Afgańczycy rozczarowani Zachodem. Zawiódł ich oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 11:58
Rozczarowanie i brak nadziei na lepszą przyszłość - takie nastroje panują wśród większości Afgańczyków. Po trzynastu latach obecności międzynarodowych wojsk kończy się misja ISAF w Afganistanie.
Audio
  • Relacja Wojciecha Cegielskiego z Kabulu o tym, jak przez 13 lat obecności obcych wojsk zmienił się Afganistan (Sygnały dnia/Jedynka)
W Kabulu cały czas straszy wiele uszkodzonych budynków
W Kabulu cały czas straszy wiele uszkodzonych budynkówFoto: Wojciech Cegielski/Polskie Radio

Afgańczycy nie kryją, że Zachód zawiódł ich oczekiwania. Afganistan miał być według zapowiedzi Zachodu krajem mlekiem i miodem płynącym. Po trzynastu latach jest co prawda znacznie bezpieczniej, ale bieda jak była, tak jest. - Od czasu Rosjan, do Afganistanu trafiło dużo pieniędzy. Ale ja osobiście nie dostałem nic, ani centa. A rząd płaci bardzo niskie pensje. Nie starcza mi na utrzymanie rodziny - mówi Mohammed, sprzątający ulice w centrum Kabulu.
W Afganistanie rosną ceny, rośnie bezrobocie, a co za tym idzie liczba osób, które żyją za mniej niż dolara dziennie. Przez trzynaście lat nie udało się zwalczyć wszechobecnej korupcji, a afgańska polityka nadal jest chaotyczna. Po ośmiu miesiącach od wyborów, w kraju nie ma nowego rządu.

Polski ambasador w Afganistanie Piotr Łukasiewicz uważa, że Afgańczycy nie zdołali zbudować struktur państwa. Odpowiedzialność za tę sytuację spada także na Zachód. - Afgańczycy ostatnich kilkanaście lat przeżyli pod pewnym parasolem zagranicznej obecności. Oprócz tego, że była tam olbrzymia armia ISAF i niewidoczna armia konsultantów, zawodowych "pomagaczy", którzy nie byli w stanie przekazać swoich doświadczeń Afgańczykom - tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem.

Wielu ekspertów przypomina, że teraz w Afganistanie żyje się znacznie lepiej niż za czasów talibów. Problem w tym, że Zachód rozbudził w Afgańczykach zbyt wygórowane oczekiwania.

Wielkie pakowanie - Polacy wyjeżdżają z Afganistanu >>>
W czwartek bazie Bagram misję zakończą polscy żołnierze. Przekażą oni obowiązki następcom, którzy mają przygotować nową, mniejszą misję. Na miejscu są wysłannicy Polskiego Radia Andrzej Klewiado i Wojciech Cegielski, którzy zapraszają na specjalne wydania "Aktualności Radiowej Jedynki".

***

Przygotował: Wojciech Cegielski

Goście: Piotr Łukasiewicz - ambasador Polski w Afganistanie, ludność miejscowa

Data emisji: 3.12.2014

Godzina emisji: 6.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

(ag/asz)

Czytaj także

Polscy żołnierze zakończyli służbę w Afganistanie. Relacje Radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:07
W czwartek 4 grudnia w Afganistanie zakończyła się polska misja ISAF. Relacje z uroczystości oraz rozmowy z wojskowymi i cywilnymi pracownikami Polskiego Kontyngentu nadawaliśmy przez cały dzień na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wyjeżdżają z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 08:43
Polscy żołnierze, uczestniczący w misji ISAF w Afganistanie spędzają właśnie swoje ostatnie dni na misji. Misja zakończy się 4 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec misji ISAF. Polacy i Amerykanie opuszczają Afganistan

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 11:51
Dwa dni pozostały do zakończenia polskiej misji ISAF w Afganistanie. Razem z Polakami do domów wracają też żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej w Illinois. Przez ostatnich kilka lat grupa amerykańskich wojskowych służyła w Afganistanie pod dowództwem polskiego generała.
rozwiń zwiń