X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie przepisy utrudniają pomoc dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:07
Osoby przewożące przez polsko-ukraińską granicę kamizelki kuloodporne i hełmy bez zezwolenia ministra gospodarki łamią prawo. Według polskich przepisów oba te elementy wyposażenia to uzbrojenie i jego swobodny przewóz przez zewnętrzne granice UE jest zabroniony.
Audio
  • Polskie przepisy utrudniają pomoc dla Ukrainy (Sygnały dnia/Jedynka)
Horlivka na wschodzie Ukrainy po walkach ukraińskiej armii z prorosyjskimi separatystami
Horlivka na wschodzie Ukrainy po walkach ukraińskiej armii z prorosyjskimi separatystamiFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Nawet 10 lat więzienia groziło Ukraińcowi Olegowi I., który pod koniec czerwca próbował przewieźć przez granicę w Zosinie 551 hełmów i kilka kamizelek kuloodpornych. Kupiono je w lubelskim sklepie z militariami za pieniądze zebrane na Ukrainie na pomoc walczącym na wschodzie kraju. Zarzuty w tej sprawie postawiła zamojska prokuratura, jednak - według informacji "Gazety Wyborczej” - w najbliższych dniach ma ona odstąpić od oskarżenia z powodu niskiej szkodliwości społecznej czynu.

- Dbając o naszych obserwatorów i wolontariuszy oprócz pomocy medycznej zaczęliśmy transportować również hełmy ochronne i kamizelki kuloodporne, wszystko co pomaga ratować życie. Nie dostarczamy pocisków, rakiet i czołgów, tak jak robią to Rosjanie - podkreśla w "Sygnałach dnia" Krzysztof Bukowski z Fundacji "Otwarty Dialog", która od wielu miesięcy organizuje pomoc dla Ukraińców.

W świetle obowiązującego w Polsce prawa, na wywóz kamizelek kuloodpornych i hełmów wymagane jest zezwolenie ministra gospodarki. Wyjątek dotyczy wyposażenia wywożonego do celów ochrony osobistej. Jedna osoba może przewieźć jeden hełm i jedną kamizelkę bez obowiązku posiadania zezwolenia. Dlatego na polsko-ukraińskich przejściach granicznych pojawili się wolontariusze, którzy przekraczają granice z pojedynczymi sztukami sprzętu ochronnego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał już z premierem Donaldem Tuskiem o przyspieszeniu procedur celnych, które wstrzymują dostawy hełmów i kamizelek z Polski dla Ukraińców.

Przygotowała Ewa Syta.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kraje Unii Europejskiej uzgodniły sankcje sektorowe wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 22:51
Porozumieli się w tej sprawie ambasadorowie 28 krajów na spotkaniu w Brukseli. Uzgodnienia te muszą zostać jeszcze formalnie zatwierdzone przez rządy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: separatyści grożą odcięciem OBWE od miejsca katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 21:17
Donieccy terroryści nie chcą współpracować z przedstawicielami OBWE w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy malezyjskiego samolotu. Ich zdaniem, organizacja nie zajmuje neutralnego stanowiska i działa w interesach Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ Rosji: rozmawianie z nami językiem sankcji to bezmyślność

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 14:00
Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych FR, dzięki zachodnim sankcjom Rosja pozbiera się i będzie miała efektywniejszą gospodarkę.
rozwiń zwiń