Dyrektor Teatru Polskiego Radia: staramy się podkreślić znaczenie młodych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 09:54
- Zwykle każdego roku jest około 30-40 debiutów w Teatrze Polskiego Radia i to jest piękne. To trwa już 90 lat. Przychodzą do nas młodzi aktorzy i jest to dla nich wielka przyjemność - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Janusz Kukuła.
Audio
  • Janusz Kukuła, Andrzej Ferenc i Dariusz Wnuk o Teatrze Polskiego Radia i nagrodach Don Kichota i Arete (Sygnały dnia/Jedynka)
Janusz Kukuła, Andrzej Ferenc i Dariusz Wnuk
Janusz Kukuła, Andrzej Ferenc i Dariusz WnukFoto: Polskie Radio

W poniedziałek o godz. 18.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. A. Osieckiej już po raz piąty zostaną wręczone statuetki Don Kichota i Arete . Nagrody przyznawane są co roku za debiut aktorski i reżyserski w Teatrze Polskiego Radia na antenie Radiowej Jedynki. Tegoroczni laureaci to Andrzej Ferenc, Angelika Kurowska i Dariusz Wnuk.

<<< Nagrody dla debiutujących reżyserów i aktorów>>>

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła mówi, że nagrody przeważnie otrzymują młodzi aktorzy i reżyser starszego pokolenia. - Staramy się podkreślić znaczenie młodych aktorów w Teatrze Polskiego Radia. Ja jestem z tego pokolenia, co tylko za całokształt może dostać nagrodę, ale młodzi ciągle mogą jeszcze wiele się nauczyć - podkreśla gość "Sygnałów dnia" .

Zdaniem gościa radiowej Jedynki , "reżyser to ktoś taki, kto kocha aktorów, najczęściej bez wzajemności".  - Jest w tym ukryta ironia, ale ironia jest nieodłączną częścią naszego życia i inteligencji. Nie można z nią tak bardzo igrać, bo można natrafić zdecydowany opór w postaci obrażenia się - mówi Janusz Kukuła i dodaje, że ma dwa tysiące ulubionych aktorów. - Gdybyście zapytali kogokolwiek z tych dwóch tysięcy, to potwierdzą, że ja ich kocham choć wiem, że bez wzajemności - śmieje się reżyser.

- W radiu, dramat spotkania z aktorami polega na tym, że oni wszystko wiedzą lepiej od reżysera. Trzeba tylko tę wiedzę i ich doświadczenie ukierunkować tak, by myśleli, że to co właśnie się dzieje, stworzyli oni. Reżyser powinien mieć umiejętność posługiwania się sześcioma świętymi radiowymi słowami: szybciej, wolniej, bliżej, dalej, ciszej, głośniej - zaznacza dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Andrzej Ferenc przypomina, że pracę w Teatrze Polskiego Radia zaczął 30 lat temu. - Dla mnie to dość ekscytujące, żeby po 30 latach pracy przy mikrofonie - jako aktor, znaleźć się po drugiej stronie. To jest dziwna przygoda, stwarzająca zupełnie nowe perspektywy. Praca aktora jest bardzo ekscytująca, ale praca reżysera stwarza większe pole, bo tworzy się tę rzeczywistość, w której aktor ma się znaleźć - mówi gość Jedynki.

- Jeśli chodzi o reżyserowanie trzeba mieć sporą dyscyplinę żeby potrafić zamknąć to, co się chce przekazać. Tę historię, bo w końcu my opowiadamy historię w systemie znaków dźwiękowych. Nazwać to, co w teatrze może być pokazane tylko przy pomocy słów i milczenia - podkreśla Andrzej Ferenc  i dodaje, że "trzeba mieć sporą dyscyplinę i wyobraźnię na temat odbiorcy, naszego słuchacza, naszego partnera po drugiej stronie głośnika".

- Tego, w jaki sposób jego percepcja podąża za naszymi pomysłami. W końcu my jesteśmy po to żeby opowiadać fascynujące historie, a to co się w głowach dzieje u ludzi, to jest dopiero prawdziwy teatr - ocenia gość "Sygnałów dnia.

Dariusz Wnuk mówi, że jest mu niezmiernie miło, że po 11 latach od ukończenia szkoły teatralnej może debiutować w Teatrze Polskiego Radia. -To jest naprawdę wyjątkowe miejsce. Od czasu kiedy dostałem angaż w zespole teatru Ateneum, myślę, że to spotkanie i szansa dana mi przez pana dyrektora Kukułę, to jest takie kolejne, ogromne wydarzenie w moim  życiu - mówi aktor.

- Jestem bardzo wdzięczny za to, że radio istnieje, że można go słuchać i rozwijać wyobraźnię, bo to jest niesamowita umiejętność - słuchanie - ocenia Dariusz Wnuk.

Retransmisja gali wręczenia nagród odbędzie się 27 września na antenie Radiowej Jedynki.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.

(kh/ag)

Czytaj także

Arete i Don Kichot. Wręczono nagrody Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 17:55
Laureatem nagrody Don Kichot za reżyserię został Adam Wojtyszko, natomiast Arete trafiła do dwojga młodych aktorów - Anny Rokity i Michała Kościuka. Uroczysta gala miała miejsce w Studiu Muzycznym PR im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arete i Don Kichot. Teatr Polskiego Radia nagrodzi najlepszych debiutantów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 20:45
- To jedyna okazja, by zobaczyć aktorów z tak bliska - zachęcał w Jedynce do udziału we wręczeniu nagród Arete i Don Kichota Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń