Henryk Wujec: obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie mogą być upolityczniane

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 08:11
- To jedna z tych uroczystości, która skupia uwagę całego świata - tak o obchodach związanych z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau mówił w Jedynce doradca Prezydenta RP Henryk Wujec.
Audio
  • Henryk Wujec, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Henryk Wujec
Henryk WujecFoto: Jacek Konecki/ Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" zauważył, że co roku są próby upolityczniania uroczystości związanych z rocznicą wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. - Ze względu na charakter tej zbrodni zawsze są wokół niej napięcia. W tym roku szczególne, ze względu na to, że jest to okrągła rocznica. Rada Oświęcimska zwracała uwagę, że być może jest to ostatnia "okrągła" rocznica, w której biorą udział więźniowie - powiedział Henryk Wujec.

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

Jak podkreślił doradca prezydenta Bronislawa Komorowskiego, to właśnie osoby, które przeżyły są w centrum uwagi obchodów, są najważniejszymi gośćmi. Mówił również, że nie wysyła się imiennych zaproszeń do światowych przywódców, a jedynie zawiadamia się poszczególne państwa.

Według Wujca, organizatorzy obchodów nie zmierzają do tego, by z historii wymazać dokonania Armii Czerwonej, która 27 stycznia 1945 r. wyzwoliła niemiecki obóz. Jak mówił, nikt nie zamierza także zapomnieć o tym, że wśród ofiar, które zginęły w Auschwitz była spora rzesza jeńców sowieckich.

- Minister Grzegorz Schetyna, kiedy mówił o Ukraińcach, to powiedział albo jedno słowo za dużo, albo o jedno słowo za mało. Bo gdyby powiedział, że to byli Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini to pewnie nic by nie było. Zresztą pewnie byli tam też Polacy, bo też byli wzięci do Armii Czerwonej. Tam nikt nie mógł przecież odmówić udziału - tłumaczył doradca Prezydenta RP.

Grzegorz Schetyna podpadł Rosjanom ws. Auschwitz. "To nie była wypowiedź antyrosyjska" >>>

Zdaniem gościa Jedynki, w wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji nie było niczego obraźliwego. - Ze strony władz rosyjskich była potrzeba zrobienia z tego sprawy politycznej - dodał. Wujec uważa, że Władimir Putin liczył, że weźmie udział w uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i wygłosi przemówienie, dzięki czemu będzie mógł wyjść z izolacji. - Putin jest izolowany, bo jest agresorem, napadł na Ukrainę - powiedział. W tej sytuacji - jak tłumaczył - zupełnie uzasadniona była presja, by prezydent Rosji nie przyjeżdżał do Polski.

Obchody w Auschwitz. Świat odda hołd ofiarom nazistowskich Niemiec >>>

Henryk Wujec komentował też ostatnie starcie na linii rząd - związki zawodowe. Doradca prezydenta podkreślał, że premier Ewa Kopacz wielokrotnie zapewniała, że jest gotowa na rozmowy, ale nie mogą się one odbywać w atmosferze szantażu. - To musi być dialog, na to premier jest gotowa. Ale to nie może dyktat, że premier ma to załatwić natychmiast, bo jak nie, to my tu sparaliżujemy cały kraj - powiedział gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Henryk Wujec (Kancelaria Prezydenta)

Godzina emisji: 7.15

Data emisji: 27.01

asop, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Pamiętać i nigdy nie zapomnieć"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 23:24
Ocaleli z Holokaustu uczą nas jak walczyć z nietolerancją i nienawiścią na świecie - mówił w Krakowie amerykański reżyser Steven Spielberg. Artysta przyleciał do Polski na wtorkowe obchody 70. rocznicy wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielokrotnie ocierali się o śmierć. Wspomnienia byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 22:54
Ciągłe upokorzenia, wielokrotne ocieranie się o śmierć i w końcu zdziwienie, gdy do obozu weszła Armia Czerwona. Byli więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau wspominają traumę związaną z życiem w "fabryce śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody w Auschwitz. "Tej zbrodni nie można zapomnieć"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:55
100 byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim złożyli wieniec z biało-czerwonych goździków pod Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Był to pierwszy akcent obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia.
rozwiń zwiń