Burza wokół PKW. "Tracimy atrybuty państwa demokratycznego"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 09:30
- Największym problemem jest to, że po 25 latach demokracji, aparat państwowy nie jest w stanie zorganizować sprawnego aktu wyborczego - mówi w Jedynce Piotr Gursztyn ("Do rzeczy").
Audio
  • Agata Nowakowska i Piotr Gursztyn o okupacji siedziby PKW i burzy wokół wyborów samorządowych (Sygnały dnia/Jedynka)
Oddział policji wkroczył w nocy do Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie okupowanej przez protestujących
Oddział policji wkroczył w nocy do Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie okupowanej przez protestującychFoto: PAP/Radek Pietruszka

Po nocnych zajściach ponownie otwarto siedzibę Państwowej Komisji Wyborczej. Grupa demonstrantów przez kilka godzin okupowała budynek. Była to część osób, które wcześniej wraz z tysiącem innych protestowały na zewnątrz przeciwko opóźnieniom w liczeniu głosów po niedzielnych wyborach samorządowych oraz domagały się dymisji członków Państwowej Komisji Wyborczej. Policja zatrzymała 12 osób.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Piotr Gursztyn podkreśla, że największym problemem jest to, że "liczba obywateli, którzy uważają, że proces wyborczy nie jest czysty i uczciwy, a zafałszowany, wychodzi już poza margines". - To jest poważny problem społeczny i polityczny - ocenia gość "Sygnałów dnia".

- Jeśli Najwyższa Izba Kontroli zapowiada, że nie da się też przeprowadzić wyborów prezydenckich w 2015 roku, to znaczy, że tracimy atrybuty państwa demokratycznego - dodaje publicysta.

Agata Nowakowska ("Gazeta Wyborcza") czwartkową okupację siedziby PKW, nazywa "aktem niebywałym w państwie demokratycznym", ale dodaje także, że nie zna żadnego państwa demokratycznego, w którym o ważności wyborów decydowaliby politycy. - To jest niekonstytucyjne - ocenia publicystka.

- O ważności wyborów w danym okręgu musi decydować sąd okręgowy właściwy dla tego miejsca. Ci ludzie domagają się tak naprawdę wprowadzenia rządów w stylu Putina. Dzisiaj mamy taki układ w Sejmie, że domagają się powtórzenia wyborów partie, które są w opozycji, ale gdyby te partie nie były w opozycji, gdyby miały większość, to mogłyby zdecydować, że te wybory są nieważne - podkreśla Agata Nowakowska.

Goście Jedynki mówili także o tym, kto jest największym wygranym i kto poniósł największą porażkę w wyborach samorządowych. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Agata Nowakowska ("Gazeta Wyborcza"), Piotr Gursztyn ("Do rzeczy")

Data emisji: 21.11.2014

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

(kh, pg)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Okupacja siedziby Państwowej Komisji Wyborczej. PiS: to mogło pogłębić chaos

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 03:03
Wtargnięcie protestujących do siedziby PKW negatywnie oceniło PiS, podkreślając, że nawet uzasadniony protest powinien być wyrażany "w ramach przedsięwzięć, które przewiduje system demokratyczny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest uchwała wznawiająca pracę PKW. Dziś poznamy ostateczne wyniki wyborów?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 13:26
Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła uchwałę wznawiającą od 11.00 prace nad liczeniem głosów w wyborach samorządowych. Siedziba PKW jest pilnie strzeżona przez policję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: PKW i rządzący otworzyli ogromne pole do nadużyć

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 08:24
- Bronisław Komorowski atakuje tych, którzy domagają się uczciwych wyborów, a przecież jest strażnikiem konstytucji - mówi w Jedynce Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS.
rozwiń zwiń