Alvin Gajadhur: autokar to bezpieczny środek transportu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 09:31
- Na szczęście do takich wypadków, jak ten pod Dreznem, dochodzi niezmiernie rzadko - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Audio
  • Rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur o wypadku polskiego autokaru w Niemczceh, kontrolach drogowych i odcinkowym pomiarze prędkości (Sygnały dnia/Jedynka)
Alvin Gajadhur
Alvin GajadhurFoto: Polskie Radio

W sobotę nad ranem polski autokar firmy Sindbad najechał na tył innego autobusu, po czym przebił barierki, przejechał na przeciwny pas ruchu i staranował polski mikrobus. W wyniku katastrofy zginęło na miejscu 9 osób a dwie, spośród najciężej poszkodowanych, zmarły w szpitalu. Ponad 60 osób zostało rannych.

<<<Zmarła 11 osoba ranna w wypadku polskich pojazdów w Niemczech>>>

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat doszło do kilku wypadków polskich autokarów za granicą. Zdarzenia te mają miejsce przeważnie w nocy, na prostym odcinku drogi. Być może dochodzi do nich z powodu zaśnięcia kierowcy - ocenia rzecznik Alvin Gajadhur i podkreśla, że "autokar to bezpieczny środek transportu".

Czytaj też<<<Sprawdź, czy autobus którym podróżujesz jest bezpieczny! Nowa e-usługa MSW>>>

- Wielokrotnie prowadziliśmy kontrole pojazdów firmy Sindbad, nie zatrzymaliśmy żadnego dowodu rejestracyjnego, czyli pojazdy były sprawne technicznie. Z tego co mówił przewoźnik, flota jest nowa, więc nie było żadnych uwag, jeżeli chodzi o stan techniczny. Nałożyliśmy osiem mandatów na kierowców, ale to były raczej drobne wykroczenia, nie wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo. Wyniki kontroli tej firmy nie były złe - informuje gość radiowej Jedynki .

W "Sygnałach dnia" zaznacza, że każdorazowo podczas kontroli sprawdzany jest czas pracy kierowcy. - Możemy sprawdzić czas pracy konkretnego kierowcy na miesiąc wstecz. Każdorazowo, obok trzeźwości kierowcy i stanu technicznego pojazdu, czynione są takie kontrole. Sprawdzamy, czy normy nie są łamane - mówi.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego podkreśla, że kontrolom poddawane są także busy. - Te kontrole wypadają dużo gorzej niż kontrole autokarów. Busy bywają przepełnione, jeździ nimi zbyt wielu pasażerów, nawet kilkunastu ponad normę - mówi.

Zdaniem Alvina Gajadhura, większość kierowców jeździ bezpiecznie i nie ma potrzeby przeprowadzania testów psychologicznych u wszystkich użytkowników dróg. - Jedynie kierowcy, którzy jeżdżą agresywnie i zostaną zatrzymani przez policję, mogliby być kierowani na badania psychologiczne - ocenia i dodaje, że "trudno wszystkich kierowców wrzucać do jednego worka".

<<<Sopot: 32-latek wjechał autem w spacerowiczów. Mężczyzna aresztowany>>>

Gość Jedynki zaznacza natomiast, że z prowadzonych wspólnie przez GITD i lekarzy kardiologów badań, wynika, że ze zdrowiem zawodowych kierowców nie jest dobrze. - Ponad 60 procent kierowców ma nadciśnienie, wielu jest uzależnionych od nikotyny, jedzą fast foody, są narażeni na duży stres za kierownicą - wylicza. - Jeżeli przejazd ma być bezpieczny, to po pierwsze przewóz powinien być wykonany sprawdzonym pojazdem, prowadzonym przez wypoczętego, trzeźwego kierowcę, ale również kierowcę zdrowego - podsumowuje Alvin Gajadhur.

Gość "Sygnałów dnia" mówił także o testach urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości.

(kh/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawdź, czy autobus którym podróżujesz jest bezpieczny! Nowa e-usługa MSW

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 10:49
Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech. Kierowca przesłuchany

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 17:05
W wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę zginęło 10 osób. Śledztwo w sprawie zdarzenia wszczęła niemiecka policja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek busa w miejscowości Kołbiel. 15 osób zostało rannych

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 17:15
Na drodze krajowej numer 17 zderzył się samochód osobowy z busem. Ten drugi w wyniku wypadku dachował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek polskiego autobusu w Niemczech. Kierowca był przemęczony?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 06:38
Śledczy wnioskowali o areszt dla mężczyzny, ale sąd uznał, że nie jest to potrzebne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek busów w Kobylance: 7 osób jest rannych

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 12:09
Trasa S10 na odcinku Szczecin-Stargard jest zablokowana po wypadku dwóch busów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia pod Dreznem. Poszkodowani opuszczają szpitale

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 13:14
Kolejnych kilkanaście osób, które odniosły obrażenia w sobotnim wypadku w okolicach Drezna, powinno w poniedziałek opuścić niemieckie szpitale. Pod opieką lekarzy pozostanie jeszcze około 30 podróżnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa autobusu pod Dreznem. Negatywny wynik kontroli PIP

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 14:04
Naruszanie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców, praca podczas urlopu wypoczynkowego, a także przekroczenia maksymalnego czasu kierowania autobusem - takie nieprawidłowości wykryła Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu, która od lipca 2013 do lutego tego roku, kontrolowała trzy firmy należące do Platformy Sindbad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarła 11 osoba ranna w wypadku polskich pojazdów w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 14:58
Poinformowała o tym policja w Saksonii. Do wypadku na niemieckiej autostradzie A4 koło Drezna doszło w nocy z piątku na sobotę.
rozwiń zwiń