Minister obrony narodowej: polscy żołnierze wyjeżdżają z Afganistanu z podniesionym czołem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 08:35
Tomasz Siemoniak, szef MON powiedział, że niezależnie od dyskusji na temat polskiej misji w Afganistanie, nie można zaprzeczyć, że żołnierze dobrze wykonali swe zadania.
Audio
  • Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak o polskiej misji w Afganistanie i przetargu na śmigłowce (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak
Minister obrony narodowej Tomasz SiemoniakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jego zdaniem, największym kosztem misji ISAF w Afganistanie są ofiary śmiertelne, wśród których jest 43 polskich żołnierzy. Jak przypomniał, przez 13 lat przez Afganistan przeszło 28 tysięcy żołnierzy i pracowników, a na wyższych stanowiskach w wojsku nie ma nikogo, kto by nie uczestniczył w tej misji.

- Oceny polityczne mogą być różne, natomiast nasi żołnierze wyjeżdżają z Afganistanu z podniesionym czołem, szanowani przez Afgańczyków, szanowani przez sojuszników - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Dodał, że żołnierze bardzo dobrze wykonali swoje zadanie, niezależnie od debaty, czy misja była potrzebna.

"Aktualności Radiowej Jedynki" ze studia w Afganistanie >>>

Tomasz Siemoniak przypomniał, że Afganistan to kraj w którym nadal trwa wojna domowa, gdzie są ogromne podziały i gdzie metody terrorystyczne znajdują swoje pole, dlatego NATO zamierza 1 stycznia wysłać tam nową misję. - Nowa misja, którą Zachód podejmuje, efektywnie wesprze władze Afganistanu, by nie powtórzyła się lekcja z Iraku - stwierdził szef MON. Dodał, że demokratycznie wybrane władze proszą o pomoc i nowa misja nie oznacza okupacji. Będzie to wsparcie doradczo-szkoleniowe. Rada Ministrów wystąpiła już do prezydenta z wnioskiem o udział 150 polskich żołnierzy w nowej misji "Resolute Support".

Szef MON mówił również w Jedynce o przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, który wywołuje burzę wśród polityków. Niektórzy otwarcie zarzucają wręcz, że jest on "ustawiony". Polska armia zamierza kupić 70 śmigłowców za 10-12 mld zł.

- Postępowanie o takiej skali budzi duże emocje, ale ja jestem spokojny o nasze procedury oraz, że służby odpowiedzialne za ochronę tego rodzaju postępowań działają właściwie - powiedział Tomasz Siemoniak. - Nie jest dobrze, gdy komentarze polityczne wskazują na jakąkolwiek ofertę jako najlepszą - dodał.

Jak podkreślił, na prośbę dwóch z trzech oferentów termin składania ofert przesunięto z 28 listopada na 30 grudnia. - Zależy nam na tym, żeby trzech oferentów złożyło dokumenty - powiedział.

Minister odniósł się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który wskazywał, którą firmę powinno wybrać MON. - Bardzo się dziwię prezesowi PiS, który wiedząc, że są dwie fabryki w Polsce, wskazał jedną z nich. A co z drugą? - zapytał Siemoniak. - Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby to utonęło w takich dyskusjach, w których związki zawodowe czy politycy będą wskazywali, która oferta powinna być wybrana - stwierdził.

Jak podkreślił, rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w ciągu 2-3 miesięcy, a w pierwszej połowie 2015 roku zostanie podpisana umowa.

Szef MON mówił także o pociskach do czołgów Leopard. W mediach pojawiają się informacje, że nie będą one w stanie przebić pancerza rosyjskich czołgów. - Dziwię się, że ci wszyscy, którzy są pełni frazesów o popieraniu polskiego przemysłu w takim przypadku dezawuują świetny polski zakład Mesko, projekt badawczo-rozwojowi finansowany ze środków ministerstwa nauki, który doprowadza do tego, że będziemy mieli polską amunicję do czołgów Leopard - skomentował Siemoniak. Jak dodał, powinniśmy mieć zdolność wytwarzania pocisków i w sytuacji zagrożenia nie być skazani na import.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Tomasz Siemoniak

Data emisji : 5.12.2015

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

bk,tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON ostrzega: NATO musi być silne. "Nic bardziej nie prowokuje jak uległość"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 15:43
- Nikt w Polsce nie chce powrotu do zimnej wojny, do konfrontacji z Rosją, ale nic bardziej nie prowokuje jak uległość - przestrzegał wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON przedłuża przetarg na śmigłowce Black Hawk

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 09:14
Inspektorat Uzbrojenia przedłużył do końca grudnia przetarg na śmigłowce dla polskiej armii. Pierwotny termin składania ofert mijał w najbliższy piątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eks-misja Afganistan [analiza]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 22:00
Dobiega końca największa polska operacja wojskowa od czasów II wojny światowej. Nie znaczy to jednak, że nasi żołnierze nie będą już ginąć w Afganistanie. Nie sposób też ogłosić zwycięstwo.
rozwiń zwiń