X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wieluń i Westerplatte. Tam rozpoczęła się wojna totalna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 09:47
Uważa się, że od ataku na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Jednak 1 września 1939 roku o godz. 4.40 pierwsze bomby spadły na szpital w 23-tysięcznym Wieluniu położonym w województwie łódzkim.
Audio
  • Wieluń i Westerplatte. Tam rozpoczęła się wojna totalna (Jedynka/Sygnały dnia)
Zniszczenia Wielunia po nalocie 1 września 1939 roku
Zniszczenia Wielunia po nalocie 1 września 1939 rokuFoto: Wikipedia/Public Domain

Skutkiem było zniszczenie miejscowości w 75 proc., ze szpitalem i zabytkami włącznie. Niemcy w ten sposób wypróbowali taktykę wojny totalnej.

75. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września w radiowej Jedynce >>>

- Miałem 9 lat, gdy przyszła nawałnica, która zmiażdżyła miasto - mówił Piotr Kieszkowski, świadek bombardowania. Natomiast pani Zofia Burchacińska była wtedy 11-letnią dziewczyną. - Obudził mnie straszny ryk. Nie wiedziałam, co się dzieje. Wstałam z łóżka i nagle usłyszałam huk. Sufit w pokoju zarysował się. Okna wyleciały z ram. Mam wzięła mnie za rękę i w koszulach nocnych, boso, uciekłyśmy przez okno na podwórko - wspominała wybuch II wojny światowej.

Dopiero kilka minut później pancernik Schleswig-Holstein zaatakował Westerplatte. Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej miała rozkaz utrzymać się przez 12 godzin, jednak wytrwała na stanowisku 7 dni. - Z Gdyni wszyscy widzieli, jak pali się Westerplatte. Nikt nie wierzył, że ktoś przeżył - wspominał syn kaprala rezerwy Donata Zdunkiewicza. Jego ojciec kierował kancelarią na Westerplatte. Obronę przeżyło około 200 żołnierzy, który trafili następnie do obozów jenieckich.

Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte odbyły się uroczystości z udziałem premiera Donalda Tuska. W południe planowany jest koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej, którego organizatorem jest Kancelaria Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Weźmie w nim też udział prezydent Niemiec Joachim Gauck.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice Westerplatte. Obrona pustych magazynów była symbolem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 20:30
- Nikt nie kwestionuje bohaterstwa polskich żołnierzy. To, co zrobili, przy tak ogromnej różnicy potencjałów obu stron było czymś wielkim - mówił w Jedynce Mirosław Maciorowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie zapamiętane. "W sierpniu 1939 roku w Polsce panował hurraoptymizm"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:00
- Nastroje były takie, że Niemcy zostaną przez nas rozbici, bo mamy wspaniałe uzbrojenie i ducha, który na pewno poprowadzi nas do zwycięstwa - mówił w pierwszej odsłonie Jedynkowego cyklu "Historie zapamiętane" Dariusz Tryczyński, który w chwili wybuchu II wojny światowej miał 10 lat.
rozwiń zwiń