Historie zapamiętane. "W sierpniu 1939 roku w Polsce panował hurraoptymizm"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:00
- Nastroje były takie, że Niemcy zostaną przez nas rozbici, bo mamy wspaniałe uzbrojenie i ducha, który na pewno poprowadzi nas do zwycięstwa - mówił w pierwszej odsłonie Jedynkowego cyklu "Historie zapamiętane" Dariusz Tryczyński, który w chwili wybuchu II wojny światowej miał 10 lat.
Audio
  • Historie zapamiętane - ostatnie dni sierpnia 1939 roku (Sygnały dnia/Jedynka)
Handlowy dziedziniec na Nalewkach w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Reprodukcja z książki Image Before My Eyes A.Photographic History of Jewish Life in Poland
Handlowy dziedziniec na Nalewkach w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Reprodukcja z książki "Image Before My Eyes" A.Photographic History of Jewish Life in Poland Foto: PAP/CAF-reprodukcja

Jak podkreślił prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski, latem 1939 roku można się było spodziewać wybuchu wojny. - Szczególnie po 23 sierpnia, kiedy podpisany został traktat Ribbentrop – Mołotow, choć tajny protokół załączony do tego dokumentu nie był wtedy znany - powiedział.

75. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września w radiowej Jedynce >>>

Zdaniem historyka większość społeczeństwa oczekiwała jednak, że dojdzie do jakiegoś przesilenia natury politycznej, być może do jakiś prowokacji, ale nie do wojny generalnej. - Nikt, przynajmniej spośród ludności cywilnej, nie był gotowy na to, co stało się 1 września - tłumaczył prof. Kopczyński.

SERWIS SPECJALNY: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Cykl "Historie zapamiętane" prezentować będziemy w "Sygnałach dnia" w każdą sobotę do końca września. W kolejnych odsłonach świadkowie straszliwej historii II wojny światowej opowiedzą o życiu podczas okupacji. Zapraszamy!

Materiał przygotował Krzysztof Horwat.

pg, ac

Czytaj także

Ułańskie szable, kotek i portrety. Nieznane zdjęcia z Powstania Warszawskiego [galeria]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 04:00
Album "63 dni życia i walki" pokazuje nieznane dotychczas sceny z 1944 roku. Zdjęcia dokumentują sposób w jaki powstańcy przygotowywali sobie jedzenie, dzieci pomagające lub walczące w powstaniu, grzebanie zmarłych. - Chcieliśmy wzbudzić emocje - mówi Andrzej Barecki, projektant graficzny albumu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Westerplatte. Obrona pustych magazynów była symbolem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 20:30
- Nikt nie kwestionuje bohaterstwa polskich żołnierzy. To, co zrobili, przy tak ogromnej różnicy potencjałów obu stron było czymś wielkim - mówił w Jedynce Mirosław Maciorowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: są analogie między 1939 rokiem a sytuacją na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 08:30
Plany Władimira Putina są niejasne, tak jak zamiary Adolfa Hitlera – to rezultat centralizacji władzy. Niemcy również oferowali wolę utrzymania pokoju do końca sierpnia 1939 roku i twierdzili, że muszą bronić mniejszości narodowych – mówił w Jedynce prof. Tadeusz Rutkowski.
rozwiń zwiń