Prezes Trybunału Konstytucyjnego: Polacy dali radę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:58
- Daliśmy sobie radę. Nie staliśmy się ani Niemcami, ani Rosjanami, ani Austriakami - zaznaczył w radiowej Jedynce prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński.
Audio
  • Prezes Trybunału Konstytucyjnego: Polacy dali radę (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński Foto: Katarzyna Czerwińska/Wikimedia Commons/CC

Marszałek Józef Piłsudski powiedział kiedyś, że Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby by ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A według niego, niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.
Gość audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce, prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński podkreślił, że Józef Piłsudski to najwybitniejszy Polak pierwszych 40 lat XX wieku, ale z powyższą opinią marszałka kompletnie się nie zgadza.
- Polacy i w I wojnie światowej, i przez kolejne cztery lata, w wojnach z sąsiadami, z dawnymi narodami tworzącymi I Rzeczpospolitą, dali dowód tego, że nie tylko dwa grosze i nie tylko dwie krople krwi. Zwłaszcza dotyczy to polskich chłopów i robotników, bo ci ludzie dali głównie daninę krwi jako zwykli żołnierze. Pokazali w godzinie próby, próby bez której nie byłoby Polski, w wojnie z Rosją bolszewicką, że czują się Polakami. A przecież przez ponad sto lat mocarstwa, bo nie tylko państwa zaborcze, robiły wszystko, by uczynić z nich Niemców, Austriaków i Rosjan - stwierdził.
Zdaniem gościa radiowej Jedynki, demokrację budujemy codziennie, nie da się jej zbudować raz na zawsze. - W codziennym życiu nie musimy biegać z flagami i krzyczeć, że kochamy Polskę. Ważne byśmy uczciwie pracowali, płacili podatki, pomagali innym, dobrze funkcjonowali w swoich rodzinach - ocenił.
Wysłuchaj całej audycji!

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Goście: prof. Andrzej Rzepliński
Data emisji: 11.11.2014
Godzina emisji: 7.15
kk/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obchody Święta Niepodległości w Warszawie. Utrudnienia w ruchu 10 i 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:16
Uroczystości przy Maszcie Wolności, "Bieg Niepodległości" i marsz "Razem dla Niepodległej" - to niektóre wydarzenia w czasie obchodów w stolicy Święta Niepodległości. Dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej oznaczają zmiany w ruchu - informuje ratusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 listopada w Warszawie: zarejestrowano 10 zgromadzeń publicznych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:15
Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor poinformowała, że trasy marszów nie krzyżują się, a mieszkańcy powinni spodziewać się utrudnień w ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości. Marsze, biegi i koncerty w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:22
Uroczyste nabożeństwa, parady, koncerty - tak będzie między innymi przebiegać w wielu miastach Święto Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Bronisław Komorowski: konflikt na Ukrainie może być w każdej chwili odmrożony

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 09:00
Na Ukrainie mamy do czynienia z pauzą strategiczną, konflikt może być w każdej chwili odmrożony, jeśli tego będzie wymagał interes Rosji - mówił w "Sygnałach dnia" prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń