X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Smolar: dla Rosji Ukraina to sprawa gardłowa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 07:55
- Klęska Putina na Ukrainie oznaczałaby klęskę Putina w samej Rosji - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Smolar, szef Fundacji Batorego.
Audio
  • Aleksander Smolar o sytuacji związanej z kryzysem rosyjsko-ukraińskim (Sygnały dnia/Jedynka)
Aleksander Smolar
Aleksander SmolarFoto: Jacek Konecki/ Polskie Radio

Gość radiowej Jedynki ocenił, że Ukraina jest niezwykle ważna dla Rosji nie tylko z powodów strategicznych. - W wyobraźni rosyjskiej Ukraina jest w istocie nieco odmienną, ale częścią tego samego narodu - mówił Aleksander Smolar.

Według niego, bez Kijowa upada jeden z najważniejszych projektów politycznych Władimira Putina, czyli stworzenie Unii Euroazjatyckiej, która miałaby być nie tylko przeciwwagą dla Zachodu, ale także dla Chin. - Klęska Putina na Ukrainie oznaczałaby klęskę Putina w samej Rosji - tłumaczył szef Fundacji Batorego.

Opisując obecną sytuację na Ukrainie Smolar mówił, że "mamy do czynienia z fazą sfrustrowanego poczucia zwycięstwa ze strony Rosji i z pewnym melancholijnym uznaniem niepowodzenia ze strony Ukrainy". - Rosja straciła Ukrainę jako ten element odbudowywania wielkości neoimperialnej. Większość Ukrainy jest dzisiaj znacznie bardziej antyrosyjska niż jeszcze parę lat temu. Większość Ukrainy boi się Rosji - tłumaczył.

Według niego, jeszcze kilka lat temu znaczna większość Ukrainy utożsamiała się z Rosją. - Było to widać w sondażach, w których połowa była za Zachodem, a połowa za Rosją. Dzisiaj to się znacznie bardziej przesunęło ku Zachodowi - dodał.

Smolar uważa, że Moskwa odniosła zatem "dość symboliczne zwycięstwo", jeśli chodzi o Krym, ale jednocześnie Putin uruchomił w swoim kraju siły nacjonalistyczne i bardziej radykalne od niego. - Jeszcze zobaczymy, co z tego wyniknie. Putin nie tyle kontroluje, co destabilizuje wschodnią i południową część Ukrainy - ocenił gość "Sygnałów dnia".

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Gość radiowej Jedynki uznał za sprawę drugorzędną to, czy Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach w sprawie przyszłości Ukrainy. Jego zdaniem, Warszawa odegrała istotną rolę w kluczowym momencie, czyli w początkowym okresie konfliktu, gdy kształtowała się polityka zachodu wobec Kijowa. Sytuacja zmieniła się po rozpoczęciu rosyjskiej interwencji na Ukrainie. Zachód uznał ją bowiem za porażkę polskiej polityki, a nasz kraj stał się niewygodny dla uczestników negocjacji: Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Krzysztof Grzesiowski.

Na "Sygnały dnia" zapraszamy od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

(asop/ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bruksela naciska na Moskwę, by wycofała się z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 16:19
- Zapowiedziane przez prezydenta Władimira Putina wycofanie rosyjskich wojsk znad granicy ukraińskiej może być pozytywnym krokiem, ale Rosja musi też wycofać żołnierzy z samej Ukrainy - oświadczyła rzeczniczka Komisji Europejskiej do spraw polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozew Ukrainy przeciwko Rosji: Naftohaz żąda od Gazpromu odszkodowania za niedobory gazu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 07:22
Ukraińska spółka paliwowa Naftohaz wystąpiła do międzynarodowego sądu arbitrażowego w Sztokholmie z pozwem przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi w związku z niedoborem gazu, który Rosjanie przesyłają przez Ukrainę do Europy Zachodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefoniczna rozmowa Putina i Poroszenki. Na Ukrainie mniej wojsk rosyjskich

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 07:15
- Rosyjscy żołnierze wycofują się z Ukrainy - poinformował szef dyplomacji USA John Kerry po spotkaniu z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Pod koniec tygodnia w Mediolanie prezydenci Rosji i Ukrainy będą rozmawiać o pokoju w Donbasie.
rozwiń zwiń