Ewa Kopacz premierem. Kobiety mają duże oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 10:25
Będzie najpotężniejszą kobietą w naszym kraju. Polki liczą więc na to, że wesprze je w walce o równouprawnienie.
Audio
  • Kobiety wiele oczekują po nowej premier. Materiał Marty Masłowskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Działaczki ruchów kobiecych oczekują, że Ewa Kopacz jako premier będzie
Działaczki ruchów kobiecych oczekują, że Ewa Kopacz jako premier będzie Foto: PAP/Jakub Kamiński

- Domy, w których rządzą kobiety, wychodzą na tym dobrze - powiedziała Ewa Kopacz po desygnowaniu jej na premiera. Przedstawicielki organizacji walczących o prawa kobiet oczekują więc, że nowa szefowa rządu zwróci szczególną uwagę na sprawy ważne dla Polek.

Kazimiera Szczuka, działaczka ruchów kobiecych powiedziała, że obecność kobiety na tym stanowisku to przełamywanie stereotypów. - Chodzi o kwestię symboliczną. Takie nieodcinanie się od tego, że się jest kobietą, bo to jest ogromne wsparcie dla Polek - stwierdziła. Jej zdaniem może to być sygnał dla innych, że jest w polskiej polityce miejsce dla kobiet.

Dorota Warakomska, prezes stowarzyszenia Kongres Kobiet podkreśliła, że Polki mają wiele postulatów, takich jak walka z przemocą, zlikwidowanie luki płacowej, ustawa o związkach partnerskich i poprawa ściągalności alimentów, dlatego Ewa Kopacz będzie miała wiele ważnych kwestii do rozwiązania.

Działaczki innych organizacji liczą też, że nowa premier zajmie się kwestią równouprawnienia w miejscu pracy, a także będzie osobą wspierającą działania na rzecz ratyfikacji Konwencji o Przeciwdziałaniu Przemocy Wobec Kobiet i Przemocy Domowej.

Joanna Piotrowska, prezes fundacji Feminoteka podkreśla, że mimo wszystko mamy do czynienia z polityką i premier nie będzie zapewne wszystkim chciała się zajmować. - Czy będzie pro kobieca? Nie wiem. Być może jej wcześniejsze doświadczenia i to że uczestniczyła w Kongresie Kobiet, być może to wpłynęło na nią i będzie zupełnie inaczej patrzyła na kwestie równościowe - wyjaśniła.

Ewa Kopacz będzie druga w historii Polski kobietą-premierem. Pierwszą była Hanna Suchocka, która kierowała rządem w latach 1992-93. W Europie kobiety stoją na czele pięciu rządów - w Niemczech, Danii, Słowenii, Norwegii i na Łotwie.

Materiał dla "Sygnałów dnia" przygotowała Marta Masłowska.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

bk, tj

Czytaj także

Ewa Kopacz: to nie będzie rok na przeczekanie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 12:55
- To nie będzie rząd na przeczekanie tego roku, jaki pozostał do wyborów parlamentarnych - deklaruje przyszła premiera, Ewa Kopacz. - Państwo znacie mnie trochę i wiecie, że jestem pracowita, więc będziecie mieli okazję obserwować bardzo intensywnie pracujących ministrów - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent desygnował Ewę Kopacz na premiera

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 13:46
- Domy, w których rządzą kobiety wychodzą na tym dobrze - mówiła podczas uroczystości w Belwederze nowa szefowa rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose desygnowanej na premiera Ewy Kopacz 1 października

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 15:40
Po kolejnych konsultacjach Ewa Kopacz oświadczyła, że jest właściwie gotowa, jeśli chodzi o skład rządu - w czwartek pozna go prezydent, a w piątek opinia publiczna. Expose zaplanowano na 1 października.
rozwiń zwiń