Tor wyścigów konnych na Służewcu - tam poległo wielu powstańców

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 08:41
Kierowcy pędzący ruchliwą ulicą Puławską w stolicy i mijający pokryty graffiti mur wyścigów konnych na Służewcu często nie zdają sobie sprawy, jak tragiczne wydarzenia miały tam miejsce w czasie Powstania Warszawskiego
Audio
  • Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - atak na teren Wyścigów konnych. Sygnały dnia/Jedynka
Brytyjskie zdjęcie lotnicze terenu Wyścigów konnych w Warszawie
Brytyjskie zdjęcie lotnicze terenu Wyścigów konnych w WarszawieFoto: Wikipedia

- Tor był bardzo duży i przez to dogodny między innymi do tego, by lądowały tam samoloty - mówi dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego. A to ułatwiałoby otrzymanie pomocy.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>
Teren wyścigów był mocno obsadzony przez Niemców. 1 sierpnia do ataku ruszył batalion "Karpaty" pułku "Baszta". Początkowo odnosił sukcesy, ale potem został przyparty do ziemi niemieckim ogniem i nie był w stanie kontynuować walki. W sumie zginęło 120 powstańców.

Poprzednie odcinki cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego znajdziesz tu >>>
Jednym z atakujących był starszy strzelec Jerzy Borowski, pseudonim "Bomba" wspomina, że atakujący byli bardzo słabo uzbrojeni. On miał karabin, z którego można było strzelić tylko raz. Inni w ogóle nie mieli broni. Do ataku szli z kamieniami brukowymi w dłoniach. Jego drużyna miała szczęście, bo została skierowana do zajęcia radiostacji Warszawa 2, więc uniknęła bezpośredniego ataku na teren wyścigów. Z powodu braku uzbrojenia ich oddział następnie został wycofany do Lasów Chojnowskich i opuścił Powstanie Warszawskie.

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentujemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksplozja "czołgu pułapki" na ulicy Jana Kilińskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 19:30
Wydarzenie znane w historii Powstania Warszawskiego jako "wybuch czołgu pułapki" jest uznawane za jeden z najtragiczniejszych epizodów obrony Starego Miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Komasa: "Miasto 44" to kino drogi

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 17:39
- Opowiadamy historię zgrupowania "Radosław". Ci powstańcy nie bronili jednej twierdzy, tylko szli od Woli, przez Stare Miasto, kanałami do Śródmieścia, a potem część na Czerniaków, a część na Mokotów. My skupiamy się na Czerniakowie, gdy już właściwie trwa apokalipsa - mówił w Jedynce reżyser filmu "Miasto 44".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałacyk Michlera - miejsce heroicznego oporu powstańców

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 19:31
Posiadłość, należąca do znanego rodu warszawskich przemysłowców, położona była na Woli. W czasie Powstania Warszawskiego służyła za przyczółek dla oddziałów AK. 5 sierpnia 1944 roku Niemcy od rana zaciekle atakowali Pałacyk Michlera, ale polska załoga dzielnie się broniła.
rozwiń zwiń