Holy Wins - 1 listopada święci mają bal! To dzień radosnego zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 09:16
"Obchodzona 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych dla chrześcijan powinna być jednym z najbardziej radosnych dni w ciągu roku" - informuje Konferencji Episkopatu Polski. Za zmarłych modlimy się 2 listopada.
Audio
  • Radosne parady z okazji uroczystości Wszystkich Świętych (Sygnały dnia/Jedynka)
Czy parady świętych - Holy Wins zwyciężą ze stereotypem uroczystości Wszystkich Świętych, jako wspomnienia zmarłych?
Czy parady świętych - Holy Wins zwyciężą ze stereotypem uroczystości Wszystkich Świętych, jako wspomnienia zmarłych?Foto: flickr/ Comrade Foot/CC BY-NC-SA 2.0

Choć w polskiej tradycji pierwsze dni listopada kojarzą się głównie z zadumą i smutkiem, hierarchowie Kościoła katolickiego coraz częściej podkreślają radosny wymiar uroczystości Wszystkich Świętych, znanych i nieznanych.

- Ten dzień mówi o zmartwychwstaniu tych, którzy poszli za Jezusem, czyli ludzi świętych. Dzień upamiętniający zmarłych jest dzień później - wyjaśnia rzecznik warszawskiej kurii ks. Przemysław Śliwiński.

Jako wyraz radości niektóre polskie parafie organizują Parady Świętych, podczas których przebrać się można za ulubionego patrona niebios. - Tak piękna manifestacja wiary w świętych obcowanie jest pomocą, by rzeczywiście radować się ze świętości, do której każdy z nas jest powołany - mówi ks. Zbigniew Sawiak z warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki.

Jak Holy Wins ocenia filozof prof. Leszek Koczanowicz? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Patryk Michalski.

"Sygnały dnia" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oswajanie śmierci. Jak nie bać się tego, co nieuchronne?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:00
Śmierć nie jest chwytliwym tematem, umieranie najbliższych tym bardziej. Paraliżuje nas lęk i przerażenie. Mimo bólu, towarzyszenie bliskim w odchodzeniu może stać się wartościowym doświadczeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obcokrajowców droga do Polski. Tu jest dom i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 12:47
Dlaczego wybrali nasz kraj? Czego się obawiali i co ich spotkało na początku pobytu w Polsce? W jakiej mierze czują się tu u siebie i co chcieliby powiedzieć rodowitym Polakom? W Międzynarodowym Dniu Migrantów rozmawiamy z Brazylijką, Ukraińcem i Senegalczykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkich Świętych na Wyspach Brytyjskich. Jak czczi się pamięć o zmarłych?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 12:00
- Większość naszych obyczajów, związanych z 1 listopada zanikła. Nadal pozostaje ono świętem, ale bardzo mało ludzi chodzi w tym czasie do kościoła - opowiada Jonathan Luxmoore, korespondent tygodnika "The Tablet" i "Catholic News Serwis".
rozwiń zwiń