Aleksander Smolar: PO może rządzić kolejne 4 lata

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 08:07
Zdaniem Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji Batorego, jeśli nie będzie większych wpadek, to Platforma Obywatelska zachowa władzę po jesiennych wyborach parlamentarnych. Gość radiowej Jedynki uważa, że pierwsze 100 dni rządów premier Ewy Kopacz wypadają nie najgorzej.
Audio
  • Aleksander Smolar o 100 dniach rządów premier Ewy Kopacz (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Mariusz Filar o stu dniach rządów premier Ewy Kopacz (Sygnały dnia/Jedynka)
Aleksander Smolar, prezes Fundacji Stefana Batorego
Aleksander Smolar, prezes Fundacji Stefana Batorego Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- To nawet zaskakujące, że ludzie odetchnęli po odejściu Donalda Tuska i został on tak szybko zapomniany w wewnętrznej polityce. Sam efekt nowości i zmiany odegrał istotą rolę - tak o pierwszych miesiącach pracy Ewy Kopacz na stanowisku szefa rządu mówił gość "Sygnałów dnia".

Zdaniem Aleksandra Smolara, tak na prawdę dopiero konflikt między Ministerstwem Zdrowia a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego był pierwszym "politycznym egzaminem" dla Kopacz. Prezes Fundacji Batorego uważa, że "premier wyszła z cienia"  i narzuciła ministrowi zdrowia "radykalną zmianę strategii postępowania".

W środę nad ranem, po blisko 15 godzinach negocjacji udało się dojść do porozumienia. Oznacza to, że gabinety lekarskie zostaną otwarte.

Smolar nie chciał odpowiedzieć wprost na pytanie, czy 100 dni, które są za Ewą Kopacz pokazują, że jest to właściwa osoba na właściwym miejscu. - Jest na to zdecydowanie za wcześnie - tłumaczył. Przypomniał, że w trakcie pierwszego wystąpienia w nowej roli popełniła błąd odcinając się od dotychczasowej polityki zagranicznej Polski. - To było aż krępujące, że polityk może w ten sposób wypowiadać się dezawuując dotychczasową politykę zagraniczną. To była pierwsza wpadka, później się nie powtórzyła - powiedział gość radiowej Jedynki.

Według niego, jeśli PO nie popełni poważniejszych błędów, to ma szansę utrzymać władzę także po jesiennych wyborach parlamentarnych. - Jarosław Kaczyński i PiS nie udowodnili społeczeństwu, że dojrzeli do rządzenia. Większość społeczeństwa boi się ich w dalszym ciągu - dodał.

Smolar uważa, że wygrana Platformy Obywatelskiej oznacza, że nie dojdzie do zmiany na stanowisku premiera. - Konkurenci nawzajem się blokują. Czołowych antagonistów wzięła do rządu i w ten sposób ich skrępowała. Biorąc Grzegorza Schetynę do MSZ nie tylko go skrepowała, ale w istocie pozbawiła go możliwości działania. To ministerstwo ma niewiele do rozdania i trudno budować własne zaplecze polityczne przy pomocy MSZ - dodał.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Rozmawiała: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego
Data emisji:
7.01.2015
Godzina emisji: 7.15

asop/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd w 2015 r.: m.in. prace nad Ordynacją podatkową i prawem o działalności gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 14:31
Nowa ordynacja podatkowa, darmowa pomoc prawna, nowe Prawo o działalności gospodarczej, Prawo o prokuraturze, założenia do Kodeksu budowlanego - to niektóre zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz nad realizacją których rząd będzie pracował w 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Ewa Kopacz zda relację z realizacji swego expose

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 12:01
Wystąpienie zaplanowano na godzinę 15. - Premier poinformuje o tym, co zrealizowała oraz powie nad czym obecnie pracuje rząd - wyjaśniła rzeczniczka rządu Iwona Sulik.
rozwiń zwiń