X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historie zapamiętane. "W sierpniu 1939 roku w Polsce panował hurraoptymizm"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:00
- Nastroje były takie, że Niemcy zostaną przez nas rozbici, bo mamy wspaniałe uzbrojenie i ducha, który na pewno poprowadzi nas do zwycięstwa - mówił w pierwszej odsłonie Jedynkowego cyklu "Historie zapamiętane" Dariusz Tryczyński, który w chwili wybuchu II wojny światowej miał 10 lat.
Audio
  • Historie zapamiętane - ostatnie dni sierpnia 1939 roku (Sygnały dnia/Jedynka)
Handlowy dziedziniec na Nalewkach w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Reprodukcja z książki Image Before My Eyes A.Photographic History of Jewish Life in Poland
Handlowy dziedziniec na Nalewkach w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Reprodukcja z książki "Image Before My Eyes" A.Photographic History of Jewish Life in Poland Foto: PAP/CAF-reprodukcja

Jak podkreślił prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski, latem 1939 roku można się było spodziewać wybuchu wojny. - Szczególnie po 23 sierpnia, kiedy podpisany został traktat Ribbentrop – Mołotow, choć tajny protokół załączony do tego dokumentu nie był wtedy znany - powiedział.

75. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września w radiowej Jedynce >>>

Zdaniem historyka większość społeczeństwa oczekiwała jednak, że dojdzie do jakiegoś przesilenia natury politycznej, być może do jakiś prowokacji, ale nie do wojny generalnej. - Nikt, przynajmniej spośród ludności cywilnej, nie był gotowy na to, co stało się 1 września - tłumaczył prof. Kopczyński.

SERWIS SPECJALNY: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Cykl "Historie zapamiętane" prezentować będziemy w "Sygnałach dnia" w każdą sobotę do końca września. W kolejnych odsłonach świadkowie straszliwej historii II wojny światowej opowiedzą o życiu podczas okupacji. Zapraszamy!

Materiał przygotował Krzysztof Horwat.

pg, ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ułańskie szable, kotek i portrety. Nieznane zdjęcia z Powstania Warszawskiego [galeria]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 04:00
Album "63 dni życia i walki" pokazuje nieznane dotychczas sceny z 1944 roku. Zdjęcia dokumentują sposób w jaki powstańcy przygotowywali sobie jedzenie, dzieci pomagające lub walczące w powstaniu, grzebanie zmarłych. - Chcieliśmy wzbudzić emocje - mówi Andrzej Barecki, projektant graficzny albumu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Westerplatte. Obrona pustych magazynów była symbolem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 20:30
- Nikt nie kwestionuje bohaterstwa polskich żołnierzy. To, co zrobili, przy tak ogromnej różnicy potencjałów obu stron było czymś wielkim - mówił w Jedynce Mirosław Maciorowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: są analogie między 1939 rokiem a sytuacją na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 08:30
Plany Władimira Putina są niejasne, tak jak zamiary Adolfa Hitlera – to rezultat centralizacji władzy. Niemcy również oferowali wolę utrzymania pokoju do końca sierpnia 1939 roku i twierdzili, że muszą bronić mniejszości narodowych – mówił w Jedynce prof. Tadeusz Rutkowski.
rozwiń zwiń