Biegiem na Majdan. "Społeczeństwo obywatelskie jest często krok przed politykami"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 16:10
- Jeżeli działacze i dziennikarze robią takie przedsięwzięcie, to znaczy, że mamy szansę na zbliżenie także na poziomie władz - mówi Wiktor Szlinczak, szef Instytutu Światowej Polityki w Kijowie. W piątek powita on sztafetę Biegiem na Majdan.
Audio
  • Relacja z przekroczenia granicy polsko -ukraińskiej przez sztafetę Biegiem na Majdan (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Z Wiktorem Szlinczakiem, szefem Instytutu Światowej Polityki w Kijowie, rozmawiał korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski (Popołudnie z Jedynką)
Przekraczanie granicy przez uczestników sztafety Biegiem na Majdan. Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Dorohusku
Przekraczanie granicy przez uczestników sztafety Biegiem na Majdan. Polsko-ukraińskie przejście graniczne w DorohuskuFoto: Patryk Michalski/Polskie Radio

Noga za nogą, krok za krokiem. Przed nimi tylko droga. We wtorek 18 listopada wyruszyła z Warszawy sztafeta Biegiem na Majdan. 30 uczestników biegnie do Kijowa, gdzie ma być w piątek 21 listopada w 1. rocznicę protestów na Euromajdanie i 10. Pomarańczowej rewolucji. Pomysłodawcą akcji jest dyrektor radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa.
Biegacze bez problemów przekroczyli polsko-ukraińską granicę w Dorohusku. Tym, który przebiegł przez przejście graniczne był Konrad Piasecki z radia RMF. - Wrażenia są naprawdę niezwykłe i niepowtarzalne - mówił dziennikarz w radiowej Jedynce.
Redaktor liczy, że stosunki polsko-ukraińskie, które naznaczyło bardzo wiele cierpień, krzywd i nieprawości, uda się zacząć budować na nowo. - Mam wrażenie, że takie biegi i takie gesty mogą być malutką cegiełką, która ten most między Polakami i Ukraińcami będzie potrafiła na nowo zbudować - wyjaśnia Konrad Piasecki.

Radiowa Jedynka towarzyszy sztafecie Biegiem na Majdan - zapraszamy do słuchania relacji i oglądania zdjęć z wydarzenia >>>

W środę nad ranem uczestnicy sztafety biegnącej do Kijowa przekroczyli granicę polsko-ukraińską.

***

Przygotowali: Patryk Michalski i Piotr Pogorzelski

Goście: Konrad Piasecki (radio RMF), Piotr Pacewicz ("Gazeta Wyborcza”), Wiktor Szlinczak (szef Instytutu Światowej Polityki w Kijowie)

Data emisji: 19.11.2014

Godzina emisji: 6.00 - 9.00, 15.00 - 19.00

Materiały zostały wyemitowane w audycjach: "Sygnały Dnia" i "Popołudnie z Jedynką".

(ag/asz/pg)

Czytaj także

Biegiem na Majdan. "Ta sztafeta to głos przeciwko wojnie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 08:00
- Adresatami biegu są Ukraińcy, ale i Polacy, których chcemy namówić, by nie ulegali nastrojom pojawiającym się w Europie. Nasze znużenie tematem Ukrainy to marzenie dyktatora, jakim jest Putin - mówi w Jedynce Piotr Pacewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegiem na Majdan. "Boimy się śniegu, ale ożywia nas idea"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 11:40
- Przed nami 800 km albo, jak mówią niektórzy, niecałe 800 km – mówi Kamil Dąbrowa, dyrektor Radiowej Jedynki, który wziął udział w "Treningu dla Ukrainy" przed Biegiem na Majdan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegiem na Majdan: sport buduje mosty, na których spotykają się narody

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 08:59
- To jest bardzo ważna misja, wprawdzie nie startowałem nigdy w biegu sztafetowym, który ma swoją specyfikę, ale myślę, że tutaj aspekt sportowy jest najmniej istotny - mówił tuż przed startem Robert Korzeniowski , który jako pierwszy wyruszył na trasę sztafety "Biegiem na Majdan”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Radiowej Jedynki: akcja Biegiem na Majdan cieszy Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 14:02
- My dobiegliśmy do naszej wolności i chcieliśmy pokazać Ukraińcom, że też mogą. Chcieliśmy dać im otuchę i wiarę - o sztafecie Biegiem na Majdan mówi Kamil Dąbrowa.
rozwiń zwiń