Ochrona praw lokatorów w Kodeksie karnym? "Obecne przepisy są ok"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 12:20
Wyłączanie ogrzewania zimą, nachodzenie o różnych porach dnia i nocy, podrzucanie robactwa - bujna jest wyobraźnia właścicieli kamienic, którzy chcą pozbyć się swoich lokatorów. Powody są różne, najczęściej jednak są oni przeszkodą w remoncie albo sprzedaży nieruchomości.
Audio
  • Prawa lokatorów chronione przez Kodeks karny? (Sygnały dnia/Jedynka)
Ochrona praw lokatorów w Kodeksie karnym? Obecne przepisy są ok
Foto: Glow Images/East News

Takim sytuacjom ma zapobiec senacka propozycja zmian w prawie. Karane miałoby być nie tylko siłowe usunięcie lokatorów z mieszkania, ale także wszelkie działania uporczywe, przez które właściciele kamienic zakłócają mir domowy. Właściciel będzie też ukarany za wszystkie jednorazowe szkody wyrządzone lokatorom. Za ich uporczywe nękanie grozić będzie kara nawet 3 lat więzienia.

Jak zaznacza jednak Jakub Żaczek z Warszawskiego Komitetu Obrony Lokatorów, obecne przepisy są dobre, wystarczy tylko skutecznie je egzekwować. - Prawo budowlane nakłada pewne obowiązki na właścicieli nieruchomości, również dostarczania mediów do budynku pod odpowiedzialnością karną. Ten przepis nigdy nie był jednak stosowany, gdyż przeważa interpretacja, że właściciel może robić co chce - tłumaczy działacz.

Wątpliwości do proponowanych zmian zgłasza również środowisko sędziowskie. – Zaostrzanie przepisów nie sprawdza się  w praktyce. Może spowodować to jedynie dodatkowe koszty dla budżetu państwa, nie ochroni natomiast pokrzywdzonych – podkreśla Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sadownictwa.

Senacki projekt zmian w Kodeksie karnym to wynik petycji Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz, która kilka miesięcy temu zwróciła uwagę na problem ochrony praw lokatorów

Materiał dla "Sygnałów dnia" przygotował Patryk Michalski.

pg,tj

Czytaj także

Dlaczego program MdM poniósł klęskę

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 22:09
Przez cały poprzedni miesiąc beneficjenci programu „Mieszkanie dla młodych” złożyli wnioski kredytowe pozwalające na wypłatę jedynie 20,4 mln złotych w formie dofinansowania – wynika z najnowszych danych BGK. Jest to najgorszy wynik od stycznia, który pozwala prognozować, że w tym roku przepadnie nawet ponad 335 z 600 milionów złotych zarezerwowanych na tegoroczne dopłaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadectwa energetyczne budynków. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 14:00
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o charakterystyce energetycznej budynków - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Ustawa rozszerza m.in. listę osób, które mogą wystawiać świadectwa charakterystyki energetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najwięcej niesolidnych lokatorów mieszka na Mazowszu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 08:36
Ponad 19,3 mln zł - aż tyle wynosi łączny dług lokatorów wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Polsce - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwrócona hipoteka. PO, PSL i SLD poparły projekt w Sejmie, PiS przeciw

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 17:25
Kluby koalicji PO-PSL i SLD poparły w środowej debacie projekt o odwróconym kredycie hipotecznym. Przeciw był PiS, którego przedstawicielka określiła propozycję jako "półprodukt", który nie reguluje sprawy renty dożywotniej i stanowi zbyt duże ryzyko dla kredytobiorców. Głosowanie - w piątek.
rozwiń zwiń