X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister Lena Kolarska-Bobińska: rola nauki w rozwoju Polski jest zasadnicza

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 09:30
- Nauka ma służyć społeczeństwu. Chodzi o innowacje społeczne, zastosowanie różnych pomysłów, pokazywanie w jakim kierunku idzie społeczeństwo, jak zmienia się nasze myślenie - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Lena Kolarska-Bobińska.
Audio
  • Lena Kolarska-Bobińska o nowej ustawie o szkolnictwie wyższym i stypendiach dla studentów z Ukrainy (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-BobińskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreśla, że wchodzimy w nowy okres. - Mamy  ogromne środki europejskie, które musimy wykorzystać. Już zaczął funkcjonować największy w historii Unii Europejskiej program badań. To są pieniądze, które nam nie zostały wyznaczone, czy zadedykowane, tylko pieniądze o które musimy starać się zabiegać. Jest to ogromna szansa dla nauki, zaistnienia w środowisku naukowym. Dotychczas tych pieniędzy mieliśmy dużo mniej - informuje Lena Kolarska-Bobińska .

Gość Jedynki mówi, że bardzo ważna jest teraz "aktywizacja środowiska i zwiększenie pozycji międzynarodowej Polski". - Polskie dobre badania są tak samo cenione jak każde inne, a Polacy uczestniczą już w ogromnych konsorcjach badawczych, jak choćby sukces satelity Heweliusz , który wszyscy podziwialiśmy. Musimy jednak zwiększyć wysiłki, i to jest wspólne działanie uniwersytetów, administracji państwowej, wydziałów. Mam nadzieję, że będzie to sprzyjało jakości nauki - podkreśla minister.

- Najważniejsze jest żeby rola nauki i szkół wyższych w przyszłych latach, w rozwoju Polski, była absolutnie zasadnicza. Musimy mieć świadomość, że nasza gospodarka będzie się rozwijała dużo wolniej, jeśli nie włączymy nauki do tych procesów, nie uczynimy z niej centrum myślenia o gospodarce - ocenia gość "Sygnałów dnia" . Lena Kolarska-Bobińska zaznacza, że chodzi przede wszystkim o to, aby zbliżyć studentów do możliwości, które oferują firmy, oraz zachęcić firmy do organizowania dobrych praktyk i staży dla  studentów. - Po prostu zwiększyć szanse absolwentów na rynku pracy - dodaje.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego poinformowała także, że od 2015 zmieni się system finansowania jednostek naukowych. - Chodzi o to, żeby oprzeć budżet na systemie ocen, na jakości. Już w tej chwili funkcjonuje taki system ocen, tworzony przez niezależnych ekspertów, nie przez ministerstwo. Teraz staramy się go poprawić i udoskonalić tak żeby dostosować go do stojących przed nim wyzwań - mówi gość Jedynki.

Lena Kolarska-Bobińska mówiła także o studentach z Ukrainy, którzy dzięki stypendiom polskiego rządu będą od września studiować na naszych uczelniach.- Chcieliśmy przygotować program na wzór Erasmusa, czyli stypendiów europejskich oferowanych Polakom. Nazwaliśmy go "Polski Erasmus dla Ukrainy" . Są to stypendia jednoroczne dla najlepszych studentów z Ukrainy - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego.

>>>Zapis całej rozmowy

Gość "Sygnałów dnia" podkreśla, że idea jest taka, aby po powrocie do kraju, czynili jak najlepszy użytek ze swojej wiedzy. - Żeby Ci studenci, którzy pójdą na bardzo dobre polskie uczelnie, ten bagaż doświadczeń, wiedzy ale również wartości, z  którymi się u nas zetkną, wykorzystali w budowaniu podstaw demokracji na Ukrainie. Oni są tam potrzebni - ocenia Lena Kolarska-Bobińska. - Chcemy żeby to kształcenie toczyło się w kierunkach takich, jak: administracja, ekonomia, zarządzanie, europeistyka, nauki techniczne, po to, żeby budować mosty między studentami, przyszłą elitą Ukrainy a młodymi ludźmi z Unii Europejskiej - zaznacza gość Jedynki.

Lena Kolarska-Bobińska skomentowała też sprawę uczelni wyższych, które proponują  nauczanie bez matury. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(kh)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na studia bez matury? Kurs przygotowawczy przepustką na uczelnię

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 12:28
Burzę wywołała informacja, że uczelnie oferują licealistom, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości przepustkę na II rok studiów. Sprawą zajęło się już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
rozwiń zwiń