Polskie służby finansowane przez CIA? "Sprawę mogą wyjaśnić posłowie"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:33
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski liczy, że sprawę przekazywania amerykańskich pieniędzy polskiemu wywiadowi wyjaśni sejmowa komisja służb specjalnych.
Audio
  • Były prezydent Aleksander Kwaśniewski o obiektach CIA w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Aleksander Kwaśniewski w studiu Radiowej Jedynki
Aleksander Kwaśniewski w studiu Radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Aleksander Kwaśniewski przypomniał, że pieniądze CIA mogły przepływać do Polski od lat 90. XX wieku. Również od tego czasu, co roku, wywiad rozliczał się z nich w trybie tajnym przez sejmową komisją służb specjalnych. Teraz może ona zbadać sprawę i zobaczyć, czy pieniądze te się "nie rozpływały". Jego zdaniem, pojawia się przy tym pytanie do państwa, czy jest w stanie lepiej finansować swoje służby.

Gość "Sygnałów dnia" komentując doniesienia "Gazety Wyborczej" ws. 30 mln dolarów od CIA, przeznaczonych w 2003 roku dla polskiej Agencji Wywiadu, zapewnił, że wtedy jako prezydent nie wiedział o sprawie. Zaznaczył przy tym, że wywiad miał prawo do takiego działania.

 

Nie za więzienie

”Gazeta Wyborcza” napisała, powołując się na anonimowego, byłego urzędnika wywiadu, że CIA przekazało Agencji Wywiadu w 2013 roku 30 mln dolarów. Wcześniej media donosiły o 15 mln dolarów. Jak podkreśla gazeta, nie były to pieniądze za zgodę na prowadzenie w Polsce więzienia CIA, ale na operacje specjalne.

Aleksander Kwaśniewski powiedział, że po raz pierwszy słyszy o 30 milionach dolarów. Jego zdaniem, zgodność przekazywania pieniędzy z prawem i sposób ich wydatkowania może zostać zbadany przez komisję sejmową.

"Gazeta Wyborcza" ma nagraną relację byłego urzędnika wywiadu, który twierdzi, że kwota była dwukrotnie większa niż podano w raporcie amerykańskiego senatu. Opisuje szczegóły dotyczące przekazania tych pieniędzy. Informację gazeta potwierdziła w trzech innych źródłach. Wszyscy rozmówcy zaprzeczyli, by była to "zapłata za więzienie". Pieniądze były przeznaczone na operacje specjalne, które prowadziliśmy z Amerykanami w Afganistanie i innych krajach. Jak pisze dziennik, 30 mln dolarów wnosił wówczas roczny budżet Agencji Wywiadu.

Jak zaznacza dziennik, amerykański wywiad przekazywał pieniądze legalnie, dzięki ustawie o AW i ABW. Był w niej artykuł, że ”środki specjalne, w których wpływy pochodzą ze współpracy ze służbami specjalnymi obcych państw” w tych obu instytucjach mogą być gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Aleksander Kwaśniewski

Data emisji: 12.12.2014

Godzina emisji: 7.15

agkm,tj

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA: George W. Bush wiedział o torturach? Burza w USA

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 20:29
Amerykański prezydent George W. Bush wiedział o torturach, stosowanych przez CIA. Tak twierdzi Dick Cheney, który był wiceprezydentem w czasie kadencji Busha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA. Rosja ostro uderza w USA

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 20:12
Doniesienia o torturach w tajnych więzieniach CIA nie harmonizują z ambicjami USA do tytułu "wzorca demokracji" - głosi oświadczenie podpisane przez pełnomocnika MSZ Rosji ds. praw człowieka, demokracji i prymatu prawa Konstantina Dołgowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA. Mocne słowa szefa MSZ: czasami trzeba powiedzieć "nie"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 21:03
Nawet najbliższemu sojusznikowi warto odmówić - powiedział Grzegorz Schetyna, komentując opublikowanie raportu ws. tajnych ośrodków CIA i stosowanych tam tortur, a także współpracę Polski z CIA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA. Radosław Sikorski: jesteśmy w tej sprawie świętsi od papieża

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 21:40
Polska jest jedynym krajem, który prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA - podkreślił marszałek Sejmu Radosław Sikorski, komentując opublikowanie raportu ws. tajnych ośrodków CIA i stosowanych tam tortur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor CIA: Al-Kaida chciała uderzyć ponownie. Musieliśmy działać

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 23:59
John Brennan podczas konferencji prasowej bronił podległych mu służb wywiadowczych, przypominając, że po zamachu z 11 września 2001 r, amerykański wywiad robił wszystko, aby zapobiec podobnym aktom terroru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Kwaśniewski: odpowiedzialność za obiekty CIA ponoszą tylko Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 08:02
- W Polsce nikt nie powinien ponieść konsekwencji prawnych dotyczących domniemanych więzień CIA. To muszą rozstrzygnąć sami Amerykanie - powiedział w Radiowej Jedynce były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
rozwiń zwiń