X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pendolino rusza na tory. Minister infrastruktury: nadrabiamy zaległości

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 08:25
W sobotę pociągi Pendolino wejdą do normalnej eksploatacji. - W ten sposób Polska częściowo nadrobi zaległości w dziedzinie nowoczesnego taboru kolejowego - mówiła w radiowej Jedynce Maria Wasiak.
Audio
  • Maria Wasiak o sytuacji na kolei (Sygnały dnia/Jedynka)
Maria Wasiak
Maria WasiakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Szefowa resortu infrastruktury nie zgodziła się z opiniami, że zakup pociągów tego typu był marnowaniem publicznych pieniędzy. Według niej, najważniejsze będzie, czy nowe pociągi zaakceptują pasażerowie. Minister podkreśliła, że Pendolino będą stopniowo jeździły coraz szybciej. W sobotę wyjedzie na tory dziewięć z 20 zamówionych pociągów tego typu.

- Pendolino jest dla normalnych obywateli. (...) O Pendolino mówi się, jak o jakimś super wydarzeniu, a trzeba na to patrzeć, jak na normalne, regularne wydarzenie z gatunku - zmieniamy polską kolej. I to nie jest jedyna zmiana, która się na polskiej kolei dzieje. Pendolino uzyskało taką spektakularność, która wykrzywia obraz tego przedsięwzięcia. Na to trzeba po prostu popatrzeć chłodnym okiem. Najbliższe miesiące będą sędzią dla tych pociągów - zaznaczyła w "Sygnałach dnia" Maria Wasiak.

Mówiąc o remontach na kolei Wasiak przyznała, że zawsze można je zorganizować lepiej - tak, żeby utrudnienia dla pasażerów były mniejsze. Jednak z drugiej strony trzeba nadrobić zaległości z kilkudziesięciu lat. Minister wyraziła przekonanie, że od soboty sytuacja będzie się poprawiać, co odczują także pasażerowie kolei, zwłaszcza na linii Warszawa-Łódź.

Maria Wasiak powiedziała, że Komisja Europejska zaakceptowała program "Polska cyfrowa", wart ponad dwa miliardy euro. Obejmie on między innymi rozwój infrastruktury informatycznej, a także przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Polska przygotowała ogółem sześć podprogramów, z których największy to "Infrastruktura i środowisko", obejmujący między innymi infrastrukturę komunikacyjną.

Minister Wasiak podkreśliła, że celem tych programów jest nie tylko nadrabianie zapóźnień, ale też pobudzenie gospodarki. Środki z unijnych programów będzie dzielić nie tylko ministerstwo infrastruktury, ale i samorządy wojewódzkie, którym przypadnie 40 procent tych środków. Minister infrastruktury i rozwoju zaznaczyła, że Polska jest bardzo wysoko ceniona w Unii Europejskiej za wykorzystanie przyznawanych jej środków.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju

Data emisji : 10.12.2014

Godzina emisji: 7.20

aj/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-12-10 16:49 Zgłoś
Skoro jest tak ślicznie, to może niech tak nie pędzi, żeby ta radocha trwała dłużej, tym bardziej, że nasze tory mogą tego nie znieść. No, to nie będzie szybciej, ale trochę ładniej i za to 3 razy drożej. "Od piątku system działa, ale wyszło na jaw, że Komisja Europejska obcięła dotację na zakup Pendolino. PKP Intercity zamiast 370 mln zł dostanie ok. 310 mln zł (zakup 20 składów kosztował 1,6 mld zł, a kolejny miliard pochłonie serwis i obsługa techniczna zakontraktowana na 17 lat). Powód jest prozaiczny – Bruksela dopłacała nam do pociągu, który miał jeździć 200 km/h, ale Pendolino tak szybko nie pojedzie, bo nie pozwala na to stan torów." - Mówiłam: skoro tak ładnie i nowocześnie, to niech radocha trochę trwa...

Czytaj także

Pendolino jednak pojedzie ponad 160 km/h. Jest zgoda

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 12:46
Pendolino będą jednak mogły jeździć w Polsce ponad 160 km na godzinę. Umożliwia to otrzymany od Urzędu Transportu Kolejowego certyfikat bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP pochwaliło się Pendolino. Pokazowy przejazd nad morze

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 13:42
Skład Pendolino z dziennikarzami pokonał dziś w 2,5 godziny trasę z Warszawy do Gdańska. Już 14 grudnia ruszą regularne, rozkładowe przejazdy. Jak się podróżuje nowym nabytkiem PKP?
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP PLK zakończyły remont „protezy” dla polskiego Pendolino

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 08:36
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyła remonty na tzw. protezie koniecpolskiej, czyli połączeniu Centralnej Magistrali Kolejowej z Opolem przez Częstochowę i Lubliniec. Od 14 grudnia br. pojadą tamtędy m.in. pociągi pendolino z Warszawy do Wrocławia.
rozwiń zwiń