Stanisław Koziej: Afganistan jest czarną dziurą bezpieczeństwa narodowego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 08:14
Polscy żołnierze kończą misję ISAF w Afganistanie. - Byliśmy tam nie dla własnych interesów, ale dla interesów NATO – tłumaczył w "Sygnałach dnia" szef BBN gen. Stanisław Koziej.
Audio
  • Stanisław Koziej : Afganistan jest czarną dziurą bezpieczeństwa narodowego (Sygnały dnia/Jedynka)
Stanisław Koziej
Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński/PR

W ciągu 13 lat polskiej obecności, przez Afganistan przewinęło się 28 tysięcy Polaków, zarówno żołnierzy, jak i cywilów.  Na misji zginęło 45 osób, a 361 zostało rannych. - Śmierć żołnierzy jest najwyższą ceną za nasz udział w misji w Afganistanie - powiedział w Jedynce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

Polscy żołnierze wracają z Afganistanu >>>

Czy było warto brać w niej udział? - Jeśli to była praca na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego, to w pełni było warto. Ale oczywiście pojawiają się pytania, czy NATO wzmocniło się podczas misji afgańskiej, czy wręcz przeciwnie. Czy wzmocniło się z punktu widzenia tego, co dla nas jest najważniejsze, czyli obrony kolektywnej, bezpieczeństwa swojego terytorium, czy może zapomniało przez tę dekadę o tej podstawowej funkcji – zastanawiał się gen. Stanisław Koziej. - Gdy wybuchł kryzys za naszą wschodnią granicą, Sojusz był trochę zaskoczony – dodał.

>>> Eks-misja Afganistan (analiza) >>>

Gen. Stanisław Koziej oceniał w "Sygnałach dnia", że obecna sytuacja w Afganistanie jest bardzo niestabilna i nic nie zapowiada, że uda się ją unormować, tym bardziej, że w siłę rosną Talibowie. - Wojna domowa w Afganistanie cały czas się tli i w każdej chwili może wybuchnąć – oceniał.

Choć Polscy żołnierze opuszczają Afganistan, to w nowej misji NATO, która ma rozpocząć się w styczniu, weźmie udział 150 naszych rodaków. Będą zajmować się oni jednak wyłącznie szkoleniem afgańskiego wojska i policji.

"Aktualności Radiowej Jedynki" ze studia w Afganistanie - słuchaj przez cały dzień >>>

Gen. Stanisław Koziej mówił również w "Sygnałach dnia" o tym, że Polska zgłosiła do sił natychmiastowego reagowania NATO pododdziały pancerne.

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Stanisław Koziej (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)

Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 6.00 - 9.00

pp

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamknięto polską ambasadę w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 21:02
Wraz z polskimi żołnierzami z Afganistanu wyjeżdżają też dyplomaci. Zgodnie z decyzją MSZ, polska ambasada w Kabulu została właśnie zamknięta. Przez ostatnich siedem lat dyplomaci pomagali zarówno polskim żołnierzom, jak i samym Afgańczykom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eks-misja Afganistan [analiza]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 22:00
Dobiega końca największa polska operacja wojskowa od czasów II wojny światowej. Nie znaczy to jednak, że nasi żołnierze nie będą już ginąć w Afganistanie. Nie sposób też ogłosić zwycięstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy żołnierze skończyli misję w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 09:32
Podczas uroczystości w bazie Bagram polscy żołnierze przekazali obowiązki kolegom, którzy mają zająć się przygotowaniem nowej, mniejszej misji NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia polskiej misji wojskowej w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 07:39
Kończy się polska misja ISAF w Afganistanie. W czwartek 4 grudnia w bazie Bagram Polacy przekażą obowiązki grupie, która ma zająć się przygotowaniem nowej, mniejszej misji NATO.
rozwiń zwiń