Tomasz Tomczykiewicz: zmiany w polskim górnictwie są niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 09:05
- Musimy nieustająco zmieniać funkcjonowanie naszych firm, by węgiel polski był tańszy od konkurencji - powiedział w radiowej Jedynce szef PO na Śląsku.
Audio
  • Tomasz Tomczykiewicz o sytuacji w polskim górnictwie (Jedynka/Sygnały dnia)
Tomasz Tomczykiewicz
Tomasz TomczykiewiczFoto: W. Kusiński PR

Niedawno słyszeliśmy deklaracje, że jest wiele pomysłów na konsolidację górnictwa i ochronę miejsc pracy. Gość audycji "Sygnały dnia" wiceminister gospodarki, szef Platformy Obywatelskiej na Śląsku, Tomasz Tomczykiewicz powiedział, że pomysły te są w trakcie realizacji, "część w postaci ustaw, część poprzez działania zarządów spółek węglowych".

- Na stole leży program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Jutro, pojutrze rozpoczną się dyskusje ze związkami zawodowymi, z radą pracowniczą  - wyjaśnił. - Jestem przekonany, że zarząd spółki przekona związkowców do tego, by wprowadzać ten dość radykalny program naprawczy, ale niezbędny, by utrzymać te kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w największej firmie górniczej w Europie - dodał.
Jak zaznaczył, te zmiany są niezbędne, by polskie górnictwo mogło konkurować z tym światowym. - By w naszych elektrowniach był spalany węgiel polski (...) Musimy nieustająco zmieniać funkcjonowanie naszych firm, by węgiel polski był tańszy od konkurencji - oznajmił w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.
Gość radiowej Jedynki poinformował, że w Sejmie zostały złożone ustawy, które będą określały jakość sprowadzanego węgla spoza Polski. - Jestem przekonany, że to wpłynie na ilość napływającego węgla, bo dzisiaj jest on niekontrolowany, jego jakość nie jest oceniana - oświadczył.
Wytłumaczył, że na wprowadzenie takich rozwiązań do tej pory nie bardzo zgadzały się spółki węglowe ponieważ u nas "z jakością też bywało różnie", ale "dziś możemy już powiedzieć, że są w stanie sprostać tym wymogom".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

kk

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Piechociński: reformy górnictwa nie da się zrobić bez zamykania nierentownych kopalni

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 15:02
Reformy górnictwa nie da się zrobić bez zamykania nierentownych kopalni - przekonuje minister gospodarki. W zeszłym tygodniu związkowcy podczas rozmowy z premierem przekonywali, że ratunkiem dla branży jest połączenie w jeden koncern kopalń, dostarczających surowiec energetyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie ratunek dla Kompanii Węglowej? Rozpoczęły się konsultacje planu naprawczego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 14:44
Zarząd Kompanii Węglowej rozpoczął konsultacje społeczne planu naprawczego spółki na lata 2014 - 2020, zakładającego m.in. ograniczenie kosztów, zmianę organizacji produkcji oraz sprzedaż kilku kopalń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górnictwo: prywatne kopalnie mają zyski

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 07:36
Kontrolowane są przez Skarb Państwa spółki węglowe najgorzej poradziły sobie z trwającym kryzysem w branży. W przeciwieństwie do państwowych molochów mniejsze zakłady radzą sobie nieźle -informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń