Ceny energii nie wzrosną? "Pierwszy test Ewy Kopacz"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 09:10
- Za chwilę pierwszy ważny test dla pani premier, czyli szczyt unijny, na którym zapadną bardzo ważne ustalenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych, szczególnie CO2 - mówi w "Sygnałach dnia" Roman Imielski z "Gazety Wyborczej"
Audio
  • Cezary Gmyz i Roman Imielski o polskiej energetyce, zjednoczonej prawicy i walce z dżihadystami (Sygnały dnia/Jedynka)
Roman Imielski i Cezary Gmyz
Roman Imielski i Cezary Gmyz Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Polska będzie bronić swoich racji w sprawie unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Tak po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej mówiła premier Ewa Kopacz. Odwoływała się do swojego expose, w którym zadeklarowała, że jej rząd nie zgodzi się na takie cele unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, które wpłynęłyby na wzrost cen energii. Chodzi o propozycję Komisji Europejskiej, by Wspólnota do 2030 roku obniżyła emisję dwutlenku węgla o 40 proc. poniżej poziomu z początku lat 90. Cel, któremu Polska sprzeciwia się w obawie o koszty dla naszej gospodarki, będzie omawiany podczas najbliższego szczytu UE w dniach 23-24 października w Brukseli.

Roman Imielski podkreśla, że Polska w obszarze polityki energetyczno-klimatycznej zrobiła w ostatnich 20 latach bardzo dużo. - Ograniczenie emisji gazów cieplarniach przez wprowadzenie nowych technologii w Polsce i wprowadzenie nowych rozwiązań również prawnych ograniczający tę emisję spowodowało, że nasza energetyka zrobiła i tak cywilizacyjny krok - zaznacza gość Jedynki. Jego zdanem, szczyt zakończy się "konsensusem win-win". - Tak żeby każdy, kto wyjeżdża z tego szczytu, że coś dla siebie ugrał - dodaje publicysta.

Cezary Gmyz ("Do rzeczy") podkreśla, że w Polską energetykę trzeba bardzo dużo zainwestować. - Ewa Kopacz zapewne zrobi wszystko, żeby ceny energii w Polsce nie wzrosły, ale problem polega na tym, że są czynniki kompletnie, czy też mało od niej zależne. Takimi czynnikami jest między innymi stan linii przesyłowych, cena węgla czy stan naszych kopalni - ocenia gość "Sygnałów dnia".

Publicysta przypomina także, że w czwartek poinformowano, iż do 2025 powstanie w Polsce elektrownia atomowa. - Niezależnie od tego, jak kto jest pro-ekologiczny, czy pro-węglowy to musi przyznać, że najtańszą energetyką w tej chwili jest energetyka atomowa - ocenia Cezary Gmyz zaznaczając jednocześnie, że na elektrownię atomową musimy poczekać jeszcze 11 lat, w problemów w polskiej polityce energetyczno-klimatycznej już teraz jest wiele

Publicyści mówili także o zjednoczonej prawicy oraz Unii Europejskiej, która chce zachęcić internetowych gigantów: Microsoft, Google, Facebook i Twitter do współpracy w walce z dżihadystami.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Na "Sygnały dnia" zapraszamy od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

kh,tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najnowsze sondaże: Platforma Obywatelska prowadzi. Polakom podobają się propozycje premier Ewy Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 13:42
Nieznacznie zmieniło się w październiku poparcie dla partii politycznych w porównaniu do września. Platforma Obywatelska utrzymała sympatię 34 proc. respondentów. Chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwości zadeklarowało 28 proc. badanych. Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska wobec polityki klimatycznej UE

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 08:35
W "Komentarzu europejskim" Krzysztof Renik opowie o polskim stanowisku wobec pakietu klimatycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie premier Kopacz z kanclerz Niemiec. "Jest polityczna chemia"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 23:59
Angela Merkel podkreśliła, że chce współpracować z Ewą Kopacz tak dobrze, jak z jej poprzednikiem Donaldem Tuskiem.
rozwiń zwiń