Prof. Janusz Adamowski: Polskie Radio prekursorem w wielu sferach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 08:18
- Polskie Radio jest liderem w wielu sferach, zwłaszcza jeśli chodzi o przemianę technologiczną - mówił w radiowej Jedynce przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. - prof. dr hab. Janusz Adamowski.
Audio
  • Prof. Janusz Adamowski: dzięki cyfryzacji będziemy mogli znacząco poszerzyć zasięg tych programów, które dzisiaj są szczątkowe, myślę o Dwójce i Czwórce (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Janusz Adamowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia
Prof. Janusz Adamowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

We wtorek (3.02) w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie odbędzie się uroczyste sympozjum, które zainauguruje obchody 90-lecia publicznego radia w Polsce.

Gość "Sygnałów dnia" podkreślił, że to właśnie Polskie Radio - jako pierwsze w naszym kraju - postawiło na cyfryzację. - Słusznie się chlubimy, że jesteśmy liderem w tym zakresie - dodał. Według niego 1 października 2013 roku przejdzie do historii.

Czytaj więcej o radiu cyfrowym>>>

- Cyfryzacja jest bardzo ważnym procesem, zwłaszcza dla radia, bo dzięki cyfryzacji będziemy mogli znacząco poszerzyć zasięg tych programów, które dzisiaj są szczątkowe, myślę o Dwójce i Czwórce - powiedział.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia wyraził nadzieję, że proces tabloidyzacji mediów ominie media publiczne. - Martwi mnie tabloidyzacja mediów. Mam nadzieję, że ten proces ominie media publiczne, zwłaszcza radio, które jest mi bliskie - podkreślił. Jego zdaniem, to właśnie media publiczne powinny być "nośnikiem kultury wysokiej, dobrej literatury, dobrej muzyki".

- Kultury wysokiej nigdy nie jest za wiele. Kto chce z niej korzystać, powinien mieć taką możliwość. Takich, którzy będą chcieli skorzystać z kultury wysokiej, zbrzydzonych tą pogłębiającą się, żałosną tabloidyzacją będzie przybywało także w miarę narastania zamożności społeczeństwa, podwyższania poziomu edukacji - powiedział.

Gość radiowej Jedynki, zaznaczył, że stawiając na wysokie standardy media publiczne nie powinny sugerować się słupkami oglądalności, czy słuchalności. - Słupek nie może być fetyszem - oświadczył. - Uważam, że media publiczne korzystające z publicznych pieniędzy powinny być tym miejscem, w którym jest właśnie realizowana misja - dodał.

Zdaniem prof. Adamowskiego w tej sytuacji niezwykle ważna jest nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która wprowadzi opłatę audiowizualną. Szef Rady Nadzorczej mówił, że ma nadzieję na przebudzenie "świata polityki" i przyspieszenie prac nad tymi zmianami. Przypomniał, że do tej pory mimo deklaracji politycy nie uchwalili zmian. - Jeśli politycy nie dostrzegą wagi problemu, to rzeczywiście może grozić zapaść - podkreślił.

Jak mówił, coraz mniej ludzi płaci abonament. - To jest danina publiczna, to nie jest żaden podatek, czy ściągany haracz. To jest danina, za którą obywatel może mieć media wysokiej jakości - powiedział przewodniczący rady Nadzorczej Polskiego Radia.

Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia>>>

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Prof. Janusz Adamowski (przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia)

Godzina emisji: 7.15

Data emisji: 03.02

asop/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Polskie Radio świętuje 90-lecie istnienia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 23:59
Rocznicowe obchody zainaugurowane zostaną sympozjum, które odbędzie się 3 lutego w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Specjalnym gościem uroczystości będzie prezydent Bronisław Komorowski - przewodniczący Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Polskiego Radia. Transmisja na stronie PolskieRadio.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: Polskie Radio odgrywa rolę instrumentu jednoczącego ludzi. Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 11:50
- Jestem przekonany, że Polskie Radio odgrywa rolę instrumentu jednoczącego ludzi. Pamiętam, kiedy radia słuchało się rodzinnie. Tak pewnie długo jeszcze pozostanie. Bo jeśli coś chcemy wiedzieć, to sami siebie pytamy: co słychać? Nie pytamy: co widać. A o tym, co słychać, najlepiej opowiada radio - mówił prezydent podczas uroczystego sympozjum z okazji 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia.
rozwiń zwiń