RPO: problem brutalności istnieje w każdej policji świata

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 08:20
Profesor Irena Lipowicz mówiła w radiowej Jedynce, że polscy funkcjonariusze nie mają najgorszej opinii w Europie. - Są policje krajów demokratycznych, które uchodzą za dużo bardziej wątpliwe w swoich działaniach - zaznaczyła Rzecznik Praw Obywatelskich.
Audio
  • Prof. Irena Lipowicz o sprawie Przemysława Wiplera (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw ObywatelskichFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Policyjna brutalność, czy działanie zgodnie z prawem i adekwatne do okoliczności? Po ujawnieniu nagrania pokazującego incydent sprzed roku z udziałem posła Przemysława Wiplera i patrolu policji, ruszyła lawina komentarzy, a obie strony obstają przy swojej wersji wydarzeń. Profesor Irena Lipowicz mówiła w "Sygnałach dnia", że sprawę polityka Kongresu Nowej Prawicy na razie zna tylko z mediów.

- Nagrania jeszcze nie widziałam. Ta sprawa trafi zapewne do Rzecznika Praw Obywatelskich wcześniej czy później. Tutaj jest duży rozgłos, a kwestia brutalności policji zawsze trafia do mnie. Takich spraw jest ponad 700 rocznie. W sprawach cywilnych i administracyjnych RPO interweniuje od razu, w sprawie karnej prawo nakazuje mi czekać na zakończenie postępowania prokuratorskiego - podkreśliła. Aby do interwencji RPO doszło, skargę na działania policji musiałby złożyć sam poseł.

Profesor Lipowicz zaznaczyła, że wszystkie osoby, który spotkały się z brutalnością funkcjonariuszy, powinny zawiadomić o tym RPO. - W każdym przypadku podejmujemy postępowanie. Rzecznik Praw Obywatelskich  może monitorować działania policji. Stale spotykamy się z policją i pełnomocnikiem do spraw praw człowieka. Nie wszystkie wnioski skierowane do mnie się potwierdzają, ale każdą sprawę badamy do końca - zapewniła.

Irena Lipowicz uważa, że powinno powstać centrum treningowe dla policji, szkolące funkcjonariuszy z zakresu praw człowieka.

Prowadziła: Kamila Terpiał-Szubartowicz

Gość: prof. Irena Lipowicz

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Data emisji: 07.11.2014

Godzina emisji: 7.15

(aj,tj)

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-11-07 09:14 Zgłoś
A co nas obchodzą każde policje świata?! Nasza powinna być wzorowa, wyjątkowa! Czy Polacy zawsze muszą być od kogoś zależni?

Czytaj także

Poseł Przemysław Wipler pobity przez policję? Jest nagranie z incydentu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 17:28
Czy stołeczna policja pobiła posła Przemysława Wiplera? "Super Express" oraz "Fakt" dotarły do nagrania z ulicznego monitoringu sprzed roku, na którym zarejestrowano incydent przed jedną z warszawskich restauracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Przemysław Wipler chce wyjaśnień w sprawie pobicia przez policję

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 15:18
Poseł Przemysław Wipler chce wyjaśnień od premier Ewy Kopacz, ministrów i szefów policji. Media ujawniły nagrania z monitoringu miejskiego, na których widać, jak przed rokiem został pobity przez policję. Funkcjonariusze twierdzą, że nagranie jest tylko częścią materiału dowodowego z postępowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wraca sprawa pobicia Przemysława Wiplera. Nagranie z monitoringu potwierdza wersję posła?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 21:48
„Super Express" i "Fakt" ujawniły nagranie incydentu pomiędzy posłem i policjantami, do którego doszło pod warszawskim klubem nocnym w październiku 2013 r. Wipler oświadczył w czwartek, że będzie domagał się sprawiedliwości i oczekuje wyjaśnień ze strony komendanta głównego policji, Bartłomiej Sienkiewicza, oraz premier Ewy Kopacz, która była w czasie nagłośnienia sprawy marszałkiem Sejmu.
rozwiń zwiń