Grzegorz Schetyna: UE nie zniesie sankcji wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 11:32
- Sankcje w stosunku do Rosji należy utrzymać. Nie mówimy, żeby je zawiesić. Sugestia jest taka, żeby ich nie zaostrzać - tak szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna komentował w Jedynce niemiecką debatę o polityce wobec Rosji.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna o sytuacji związanej z kryzysem na wschodzie Ukrainy (Sygnały dnia/Jedynka)
Szef MSZ Grzegorz Schetyna jest przekonany, że UE nie złagodzi polityki wobec Rosji
Szef MSZ Grzegorz Schetyna jest przekonany, że UE nie złagodzi polityki wobec Rosji Foto: PAP/Paweł Supernak

Zarówno szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, jak i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz uważają, że nie można wprowadzać kolejnych sankcji wobec Rosji.

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" szef niemieckiej dyplomacji ostrzegł przed takim krokiem. Frank-Walter Steinmeier wyraził obawę przed destabilizacją Rosji, jeśli restrykcje nie zostaną poluzowane. - Ten, kto za pomocą sankcji gospodarczych chce rzucić Rosję na kolana, bardzo myli się, uważając, że w ten sposób wzmocni bezpieczeństwo w Europie - powiedział.

Z kolei Martin Schulz tłumaczy, że powinno się unikać dalszej eskalacji. Jego zdaniem, Rosji należy umożliwić wyjście z twarzą z zaistniałej sytuacji.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę w "Sygnałach dnia", że najważniejsze jest to, iż obaj politycy nie mówią o tym, by złagodzić politykę Unii Europejskiej wobec Rosji. - Chodzi o to, by nie zaostrzać sankcji, by Rosji nie dobijać - powiedział szef MSZ. Zdaniem gościa Jedynki, jedynie konsekwentne stanowisko wobec Kremla może doprowadzić do zmiany rosyjskiej polityki tak, by Moskwa "przestała łamać prawo międzynarodowe".

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ta sytuacja musi znaleźć jakieś swoje zakończenie. Nie można trwać w takim stanie otwartej wojny, konfliktu zbrojnego, agresji terytorialnej. Rosja musi zmienić swoją politykę, podjąć takie kroki, które spowodują, że będziemy rozwiązywać problemy przy negocjacyjnym stole, a nie w okopach, używając ciężkiej broni - powiedział Grzegorz Schetyna.

Według niego, konflikt na Ukrainie podważył "powszechne poczucie bezpieczeństwa w Europie". - Najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. Musimy mieć gwarancję, że Polska w Europie i wszystkie kraje Unii Europejskiej są bezpieczne. O to dzisiaj idzie gra. Biznes, zarabianie pieniędzy jest drugorzędne - dodał.

Minister ocenił też, że niezwykle ważna jest pomoc Ukrainie. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mówił w rozmowie z IAR, że Ukraina może liczyć na 2 miliardy euro pomocy z UE, USA, Kanady i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak ocenił szef MSZ, Ukraina oczekuje większej pomocy, sięgającej kilkunastu miliardów euro. - Te dwa miliardy euro to pierwszy krok. Sprawą krytyczną jest kwestia porozumienia Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - dodał.

Grzegorz Schetyna przypomniał jednocześnie, że Polska po 1989 r. również zabiegała o tego typu porozumienie. - To porozumienie wspólnie z reformami Balcerowicza dało nam nowy początek, otwarcie, które dzisiaj pokazuje Polskę w zupełnie innym miejscu - podkreślił. Jego zdaniem, nowe władze Ukrainy zdają sobie sprawę z tego, że ich kraj musi się zreformować. - Widać po nich determinację. Widać, że chcą i widzą, że nie ma alternatywy, która mogłaby zepchnąć ich z drogi reform i przekształcania kraju - dodał gość Jedynki.

Zdaniem Schetyny, Europa musi pomagać Ukrainie. - To kwestia strategiczna i międzynarodowego bezpieczeństwa. Bo bezpieczna, demokratyczna i suwerenna Ukraina to gwarant bezpieczeństwa na wschodzie Europy - podkreślił minister.

Polityk komentował też ostatnie zmiany, jakie zaszły w rządzie. Premier Ewa Kopacz, po dokonaniu przeglądu pracy ministerstw, zdecydowała o dymisjach w resortach zdrowia, infrastruktury i sportu. Według doniesień medialnych, w ministerstwach: edukacji, infrastruktury, zdrowia i skarbu powołała pełnomocniczki rządu, które mają pomóc w realizacji celów wytyczonych w expose.

Grzegorz Schetyna mówił w radiowej Jedynce, że jego zdaniem takie zmiany są naturalne.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Grzegorz Schetyna (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 22.12.2014
Godzina emisji: 7.15

asop, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

USA i UE zaostrzają sankcje dla Krymu. "Zaprzestańcie wspierania separatystów"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 09:18
Weszły w życie kolejne, unijne sankcje wobec Krymu, zaanektowanego przez Rosję, a prezydent USA podpisał rozporządzanie wprowadzające zakaz związków ekonomicznych z półwyspem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Niemiec popełnia błąd? Ostra krytyka Steinmeiera za stanowisko wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 11:11
Frank-Walter Steinmeier popełnia ciężki błąd, "dystansując się werbalnie" od sankcji - ocenia Manfred Weber. Wypowiedź polityka bawarskiej CSU i szefa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim przytacza niedzielne wydanie "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Parlamentu Europejskiego: nie zaostrzać sankcji wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 11:15
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ostrzega przed zwiększaniem gospodarczej presji na Rosję. Polityk niemieckiej socjaldemokracji mówi o tym w wywiadzie dla dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.
rozwiń zwiń