Cukrzycy liczą na refundację nowoczesnych leków

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 09:06
- To jest nam z listy na listę obiecywane. Ciągle jednak te obietnice nie są realizowane - mówi w radiowej Jedynce prof. Maciej Małecki.
Audio
  • Prof. Maciej Małecki o cukrzycy (Jedynka/Sygnały dnia)
  • Polskie dzieci w światowej czołówce pod względem otyłości – materiał Ewy Chyry (Sygnały dnia/Jedynka)
Sprawdzanie poziomu cukru we krwi
Sprawdzanie poziomu cukru we krwiFoto: Glow Images/East News

W czwartek 7 sierpnia w południe spod kolumny Zygmunta w Warszawie w kierunku Ministerstwa Zdrowia wyruszy marsz pod hasłem "Wysłuchajcie Nas, Pomóżcie. Stop otyłości w cukrzycy".
Jak przyznaje kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Maciej Małecki, nie ma rejestru chorych na cukrzycę, dlatego też nie wiadomo ile osób w Polsce cierpi na tę chorobę. Z danych przekazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że recepty na niezbędne leki realizuje ok. 2 mln pacjentów. Kolejny milion - jak się szacuje - nie wie, że choruje.
U większości chorych - 80-90 proc. - zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Dotyka ona przede wszystkim ludzi w średnim i starszym wieku, głównie z nadwagą lub otyłych. Jednak - jak zauważa gość gość "Sygnałów dnia" - zapadają na nią coraz młodsze osoby co jest związane z tym, że rośnie liczba młodych Polaków z nadwagą. - To przesuwa tę granicę wiekową. Sprawia, że coraz więcej młodych choruje na cukrzycę i wymaga leczenia - tłumaczy prof. Małecki.
Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>
Osoby, które wezmą udział w marszu domagają się m.in. zapewnienia im dostępu do nowoczesnych i skutecznych leków iniekcyjnych, zapobiegających otyłości i pomagających schudnąć. Według ekspertów, od wielu lat w systemie refundacyjnym nie pojawiły się nowe leki. - Są takie obszary w opiece diabetologicznej, z których możemy być zadowoleni. Natomiast rzeczywiście takim obszarem zaniedbanym jest cukrzyca typu 2. Jest spora grupa nowoczesnych leków, które są refundowane w wielu krajach, nie są zaś refundowane w naszym kraju - podkreśla gość Jedynki.
- Wydaje się, że w znacznym stopniu odgrywają tu rolę czynniki finansowe, obawy ze strony płatnika co do kosztów ponoszonych przez system. Naszym zdaniem są to obawy nieuzasadnione. Koszt tych terapii wydaje się być przeszacowany przez Ministerstwo Zdrowia. Również liczba osób, które byłyby zainteresowane jest przeszacowana. W końcu nie uwzględnione są korzyści płynące z tych terapii. Czasem trzeba trochę wydać na leczenie, by potem zaoszczędzić np. na redukcji powikłań - wyjaśnia wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Profesor zaznacza, że zarówno lekarze jak i pacjenci liczą na to, że te nowoczesne leki pojawią się na liście refundacyjnej. - To jest nam z listy na listę obiecywane, sygnalizowane, toczą się rozmowy. Ciągle jednak te obietnice nie są realizowane - twierdzi. - Przy wprowadzeniu nowego systemu refundacji leków, przy wprowadzeniu list refundacyjnych, chorzy na cukrzycę byli tą grupą, która została dotknięta tymi zmianami, w tym sensie, że ich współpłacenie wyraźnie wzrosło. Może jest to moment, żeby rozważyć zwrócenie tych środków diabetologii - dodaje kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

kk, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Młodzi Polacy rewolucjonizują walkę z cukrzycą i rakiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 05:00
Młodzi polscy uczeni, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START, osiągnęli już znaczne sukcesy w pracy naukowej. Opowiadają o swoich odkryciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca. Zobacz, co robić, jeśli zachorujesz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 11:00
Cukrzyca to, zdaniem ekspertów, najpoważniejsza choroba cywilizacyjna XXI wieku. Poważniejsza niż nowotwory. Jak jest leczona w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drogie, ale skuteczne leki na cukrzycę bez refundacji z NFZ

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 13:00
Jeszcze przed II wojną światową popularne było hasło "cukier krzepi". Dzisiaj nie ma ono już żadnego zastosowania, a niezwykle licznej grupie diabetyków przybył poważny problem. Od 1 maja przestały być refundowane leki inkretynowe, uważane za najskuteczniejsze i najlepsze dla cierpiących na cukrzycę.
rozwiń zwiń