X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

RPO o raporcie ws. więzień CIA: oliwa na wierzch wypływa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 09:10
- Zakaz stosowania tortur w polskiej konstytucji jest bezwzględny. Nie może być uzasadniony żadnym interesem państwa - mówi w Jedynce prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Audio
  • Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz o raporcie ws. tajnych więzień CIA, Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i problemie przemocy w rodzinie (Sygnały dnia, Jedynka)
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw ObywatelskichFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, wystąpi do USA o udostępnienie raportu dotyczącego działań CIA. Streszczenie dokumentu opublikował we wtorek Senat USA, który ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.

Prof. Irena Lipowicz przypomina, że Polska jest stroną konwencji przeciw nieludzkiemu traktowaniu i stosowaniu tortur. - Dlatego, kiedy jeszcze nie było raportu, ale były podejrzenia zwracałam się, i moi poprzednicy również, do Prokuratora Generalnego, który jest teraz centralnym organem w tym zakresie, aby sprawę wyjaśnić do końca - informuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więzienia CIA w Polsce - czytaj więcej >>>

Gość "Sygnałów dnia" mówi, że należy przede wszystkim wyjaśnić, czy nie złamano polskiej konstytucji oraz czy "organy naszego państwa nie okazały nadmiernej naiwności i uległości w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi".

Prof. Lipowicz poinformowała, że sprawa tajnych więzień CIA w Polsce dojdzie ostatecznie także do Rzecznika Praw Obywatelskich. - Jest jeszcze za wcześnie, bo jeżeli sprawa jest karna, to zajmujemy się nią dopiero po wyczerpaniu innych środków, ale widzimy, że w państwie demokratycznym oliwa na wierzch wypływa - podkreśla gość Jedynki.

- Ukrywanie faktów przez jakieś organy wykonawcze nic nie da. Prędzej czy później będzie trzeba się tłumaczyć. W obchodzonym dzisiaj Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka zwracam się do wszystkich funkcjonariuszy państwa, że warto i trzeba się trzymać konstytucji oraz pamiętać, że odpowiedzialność prędzej czy później przychodzi - zaznacza RPO i dodaje, że "tortury są w stanie stosować, często przez głupotę i bezmyślność, ludzie, których byśmy nigdy o to nie podejrzewali". - Trzeba to zwalczać na poziomie konstytucyjnym i międzynarodowym - podsumowuje gość Jedynki.

Irena Lipowicz mówiła także o tym, jak dużym problemem w Polsce jest przemoc w rodzinie oraz o obchodzonym 10 grudnia Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Irena Lipowicz (Rzecznik Praw Obywatelskich)

Data emisji: 10.12.2014

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

(kh, pg)

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: publikacja raportu o więzieniach CIA odłożona. ”Duże zmiany”

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 10:55
Biały Dom zakończył redakcję przeznaczonego do odtajnienia streszczenia raportu Senatu USA o przesłuchaniach w tajnych więzieniach CIA. Jednak zmiany są tak duże, że publikację dokumentu trzeba odsunąć w czasie - oświadczyła szefowa komisji wywiadu Dianne Feinstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publikacja raportu o tajnych więzieniach CIA: pojawi się polski wątek? Nazwy państw mają pozostać utajnione

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 14:00
Senat USA ma we wtorek opublikować streszczenie swego raportu na temat brutalnych przesłuchań, które CIA prowadziła w tajnych ośrodkach poza granicami kraju. Według różnych źródeł nazwy lokalizacji pozostaną utajnione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat USA oskarża CIA o brutalność i nieskuteczność

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 23:59
- Łamanie prawa, brutalność i brak skuteczności działania - to główne zarzuty, jakie padają w raporcie dotyczącym więzień CIA poza granicami USA. Dokument wymienia nadużycia wobec więźniów oskarżanych o terroryzm w czasach prezydentury George'a Busha.
rozwiń zwiń