Wieluń i Westerplatte. Tam rozpoczęła się wojna totalna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 09:47
Uważa się, że od ataku na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Jednak 1 września 1939 roku o godz. 4.40 pierwsze bomby spadły na szpital w 23-tysięcznym Wieluniu położonym w województwie łódzkim.
Audio
  • Wieluń i Westerplatte. Tam rozpoczęła się wojna totalna (Jedynka/Sygnały dnia)
Zniszczenia Wielunia po nalocie 1 września 1939 roku
Zniszczenia Wielunia po nalocie 1 września 1939 rokuFoto: Wikipedia/Public Domain

Skutkiem było zniszczenie miejscowości w 75 proc., ze szpitalem i zabytkami włącznie. Niemcy w ten sposób wypróbowali taktykę wojny totalnej.

75. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września w radiowej Jedynce >>>

- Miałem 9 lat, gdy przyszła nawałnica, która zmiażdżyła miasto - mówił Piotr Kieszkowski, świadek bombardowania. Natomiast pani Zofia Burchacińska była wtedy 11-letnią dziewczyną. - Obudził mnie straszny ryk. Nie wiedziałam, co się dzieje. Wstałam z łóżka i nagle usłyszałam huk. Sufit w pokoju zarysował się. Okna wyleciały z ram. Mam wzięła mnie za rękę i w koszulach nocnych, boso, uciekłyśmy przez okno na podwórko - wspominała wybuch II wojny światowej.

Dopiero kilka minut później pancernik Schleswig-Holstein zaatakował Westerplatte. Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej miała rozkaz utrzymać się przez 12 godzin, jednak wytrwała na stanowisku 7 dni. - Z Gdyni wszyscy widzieli, jak pali się Westerplatte. Nikt nie wierzył, że ktoś przeżył - wspominał syn kaprala rezerwy Donata Zdunkiewicza. Jego ojciec kierował kancelarią na Westerplatte. Obronę przeżyło około 200 żołnierzy, który trafili następnie do obozów jenieckich.

Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte odbyły się uroczystości z udziałem premiera Donalda Tuska. W południe planowany jest koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej, którego organizatorem jest Kancelaria Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Weźmie w nim też udział prezydent Niemiec Joachim Gauck.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/ag

Czytaj także

Tajemnice Westerplatte. Obrona pustych magazynów była symbolem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 20:30
- Nikt nie kwestionuje bohaterstwa polskich żołnierzy. To, co zrobili, przy tak ogromnej różnicy potencjałów obu stron było czymś wielkim - mówił w Jedynce Mirosław Maciorowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie zapamiętane. "W sierpniu 1939 roku w Polsce panował hurraoptymizm"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:00
- Nastroje były takie, że Niemcy zostaną przez nas rozbici, bo mamy wspaniałe uzbrojenie i ducha, który na pewno poprowadzi nas do zwycięstwa - mówił w pierwszej odsłonie Jedynkowego cyklu "Historie zapamiętane" Dariusz Tryczyński, który w chwili wybuchu II wojny światowej miał 10 lat.
rozwiń zwiń