Janusz Zaorski: polskie kino ma wysoką pozycję w świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 17:00
- Przypomnę, że ubiegłoroczny laureat Złotych Lwów, film "Ida", wdarł się przebojem na wszystkie ważne ekrany świata. We Francji żaden polski film nie był tak chętnie oglądany od czasów "Brzeziny" Andrzeja Wajdy. W USA z czterech kopii dorobiono 200 kolejnych, a film zarobił tam 4 mln dolarów - mówił w Jedynce Janusz Zaorski.
Audio
  • Janusz Zaorski o 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, skróconej i cyfrowo zrekonstruowanej wersji "Potopu" i książce "Jaja, serce, łeb" (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Patryk Michalski rozmawia z Marcinem Kotem – Bastkowskim, montażystą nowej wersji "Potopu" (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Czy to dobrze, że powstała nowa wersja "Potopu" - sonda (Sygnały dnia/Jedynka)
Janusz Zaorski w studiu radiowej Jedynki
Janusz Zaorski w studiu radiowej JedynkiFoto: Jacek Konecki/ Polskie Radio

W poniedziałek 15 września rozpocznie się 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. W konkursie głównym weźmie udział 13 spośród 31 zgłoszonych tytułów. Wyboru dokonała komisja selekcyjna, w której zasiadał m.in. Janusz Zaorski. - Najtrudniej jest z filmami, które są między oceną dobrą a dostateczną. Tutaj plus i minus może się inaczej rozkładać dla każdego z nas. Wtedy potrzebna jest dyskusja. Fachowcy, bo w komisji było czworo reżyserów i jeden operator, mogli w moim przekonaniu wyłowić jednak to, co było najciekawszego - podkreślał gość "Sygnałów dnia".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Ostatecznie o Złote Lwy ubiegać będą się następujące filmy: "Bogowie" Łukasza Palkowskiego, "Fotograf" Waldemara Krzystka, "Hardkor disko" Krzysztofa Skoniecznego, "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego, "Jeziorak" Michała Otłowskiego, "Kebab i horoskop" Grzegorza Jaroszuka, "Miasto 44" Jana Komasy, "Obietnica" Anny Kazejak, "Obywatel" Jerzego Stuhra, "Onrica - Psie Pole" Lecha Majewskiego, "Pod mocnym aniołem" Wojciecha Smarzowskiego, "Sąsiady" Grzegorza Królikiewicza i "Zbliżenia" Magdaleny Piekorz.

39. Festiwal Filmowy w Gdyni otworzy projekcja "Potop Revidivus", skróconej i cyfrowo zrekonstruowanej wersji legendarnej produkcji Jerzego Hoffmana. Wycięcie aż dwóch godzin z pierwowzoru wywołało sporo negatywnych komentarzy ze strony opinii publicznej.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

- Jerzy Hoffman jak zwykle stara się walczyć o widownię. Nie widzę w tym nic nagannego. W porównaniu z czasami "Potopu" liczba ujęć w filmie zwiększyła się około dziesięciokrotnie. W związku z tym niektóre starsze obrazy rażą tym, że są bardzo statyczne. Być może taki był właśnie zamysł Jerzego Hoffmana, żeby przyspieszyć "Potop" dla młodego pokolenia, które poprzez internet nieustannie spotyka się z czymś bardzo dynamicznym wokół siebie - tłumaczył Janusz Zaorski.

By dowiedzieć się, czy reżyser ma swojego faworyta na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, posłuchaj nagrania audycji.

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym imprezy.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

pg/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reżyser "Idy": jestem stąd, tu mogę robić kino, w które wierzę

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 01:00
Niedawno nagroda BAFTA, teraz Oscar! To jest rok "Idy" i polskiego filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Oleszczyk: mój łagodny charakter jest mitem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 06:34
Festiwal w Gdyni znajduje się wśród najważniejszych wydarzeń polskiego świata filmu. Jakie zmiany wprowadzi Michał Oleszczyk, nowy dyrektor artystyczny imprezy, który sam siebie ocenia jako surowego krytyka filmowego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadciąga filmowa Gdynia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 12:50
W "Poranku Dwójki" o zbliżającym się 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni rozmawialiśmy z Michałem Oleszczykiem, dyrektorem artystycznym imprezy. Znamy już wyniki selekcji Konkursu Głównego. O Złote Lwy powalczy 13 filmów.
rozwiń zwiń