Korupcja w PZPS? Komentatorzy: nie wydawajmy pochopnych wyroków

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 09:28
- W związkach sportowych, jak w każdej organizacji pozarządowej, jest wiele różnych możliwości oskarżenia. Także nieuczciwego - mówi w Jedynce Michał Karnowski ("wSieci", "wPolityce").
Audio
  • Łukasz Lipiński ("Polityka Insight") i Michał Karnowski ("wSieci", "wPolityce") o zatrzymaniu prezesa PZPS i aferze madryckiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do siedziby PZPS w Warszawie
Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do siedziby PZPS w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

CBA zatrzymało prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej - wynika z nieoficjalnych informacji. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński nie potwierdził ani nie zaprzeczył tej informacji. CBA weszło do siedziby związku w czwartek. Funkcjonariusze podejrzewają, że doszło do nieprawidłowości w związku z mistrzostwami świata w piłce siatkowej.

Michał Karnowski mówi, że sam ma styczność z prawem dotyczącym organizacji pozarządowych i w jego opinii, jest ono niejasne i nieprecyzyjne. - Może się zdarzyć sytuacja, że ktoś pada ofiarą oskarżeń, czy jest ścigany przez "skarbówkę" wbrew nawet najlepszym intencjom - ocenia publicysta.

Dodaje jednak, że w związkach sportowych jest takie potoczne określenie "leśne dziadki", którego używają dziennikarze sportowi i kibice. - Chodzi o to, że to są trochę ludzie znikąd, nie bardzo wiemy skąd się wzięli, dlaczego mają tak dużą władzę i tak duże pieniądze przez nich przepływają - podkreśla gość Jedynki, równocześnie dodając żebyśmy "nie wydawali wyroku przed poznaniem sprawy".

Łukasz Lipiński ("Polityka Insight") podkreśla, że nie wiemy jeszcze, na czym opierają się te oskarżenia i czego konkretnie dotyczą . - Tam rzeczywiście, przy okazji organizacji mistrzostw świata, przepływały dosyć duże pieniądze i mam nadzieję, że wkrótce się dowiemy, czy to wszystko było zgodne z prawem, czy nie - mówi publicysta.

Goście "Sygnałów dnia" mówili także o tak zwanej aferze madryckiej. Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia oszustwa przez trzech byłych posłów PiS: Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego. Media ujawniły, że cała trójka - choć wzięła z Kancelarii Sejmu zaliczki na samochodowy wyjazd do Madrytu - skorzystała z oferty tanich linii lotniczych.

Zdaniem Michała Karnowskiego, sprawa będzie miała ciąg dalszy przede wszystkim w Prawie i Sprawiedliwości. - Adam Hofman był jedną z twarzy tej partii. PiS na razie załatał te dziury, ale wewnątrz partii musi dojść do pewnych przesunięć, żeby to posprzątać - ocenia publicysta.

Odnosząc się do faktu, że marszałek Radosław Sikorski zapowiedział m.in., że w Sejmie powstanie komisja do spraw zagranicznych wyjazdów parlamentarzystów oraz wprowadzony zostanie limit kilometrowy samochodowych podróży poselskich, Michał Karnowski mówi, że "jeszcze niedawno politycy Platformy sami stali w ogniu oskarżeń, że wydają publiczne pieniądze na kolacje i wina". - Wówczas nie widziałem takiej determinacji żeby to uciąć, nie widziałem nowych uregulowań - dodaje gość Jedynki.

Łukasz Lipiński zastanawia się, czy "przy pomocy samego odcięcia tych trzech posłów uda się tę sprawę załatwić". - Sprawa uderza niejako w podstawy PiS, całą narrację wyborczą partii, która przedstawiała się jako partia kryształowo czystych ludzi - podkreśla publicysta.

- Jeśli chodzi o rozwiązania systemowe w samym Sejmie, uważam, że posłowie są dorosłymi ludźmi i potrafią się kontrolować sami. Dodatkowo pilnują ich media i jawność dokumentów - ocenia Łukasz Lipiński.

Goście "Sygnałów dnia" mówili także o wyborach prezydenckich i samorządowych. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: Łukasz Lipiński ("Polityka Insight"), Michał Karnowski ("wSieci", "wPolityce")

Data emisji: 14.11.2014

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

(kh, pg)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Przeszukania CBA w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Chodzi o mundial?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 22:30
Wiadomo, że agenci biura prowadzą przeszukanie w ramach własnych działań, a nie na zlecenie prokuratury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siatkówka: CBA w siedzibie PZPS

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 19:08
Centralne Biuro Antykorupcyjne potwierdza, że wkroczyło w czwartek do siedziby Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja przy organizacji siatkarskiego mundialu? Mirosław P. w rękach agentów CBA

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 11:43
CBA zatrzymało prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosława P. Rzecznik Biura Jacek Dobrzyński poinformował PAP, że miało to miejsce w czwartek w Katowicach.
rozwiń zwiń