11
Poeta był w oddziale, który próbował odbić usytuowany przy placu Teatralnym Pałac Blanka. Pogrzeb Baczyńskiego, był jednym z pierwszych w czasie Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - śmierć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Plac Teatralny w Warszawie przed II wojną światową
Plac Teatralny w Warszawie przed II wojną światowąFoto: Wikimedia Commons/CC/Spetsedisa

Odbudowany po wojennych zniszczeniach Pałac Jabłonowskich, który znajduje się na placu Teatralnym, w czasie Powstania Warszawskiego był budynkiem o dużym znaczeniu. Mieścił się tu bowiem ratusz.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Dziś na pałacu znajduje się tablica upamiętniająca bardzo ważne, ale i tragiczne wydarzenie. Już 4 sierpnia zginął tu poeta Krzysztof Kamil Baczyński. - Został on najprawdopodobniej trafiony przez niemieckiego snajpera, który operował z Teatru Wielkiego. Dostał strzał w głowę. Zginął od razu - mówi dr Szymon Niedziela, kierownik ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>

Łucja Kossakowska, pseud. Iga, która była łączniczką oddziału Barry, w pierwszych dniach Powstania znalazła się w ratuszu przypadkiem. Miała przejść kurs radiotelegrafii, a łącznik, z którym spotkała się na placu Teatralnym zabrał ją do Pałacu Jabłonowskich. Chwilę później rozległy się strzały i rozpoczęło się barykadowanie budynku. Okazało się, że w sąsiednim Pałacu Blanka stacjonują Niemcy.

Powstańcy przypuścili atak na ten budynek. W oddziale, który próbował odbić Pałac Blanka, walczył właśnie Krzysztof Kamil Baczyński. - Nikt nie wiedział, że to jest poeta. Może jego dowódca wiedział, może najbliżsi koledzy - wspomina Łucja Kossakowska. Jak dodaje, jego uroczyste pożegnanie było jednym z pierwszych powstańczych pogrzebów.

Pierwszy odcinek z cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentować będziemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

bk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minuta ciszy. Upamiętnij bohaterów Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 08:50
Raz do roku mieszkańcy stolicy składają szczególny hołd bohaterom swojego miasta. 1 sierpnia o godz. 17.00 minutą ciszy czczą pamięć walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobrze, że jest komu mówić i słuchać o Powstaniu Warszawskim"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 16:45
- Nie może pani tego wiedzieć, dlatego pani powiem. Jak ktoś służył w pułku ułanów, to nigdy nie był i nie będzie zmęczony – powiedział mi krótko Pan Stanisław Bontemps, powstaniec warszawski, z którym obejrzałam premierowy pokaz filmu "Powstanie Warszawskie". I nie piszę o tym tylko dlatego, że na uroczystość przyjechał w naprawdę godnej pozazdroszczenia formie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - nowy cykl Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 10:44
Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na antenie Jedynki można słuchać wspomnień uczestników i dowiedzieć się, jak miejsca, w których toczyły się walki, wyglądają współcześnie. Pierwszy odcinek cyklu "Radiowa Mapy Powstania Warszawskiego" poświęcony był Śródmieściu Południowemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksplozja "czołgu pułapki" na ulicy Jana Kilińskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 19:30
Wydarzenie znane w historii Powstania Warszawskiego jako "wybuch czołgu pułapki" jest uznawane za jeden z najtragiczniejszych epizodów obrony Starego Miasta.
rozwiń zwiń