Polskie przepisy utrudniają pomoc dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:07
Osoby przewożące przez polsko-ukraińską granicę kamizelki kuloodporne i hełmy bez zezwolenia ministra gospodarki łamią prawo. Według polskich przepisów oba te elementy wyposażenia to uzbrojenie i jego swobodny przewóz przez zewnętrzne granice UE jest zabroniony.
Audio
  • Polskie przepisy utrudniają pomoc dla Ukrainy (Sygnały dnia/Jedynka)
Horlivka na wschodzie Ukrainy po walkach ukraińskiej armii z prorosyjskimi separatystami
Horlivka na wschodzie Ukrainy po walkach ukraińskiej armii z prorosyjskimi separatystamiFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Nawet 10 lat więzienia groziło Ukraińcowi Olegowi I., który pod koniec czerwca próbował przewieźć przez granicę w Zosinie 551 hełmów i kilka kamizelek kuloodpornych. Kupiono je w lubelskim sklepie z militariami za pieniądze zebrane na Ukrainie na pomoc walczącym na wschodzie kraju. Zarzuty w tej sprawie postawiła zamojska prokuratura, jednak - według informacji "Gazety Wyborczej” - w najbliższych dniach ma ona odstąpić od oskarżenia z powodu niskiej szkodliwości społecznej czynu.

- Dbając o naszych obserwatorów i wolontariuszy oprócz pomocy medycznej zaczęliśmy transportować również hełmy ochronne i kamizelki kuloodporne, wszystko co pomaga ratować życie. Nie dostarczamy pocisków, rakiet i czołgów, tak jak robią to Rosjanie - podkreśla w "Sygnałach dnia" Krzysztof Bukowski z Fundacji "Otwarty Dialog", która od wielu miesięcy organizuje pomoc dla Ukraińców.

W świetle obowiązującego w Polsce prawa, na wywóz kamizelek kuloodpornych i hełmów wymagane jest zezwolenie ministra gospodarki. Wyjątek dotyczy wyposażenia wywożonego do celów ochrony osobistej. Jedna osoba może przewieźć jeden hełm i jedną kamizelkę bez obowiązku posiadania zezwolenia. Dlatego na polsko-ukraińskich przejściach granicznych pojawili się wolontariusze, którzy przekraczają granice z pojedynczymi sztukami sprzętu ochronnego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał już z premierem Donaldem Tuskiem o przyspieszeniu procedur celnych, które wstrzymują dostawy hełmów i kamizelek z Polski dla Ukraińców.

Przygotowała Ewa Syta.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kraje Unii Europejskiej uzgodniły sankcje sektorowe wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 22:51
Porozumieli się w tej sprawie ambasadorowie 28 krajów na spotkaniu w Brukseli. Uzgodnienia te muszą zostać jeszcze formalnie zatwierdzone przez rządy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: separatyści grożą odcięciem OBWE od miejsca katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 21:17
Donieccy terroryści nie chcą współpracować z przedstawicielami OBWE w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy malezyjskiego samolotu. Ich zdaniem, organizacja nie zajmuje neutralnego stanowiska i działa w interesach Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ Rosji: rozmawianie z nami językiem sankcji to bezmyślność

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 14:00
Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych FR, dzięki zachodnim sankcjom Rosja pozbiera się i będzie miała efektywniejszą gospodarkę.
rozwiń zwiń