X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Członek zarządu NBP: dla kursu franka znaczące będą decyzje EBC

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 09:22
Jacek Bartkiewicz uważa, że w średnim terminie kurs franka do złotego utrzyma się na poziomie przekraczającym 4 zł.
Audio
  • Członek zarządu NBP Jacek Bartkiewicz o sytuacji osób, które wzięły kredyty we franku szwajcarskim (Sygnały dnia/Jedynka)
Jacek Bartkiewicz, członek zarządu NBP
Jacek Bartkiewicz, członek zarządu NBPFoto: Wojciech Kusiński/PR

We wtorek odbędzie się spotkanie Komitetu Stabilności Finansowej. Jak poinformował Jacek Bartkowiak, członek rządu NBP, zaproszeni zostali na nie przedstawiciele niektórych banków komercyjnych. Oceniona zostanie sytuacja w sektorze finansowym oraz jej skutki dla klientów banków.

Zdaniem Bartkiewicza, na razie trudno mówić jeszcze o ustabilizowanym kursie franka. - Myślę, że dopiero po decyzjach czwartkowych Europejskiego Banku Centralnego będziemy do końca wiedzieli, jaka jest wartość franka i euro w stosunku do złotówki - powiedział. Jak podkreślił, EBC może zdecydować o ilościowym luzowaniu polityki pieniężnej, co może osłabić euro.

Przedstawiciel NBP podkreślił, że umocnienie franka nie ma związku z sytuacją ekonomiczną Polski.

Od 2011 roku bank centralny Szwajcarii bronił kursu na stałym poziomie. W ubiegłym tygodniu zdecydował się odejść od tej polityki ze względu na koszty operacji i duże zmiany kursu euro do dolara.

Gość Jedynki nie jest zwolennikiem rządowego wsparcia dla osób z kredytami we frankach. Jego zdaniem taką pomoc powinny otrzymać tylko te osoby, które stoją przed ryzykiem utraty dachu nad głową. Zwrócił jednak uwagę, że powinno to dotyczyć także osób, które wzięły kredyty w złotówkach.

Bartkiewicz podkreślił, że przez lata posiadacze kredytów we frankach płacili mniejsze odsetki, więc wspieranie ich teraz nie byłoby sprawiedliwe. Członek zarządu NBP zaznaczył, że osoby, które zadłużyły się we frankach musiały się liczyć z ryzykiem kursowym.

Pytany o perspektywy dla kursu franka szwajcarskiego, Jacek Bartkiewicz stwierdził, że w średnim terminie utrzyma się on na poziomie przekraczającym 4 zł.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jacek Bartkiewicz (członek zarządu NBP)

Godzina emisji: 8.15

Data emisji: 19.01

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

bk, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kurs franka w górę. Raty kredytowe będą wyższe

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 22:16
5 złotych i 19 groszy tyle kosztował frank szwajcarski w krytycznym momencie. I był to najwyższy w historii poziom. A przyczyniła się do tego decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego, który ogłosił, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia jej kurs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurs franka szwajcarskiego wystrzelił. Co mają zrobić osoby, których nie stać na wyższe raty kredytu?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 12:17
Frank szwajcarski w czwartek kosztował nawet 5,19 zł teraz kosztuje 4,26 zł. Powodem tych wahań była decyzja banku szwajcarskiego, że nie będzie już bronić kursu swojej waluty względem euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysoki kurs franka. "Trzeba natychmiast znaleźć rozwiązanie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 18:32
- Myślę, że w tej chwili żadna siła polityczna nie ma jasnego pomysłu, co z tym zrobić. Ale ponieważ sprawa dotyczy 700 tys. Polaków, to trzeba się nią zająć ponad podziałami - uważa Włodzimierz Czarzasty (SLD).
rozwiń zwiń