Mamy najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 09:51
Co piąty zabity pieszy w Unii Europejskiej ginie w Polsce. Idąc ulicą w naszym kraju można stracić życie 10 razy łatwiej niż w Szwecji czy Danii.
Audio
  • Co piąty zabity pieszy w Unii Europejskiej ginie w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Każdego roku w Polsce w wyniku wypadków drogowych ginie blisko dwustu pieszych. Około tysiąca odnosi obrażenia
Każdego roku w Polsce w wyniku wypadków drogowych ginie blisko dwustu pieszych. Około tysiąca odnosi obrażeniaFoto: freeimages.com

Pieszy w Polsce jest co trzecią ofiarą wypadku drogowego. Wielu ginie na pasach, dlatego posłowie chcą zmienić przepisy ruchu drogowego tak, aby kierowca był zobowiązany zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, gdy widzi zbliżających się do niego ludzi. Teoretycznie już teraz pieszy ma pierwszeństwo na zebrze, problem w tym, że musi to pierwszeństwo wyegzekwować.
Jak podkreślił w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji, w tej sprawie nie chodzi o przepisy, ale o kulturę jazdy, a właściwie jej brak. Zwrócił uwagę, że gdy kierowca dopiero uczy się jeździć wówczas bardziej uważa na pieszych, zatrzymuje się przed pasami, zachęca do przejścia na druga stronę. O tych zasadach zapomina jednak w momencie, gdy otrzyma już prawo jazdy. Wtedy zaczyna jeździć po swojemu, "w nosie mając przepisy".
Jak zaznaczyła Bożenna Chlabicz z portalu wychowaniekomunikacyjnego.org, na Zachodzie kierowca ma obowiązek przepuścić pieszego, jeśli tego nie zrobi - straci prawo jazdy, w Polsce zaś dalej jest tak, że jak kierowca zatrzyma się przed przejściem, to pieszy często ma taki odruch, że czuje się w obowiązku podziękować. Jej zdaniem, by coś w tej kwestii się zmieniło, trzeba zacząć od edukacji kierowców.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

* * *

Przygotowała: Dorota Świerczyńska

Goście: Bożenna Chlabicz, Marek Konkolewski

Data emisji: 25.11.2014

Godzina emisji: 06.00 - 09.00

Materiał został wyemitowany w audycji: Sygnały dnia

kk/asz

Czytaj także

Łódź: 12 lat dla pijanego kierowcy, który zabił dwoje pieszych

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 13:42
Mężczyzna w chwili wypadku miał około dwóch promili alkoholu w organizmie. W wyniku zdarzenia zginął 10-letni chłopiec i 63-letnia kobieta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

16-latka potrącona na pasach. Sąd: kierowca niewinny

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 11:29
Przekroczył prędkość, potrącił 16-latkę na przejściu dla pieszych i nie poniesie odpowiedzialności. Sąd Rejonowy w Słupsku oddalił wniosek rodziców Klaudii Gajtkowskiej o ściganie sprawcy wypadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowca potrącił na pasach mężczyznę i uciekł. 63-latek nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 13:56
W nocy z soboty na niedzielę w okolicach Radomicka samochód śmiertelnie potrącił przechodzącego przez pasy mężczyznę. Kierowca zbiegł z miejsca wypadku.
rozwiń zwiń