Parking dla niepełnosprawnych - stare karty ważne dłużej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 10:52
Długie kolejki czekających na złożenie wniosku o nową kartę parkingową skłoniły posłów do wydłużenia terminu wprowadzenia zmian do końca czerwca 2015 roku.
Audio
  • Karty parkingowe dla niepełnosprawnych będą ważne dłużej (Sygnały dnia/Jedynka)
Poseł PO Sławomir Piechota, podczas konferencji prasowej organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji nt. kampanii informacyjnej Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących. Na konferencji przedstawiono zmiany prawa dotyczącego kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. W związku z nowelizacją, do 30 czerwca 2015 roku wszystk
Poseł PO Sławomir Piechota, podczas konferencji prasowej organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji nt. kampanii informacyjnej "Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących!". Na konferencji przedstawiono zmiany prawa dotyczącego kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. W związku z nowelizacją, do 30 czerwca 2015 roku wszystkFoto: PAP/Marcin Obara

Na skutek nowelizacji kodeksu drogowego dotyczącej miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, przyznawanych będzie dwa razy mniej uprawnień niż dotychczas. Ograniczenie uprawnień podzieliło środowisko niepełnosprawnych.

- Ograniczyliśmy krąg uprawnionych do posiadania kart parkingowych. Nie będą to już osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, ale z umiarkowanym i znacznym, o ile mają trudności w samodzielnym poruszaniu się - wyjaśnia poseł Sławomir Piechota (PO), przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Osoby pozbawione prawa do parkowania w miejscach uprzywilejowanych apelują do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarżenie nowych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Piechota odrzuca zarzut niekonstytucyjności wskazując na ważny interes społeczny.

- Uważamy, że taki zachodzi w tym wypadku, karty wydawano bowiem osobom, które swobodnie się poruszają, np. niesłyszącym - podkreśla. Aby ograniczyć nadużycia, każdy chętny do posiadanie karty musi stawić się w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji dodaje, że uporządkowanie systemu kart wymaga, by "wysiłek wyszedł także ze środowisk niepełnosprawnych".

Obecne karty parkingowe stracą ważność 30 czerwca przyszłego roku. Nowe będą imienne i wydawane maksymalnie na pięć lat. Do 2016 roku powstać ma także centralna ewidencja kart wydawanych przez powiaty.

***
Przygotowała: Ewa Chyra

Goście: Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Anna Góral z Fundacji Aktywizacji, Sławomir Piechota (PO), przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Data emisji: 28.11.2014

Godzina emisji: 06.00 - 09.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

(asz/ag)

Czytaj także

Skończą się kombinacje? Karty parkingowe dla niepełnosprawnych po nowemu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 13:46
Od 1 lipca rozpoczęła się wymiana kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. - Nowe nie są już wydawane bezterminowo, a do ich otrzymania uprawnione są osoby ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się - mówił w radiowej Jedynce Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni kierowcy narzekają na konieczność wymiany kart parkingowych

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 21:01
W następstwie zmian, które wprowadzono w Prawie o ruchu drogowym osoby niepełnosprawne, które chcą parkować na tzw. kopertach muszą stawić się u lekarza, by potwierdzić orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
rozwiń zwiń